Již delší dobu si můžeme všimnout, že většina devizových trhů zrovna netrpí nějakým extrémně trendovým vývojem, naopak trhy již delší dobu konsolidují. Poslední dobou totiž trhy působí dojmem, jako by je ovládala jedna velká instituce a ta si dělala na trhu, co chce. Viz dnešní dopolední pohyb na euru, kdy ekonomický ZEW index zastavil svůj propad a rostl nad očekávání na 3,1 bodů a evropská měna reagovala překvapivě prudkým oslabením o 20 bodů pod úroveň 1.13. Euro se následně vrátilo zpět na původní úrovně, což značí nerozhodnost na trhu a s největší pravděpodobností tak bude i nadále pokračovat v předchozí konsolidaci, když si velcí hráči stlačili cenu dolů, aby mohli euro nakoupit za nižší valuace. Pozoruhodných situací přibývá a nemusíme chodit daleko, když dnes ráno reagoval australský dolar na zveřejnění zápisu ze zasedání CB oslabením, když se ukázalo, že banka stále uvažuje spíše nad snížením úrokových sazeb, se snížením nicméně nijak nepospíchá. Téměř identický komentář viceguvernéra Debelleho, že banka nepospíchá se snížením úrokových sazeb, totiž minulý týden pomohl australskému dolaru ke zpevnění. To že je trh manipulován, není žádnou novinou, a proto by měli obchodníci věnovat zvýšenou pozornost především disciplíně a držet se svého obchodního plánu.
Struktura trhu z dlouhodobého hlediska říká, že trh nějaký čas akumuluje objednávky, po čemž následuje trend. V tom případě bychom se měli připravit na výraznou nerovnováhu, kterou by měl způsobit právě převis ať už poptávky nebo nabídky, což nastartuje trendový pohyb. Důvodů k aktuální konsolidaci však může být hned několik. Z obchodníků je cítit nerozhodnost a nervozita z aktuálního vývoje v globální ekonomice, kde například Evropu zužuje hned několik problému v čele s brexitem, zadluženou Itálií nebo horšícími se daty z průmyslu. Nejen euro zajímá také vývoj dění kolem obchodního vyjednávání USA a Číny a obchodníci se tak nechtějí pouštět do žádných větších akcí. Situaci by mohl částečně vyřešit týden před velikonocemi, kdy trhy čeká zveřejnění hned několika velmi zajímavých makrodat. Zda se jim však podaří překlopit pomyslnou misku vah na jednu či druhou stranu jisté není. Konkrétně měnový pár EURUSD od října 2018 neopustil konsolidační pásmo mezi cenami 1.12 až 1.15, kde může zůstat klidně dalších několik týdnů. Podobný vývoj můžeme sledovat od začátku roku i na ostatních měnových párech.
Týdenní graf EUR/USD:
V aktuální situaci obchodníkům nezbývá nic jiného, než hledat příležitosti na nižších časových rámcích, kde lze najít alespoň intradenní trend. Další alternativou mohou být crossy a nebo jiné finanční instrumenty jako jsou například komodity nebo akciové trhy. Jsou zde také obchodníci, kterým vyhovuje, když jdou trhy do strany. Na nějakou větší akci si však budeme muset ještě počkat, a kdo ví, jestli se trhy stejně jako některé velké centrální banky od konce roku nepřepnuly do vyčkávajícího modu a budou reagovat až poté, co se k nějaké akci odhodlají centrální banky.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA