Sobota 02. listopadu 2024 13:21
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap trade smarter
reklama
Investingfox Partner

Je čas nakupovat akcie?

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Americké akcie si letos připisují slušné zisky a stále se pohybují v blízkosti svých historických maxim. To je trochu v podivem vzhledem k tomu, že většina faktorů hraje proti dalšímu pokračování býčího trhu. Jedna těžká váha jej ale udržuje při životě a tou je Fed. Jak to bude dále? Má Fed dost síly a vůle posunou akcie ještě výše?

Vypadá to, že americká centrální banka (Fed) již udělala, co mohla. Její obrat v měnové politice na přelomu roku zabránil nastartování medvědího trhu a snížení úrokových sazeb před třemi týdny nechává akcie vysoko. Je však třeba si uvědomit, že do cen akcií je již započítán další prudký pokles úroků cca o 1 % v následujících 9 měsících. Tomu odpovídají i výnosy dluhopisů, které na 10 letech spadly až na 1,50 %. Na Fed se tedy dále spoléhat už nedá. Pro pokles úroků až někam k nule by totiž musela přijít recese, a to akcioví býci zajisté nechtějí.

Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):


Pojďme se podívat na vývoj zisků, které jsou tím hlavním podpůrným faktorem od konce recese v roce 2009. Z grafu můžeme vidět, že zisk na jednu „akcii“ S&P 500 v posledních 12 měsících víceméně stagnuje a odhady se posouvají stále níže. Není se co divit – objem mezd roste v USA rychleji než HDP a exporty jsou slabé vzhledem ke slabosti globální ekonomiky, na zisky tím pádem zbývá méně z celého produkčního koláče. Ceny ropy a zemního plynu jsou také velice nízko, takže energetické společnosti táhnou zisky směrem dolů.

Vývoj zisků na akcii a jejich odhadu pro S&P 500:


Vývoj odhadu zisků S&P 500 pro jednotlivá čtvrtletí roku 2019:


Pro další růst by tedy musel trh přesedlat z nynějšího poměru PE 16,6 na vyšší hodnoty kolem 18. To se mi zdá málo pravděpodobné - riziková přirážka by musela klesnout a trh by musel jet na euforii celosvětového růstu podobné roku 2017, což je ve světle posledního vývoje světových ekonomik a obchodní válce mezi Čínou a USA příliš optimistický scénář.

Vývoj indexu S&P 500 a jeho implikované hodnotě při různých hodnotách PE:


Za mě tedy není úplně vhodný čas nakupovat akcie, a to ani když se podíváme mimo USA. Německý index DAX už sice ze svých maxim něco málo ubral, cykličnost jeho hlavních komponentů, automobilek, je ale příliš velká a propad zisků nejspíš bude pokračovat. Evropská centrální banka už navíc nemá moc kam sáhnout a podpořit trh uvolněním měnové politiky. Mezi akciemi je tedy v dnešní rizikové době, kdy všichni už očekávají recesi, těžké vybírat.

Vývoj německého akciového indexu DAX (denní graf – D1):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: MT4, yardeni.com, FRED

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Je akciová party u konce? Aneb aktuální sentiment amerického akciového trhu
    Sentiment amerického akciového trhu na konci 2. kvartálu připomínal bujarou party a přirovnání k party si ponechám i pro sentiment akciového trhu na konci 3. kvartálu. Veselou náladu ale vystřídala únava a hned několik věcí nasvědčuje tomu, že party skončila.
  • Je Alibaba největší Mungerovou chybou?
    Blízký přítel a spolupracovník Warrena Buffetta je sám o sobě investiční legendou. Jako správný investor orientující se na podhodnocené společnosti Charlie Munger nestaví obrovská portfolia, ale zaměřuje se jen na několik hodnot. Jeho současné portfolio jich obsahuje pouze pět: Bank of America, Wells Fargo, Alibaba, U.S. Bancorp a již velmi malou hodnotu POSCO - mimochodem této akcie se z velké části zbavil v třetím letošním čtvrtletí. Jeho obrovskou investicí měla být sázka na akcie Alibaby. Nestalo se tak. Munger polovinu své pozice uzavřel, ale úplně nekapituloval - ještě mu 300 000 kusů zbývá.
  • Je Apple v ohrožení? A Google před rozpadem? | Investiční Memento #37
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 37. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Je bankovní krize v USA zpět? | Investiční Memento #30
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 30. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Je Bitcoin mrtvý?
    Na tu tuto otázku by se dala položit další otázka "opět?"
  • Je Bitcoin na dne alebo nás čaká ešte 6700 USD?
    Dnes sa pozrieme na 3 základné scenáre na Bitcoin, ktoré môžeme do konca roka očakávať.
  • Je Bitcoin pripravený na uptrend?
    Valuácia celého krypto trhu klesla o viac ako 2 bilióny dolárov len za jeden rok. Aktuálna trhová hodnota všetkých kryptomien je 867 miliárd USD, zatiaľ čo samotný Bitcoin má market cap o veľkosti 332 miliárd USD. Príchod nového roka rozbieha debaty o tom, či konečne dôjde k zvratu.
  • Je Bitcoin pripravený na 30 000 USD?
    Bitcoin zaznamenal najväčší týždenný nárast za takmer dva roky. Narástol o 25 % len za jeden týždeň, čím priniesol dlho očakávanú úľavu (relief rally). Investori oslavujú a myslia si, že krypto zima (známa ako crypto winter) skončila. Ale je to naozaj tak?
  • Je brexit započítaný v kurzu libry?
    Březen 2019 měl být tím rozhodným okamžikem, kdy se cesty Velké Británie a zbytku Evropy rozdělí, a uvrhne obchod mezi ostrovy a kontinentální Evropou do nejistoty s negativními důsledky pro britskou ekonomiku i libru. I přes značnou nepřehlednost a roztříštěnost londýnského parlamentu však volatilita na libře zůstává nízká a k žádnému dalšímu propadu kurzu měny již nedochází.
  • Je cena akcií Amazonu ospravedlnitelná?
    I přesto, že úrokové sazby v USA jsou na restriktivní úrovni, americkým akciovým trhům se daří, což potvrzují jejich solidní růst hlavních amerických indexů. Avšak jedná se o indexovou iluzi. Indexy jsou taženy nahoru především velkými společnostmi, tzv. megakapitalizacemi, mezi které patří členové GAFAM, jako je například Amazon, a také společnosti Nvidia, AMD a Tesla. Dnes se podíváme na Amazon, kterému se také v roce 2023 daří velmi dobře. Akcie Amazonu posílily od začátku roku o solidních 50 %. To pro tak zavedenou a známou společnost není málo, ale odpovídají tomuto růstu fundamenty?
  • Je čas na minutu ticha za naději na 50bodový cut FEDu v listopadu
    Po prohlášení Jaye Powella o tom, jak budou sazby klesat postupně a není zde prostor k poklesu o 50 bodů do konce roku se poslední zbytky nadějí trhu upnuly k pátečnímu reportu z trhu práce. Ten, pokud by přinesl slabší data, přinesl by trhu určitou nadějí na přehodnocení kvůli obavě z recese.
  • Je čas na shazování peněz z vrtulníku?
    I přes marnou snahu centrálních bank o podporu hospodářského růstu to vypadá, že světová ekonomika uvízla na mělčině zvané nízká inflace. Navzdory snižování úrokových sazeb až do mínusových hodnot a rozsáhlým investicím v podobě programů kvantitativních uvolňování aplikovaných několika světovými centrálními bankami, vlak řízený deflací jen tak z vyjetých kolejí neuhne.
  • Je čas podívat se na japonský fundament
    Už je to půl roku, co výměna v křesle guvernéra japonské centrální banky (Bank of Japan - BoJ) a s tím související zavedení extrémních programů na uvolnění měnové politiky skrz kvantitativní uvolňování (QE) poslaly japonský jen na dlouhou cestu slábnutí.
  • Je čas pro pauzu od obchodování na akciových trzích?
    Nemůžu si pomoci, ale poslední týdny na akciových trzích mi silně připomínají béčkový americký film – špatné a nevyrovnané výkony hlavních představitelů a spousta krve z bitev mezi býky a medvědy.
  • Je ČEZ levný?
    Nejdůležitější akcie pražské burzy, ČEZ, si v posledních týdnech prošla turbulentním obdobím plným kurzotvorných událostí, po kterých oslabila o cca 15 %. Tuto ztrátu si ČEZ nese jak od začátku roku (YTD), tak i meziročně. Přišel čas na nákup?
  • Jeden z předpokladů ziskového obchodování
    Pro získání zlata z ložiska písku, křemene či nějaké horniny je nutné, aby tato surovina nějaké zlato obsahovala. A musí ho obsahovat dost na to, aby náklady na těžbu a extrakci nepřevýšily hodnotu získaného kovu (proto můžeme pro účely tohoto přirovnání nechat stranou transmutaci prvků metodami jaderné fyziky). Podobně nelze vyvinout ziskovou obchodní strategii, pokud už samotný proces vývoje ceny daného měnového páru v sobě neobsahuje dostatek implicitních ziskových příležitostí. To znamená, že musí být možné s dostatečnou mírou jistoty predikovat některou stránku jeho budoucího vývoje. Tato vlastnost je základním předpokladem pro nalezení úspěšné obchodní strategie.
  • Jedna chyby umělé inteligence ubrala miliardy burzovní kapitalizaci Googlu
    Už delší dobu to vypadá, že technologický sektor je značně vyčerpán. Nové a převratné objevy zatím nejsou na obzoru. Velké technologické firmy nyní sází vše na rozvoj umělé inteligence a virtuální reality. Google se snaží dohnat zpoždění a mediální pozornost, kterou má projekt ChatGPT do kterého investoval Microsoft. Tento náskok v oboru chtěl Google dohnat na tiskové konferenci ve středu 8. února v Paříží. Tisková konference se však stala černou můrou a způsobila pád akcií Googlu o 7 %. Co se vlastně stalo?
  • Jedna investiční rada George Sorose
    George Soros patří v Česku mezi kontroverzní postavy. Jedna část populace ho má ráda a chválí ho za boj pro otevřenou společnost. Druhá pak nenávidí a vidí v něm člověka, který financuje různé společenské aktivity razící jeho soukromou agendu. Nebudu se snažit obě znepřátelené strany smiřovat. Je trochu škoda, že jen zlomek lidí se zajímá o jeho investiční rady. Přitom právě jedna z nich může být v dnešní nejisté době velmi užitečná.
  • Jedna velká fundamentální divergence
    Korelace některých měnových párů s komoditami je starou známou skutečností odrážející fakt, že daná země je z velké míry závislá na exportu dané suroviny. Proto se třeba kurz ruského rublu dlouhodobě pohybuje stejným směrem jako ceny ropy. A když se jejich cesty rozdělí, je dobré mít se na pozoru ohledně možných obchodních příležitostí.
  • Jedna velká konsolidace
    Mnoho obchodníkům příliš nevoní aktuální rozpoložení na většině devizových trhů, které se dlouhodobě spíše hledají, a trendovější pohyb bychom hledali velmi těžko. Většina trhů konsoliduje v širším obchodním pásmu a čas od času trhy vykolejí z jejich klidného průběhu zveřejnění nějakého fundamentu. Jak dlouho budeme muset ještě čekat, než se trhy rozhoupou k nějaké větší akci? Stojí za aktuálním sentimentem geopolitické faktory nebo nejistota z vývoje globálního růstu?
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani