Vypadá to, že americká centrální banka (Fed) již udělala, co mohla. Její obrat v měnové politice na přelomu roku zabránil nastartování medvědího trhu a snížení úrokových sazeb před třemi týdny nechává akcie vysoko. Je však třeba si uvědomit, že do cen akcií je již započítán další prudký pokles úroků cca o 1 % v následujících 9 měsících. Tomu odpovídají i výnosy dluhopisů, které na 10 letech spadly až na 1,50 %. Na Fed se tedy dále spoléhat už nedá. Pro pokles úroků až někam k nule by totiž musela přijít recese, a to akcioví býci zajisté nechtějí.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Pojďme se podívat na vývoj zisků, které jsou tím hlavním podpůrným faktorem od konce recese v roce 2009. Z grafu můžeme vidět, že zisk na jednu „akcii“ S&P 500 v posledních 12 měsících víceméně stagnuje a odhady se posouvají stále níže. Není se co divit – objem mezd roste v USA rychleji než HDP a exporty jsou slabé vzhledem ke slabosti globální ekonomiky, na zisky tím pádem zbývá méně z celého produkčního koláče. Ceny ropy a zemního plynu jsou také velice nízko, takže energetické společnosti táhnou zisky směrem dolů.
Vývoj zisků na akcii a jejich odhadu pro S&P 500:
Vývoj odhadu zisků S&P 500 pro jednotlivá čtvrtletí roku 2019:
Pro další růst by tedy musel trh přesedlat z nynějšího poměru PE 16,6 na vyšší hodnoty kolem 18. To se mi zdá málo pravděpodobné - riziková přirážka by musela klesnout a trh by musel jet na euforii celosvětového růstu podobné roku 2017, což je ve světle posledního vývoje světových ekonomik a obchodní válce mezi Čínou a USA příliš optimistický scénář.
Vývoj indexu S&P 500 a jeho implikované hodnotě při různých hodnotách PE:
Za mě tedy není úplně vhodný čas nakupovat akcie, a to ani když se podíváme mimo USA. Německý index DAX už sice ze svých maxim něco málo ubral, cykličnost jeho hlavních komponentů, automobilek, je ale příliš velká a propad zisků nejspíš bude pokračovat. Evropská centrální banka už navíc nemá moc kam sáhnout a podpořit trh uvolněním měnové politiky. Mezi akciemi je tedy v dnešní rizikové době, kdy všichni už očekávají recesi, těžké vybírat.
Vývoj německého akciového indexu DAX (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, yardeni.com, FRED