Umění přiznat si chybu
Soros nám zanechal tuto radu, když řekl: „Jsem bohatý jen proto, že vím, kdy se mýlím.“ Zní to jako laciný bonmot, ale když se ho pokusíme aplikovat na investování, zejména v současné nepřehledné situaci, můžeme jen získat. Tato věta nás samozřejmě učí, že základ dobrého investora je právě přiznat si chybu. Jakmile pochopím, že investování není o tom mít pravdu v odhadu, zda trh půjde nahoru nebo dolu, možná se vyvaruji obrovských ztrát. Něco jiného je uhádnout jednou správně pohyb trhu, a něco úplně jiného je být dlouhodobě úspěšný hráč na světových trzích. Tam mi jeden šťastný tip, kůži nezachrání.
Investování není o hádání, ale o pravděpodobnosti. Je to v podstatě hra s pravděpodobností. Investor hledá, jak si zajistit, že šance na úspěšný obchod bude na jeho straně. George Soros je známý tím, že své obchody dobře připraví, ale finální rozhodnutí nechává na své intuici. Když cítí, že je pravděpodobnost malá, raději se stáhne.
Dobře odhadnout rizika
Jakmile si připustíme vlastní omylnost, pochopíme, že naším cílem je především uchránit investované peníze. Prvním krokem na cestě k tomu, stát se bohatým, je neztrácet příliš mnoho peněz. Vlastní omylnost nás vede k zajištění rizika. Existuje jedno základní pravidlo pro zajištění rizika a tou je velikost pozice. Pokud dokážu přesně odhadnout, jaké velikosti pozice zvolit s ohledem na riziko, mám z velké částí vyhráno. Proč? I když můj obchod nebude úspěšný, neztratím všechny peníze. Ve skutečnost jsou to hlavně neúspěšné obchody, které nás brzdí. Pokud investuji 100 dolarů, pozice začne klesat a já se rozhodnu ji uzavřít na 50 dolarech, musím pak počítat s tím, že abych ztrátu 50 dolarů dohnal pouze s 50 dolary v kapse, musel bych dosáhnout 100 % zisku. A to je opravdu hodně. Abych se neocitl v tak špatné situaci, musím si vždy položit otázku, jak velkou ztrátu si mohu dovolit. Pokud je schopný přiznat si chybu George Soros, měl bych si uvědomit, že moje obchody určitě také někdy budou špatné.
Matěj Široký