Budování pozice
Jeho vstup do Alibaby byl jak z učebnice hodnotového investora. Munger nakupoval akcie postupně třikrát za sebou, přičemž druhý nákup byl stejně velký jako první. Tímto krokem snížil svoji procentuální ztrátu na polovinu. Třetí nákup byl znovu ve výši poloviny držených akcií. Jednalo se o součet prvního a druhého nákupu a dosahoval 300 000 kusů akcií, čímž se procentuální ztráta znovu snížila na půlku. Pokud by během roku 2021 došlo u Alibaby ke změně trendu, Munger by získal čas zakončit celou operaci mírným ziskem. To se však nestalo a nákup Alibaby se pro Mungera stal investorskou noční můrou.
Můžeme se však z toho poučit. I tak skvělý obchodník dokázal přiznat svou chybu a prodal půlku svých akcií Alibaby. Víme, že tento prodej byl pro něj nutně velkou ztrátou. Nevíme přesně, o kolik přišel, protože přesné údaje se nezveřejňují, ale tento krok lze obdivovat. Munger díky svému řízení portfolia určitě nepotřebuje hotovost. Může trvat klidně roky, než akcie Alibaby znovu vyrostou. Munger však nečekal. Důvodem může být opětovný nástup do pozice Alibaby. Munger by tak mohl znovu snížit svojí průměrnou cenu koupených akcií. Bude zajímavé sledovat, jestli Munger tento krok udělá ve čtvrtém čtvrtletí, kdy všechny čínské akcie zažily obrovský výprodej.
Jak to bude s Čínou?
Potvrzení nestandardního třetího mandátu pro současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na říjnovém sjezdu tamní Komunistické strany rozhodne o dlouhodobé úspěšnosti investice do Alibaby. Nedávný pokles společnosti byl jen odrazem toho, že mnozí investoři ztratili víru, že se Čína transformuje do plně kapitalistické země a tržní mechanismy budou mít svoje zastání i u politické reprezentace. V současnosti sice ještě fungují, ale čínská komunistická strana se vrací čím dál víc k marxistickým kořenům a silnému státu, který má tendenci znovu omezovat svobodné podnikání.
Kdo si na druhou stranu myslí, že je směřování ke kapitalistickému hospodářství a k tržním mechanismům nevyhnutelné a bude se realizovat navzdory snahám současného vedení komunistické strany, tak jsou akcie Alibaby zajímavou příležitostí. Současné ceny mnohých čínských firem se dotýkají dlouholetých minim.
Matěj Široký