Vítám vás u dalšího článku o psychologii tradingu. V dnešním tématu se budeme pohybovat spíše v praktické rovině, ovšem i tak se dotkneme psychologie, protože ta je vždy součástí diskrečního tradingu. Ono totiž nestačí mít dobrou obchodní strategii, ale je také potřeba jí na 100 % dodržovat, což je kámen úrazu mnoha obchodníků. V dnešním článku se zaměříme na tu pozitivnější část obchodování, což je strategie pro výstup ze ziskové pozice.
Fixní Take-Profity nepoužívám
Při přípravě obchodu a tvorbě obchodního plánu pro daný level sice vnímám to, kam by trh mohl v případě zisku dojít a do svého obchodního plánu zahrnuji i nejbližší S/R zóny, ale nezadávám do trhu fixní hodnoty take profitu. Price action trhu při přípravě vnímám spíše z perspektivy ziskovosti levelu, takže pokud je blízko mého vstupu zásadní S/R zóna, která by krátila zisk, tak level vůbec neobchoduji.
Naopak fixní take profity používám v okamžiku, jedná se asi tak o 5 % případů, kdy vím, že nebudu moci obchod aktivně řídit. Toto jsou situace kdy jsem v obchodě, ale vím, že musím řídit auto, nebo když mám trénink nebo jinou aktivitu, která mi nedovoluje aktivní správu obchodu. V takovém případě sáhnu k fixnímu nastavení TP, popřípadě vyberu zisk z obchodu a dále jej neřeším.
Vnímání dynamiky trhu
Při výstupu ze ziskové pozice se snažím vnímat dynamiku trhu, protože se někdy stává, že díky agresivnímu momentu, které vznikne na mém levelu, trh prorazí nejbližší S/R zónu. I přes to, že by technicky S/R zóna sváděla k výstupu z obchodu, tak kontextově vzhledem k aktuální situaci na trhu by výstup nedával smysl.
Vnímání dynamiky trhu velmi úzce souvisí se schopností čtení cenového grafu, ale lze také sledovat velmi jednoduchý pattern a tím je gap. Pokud trh dynamicky reaguje na obchodní level s tím, že vznikne po cenovém pohybu gap, je vyšší pravděpodobnost toho, že trh bude pokračovat v trendu, který na levelu zahájil.
Naopak, pokud po zasažení levelu gap nevznikne, lze sledovat ještě jeden pattern a to jsou nižší highs při short obchodu a vyšší lows při long obchodu. Někdy totiž trhu trvá delší dobu, než dojde k disbalanci a volatilnímu cenovému pohybu. Pokud trh po zasažení levelu vykazuje výše popsaný pattern, stačí čekat na disbalanci a na high/low volatilní cenové svíčky vystoupit.
Díky tomuto jednoduchému čtení cenového grafu a vnímání dynamiky trhu, lze velmi výrazně zvýšit ziskovost obchodování. Na druhou stranu tuto znalost lze využít i v případě, kdy trh po zasežení levelu nevykazuje požadované podmínky dynamiky, takže může být výhodnější pracovat s rizikem a buď snížit objem v obchodě, nebo obchod ukončit v drobném zisku či ztrátě.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass