Z prvního grafu můžeme vidět, že podle počtu nezaměstnaných i fialové barvě jádrové inflace je české hospodářství již pěkně rozžhavené. Nejvyšších předkrizových hodnot z roku 2008 jsme dosáhli letos na jaře a od té doby se dostáváme do neprobádaných vod minimální nezaměstnanosti a prudce rostoucích mezd. Prognóza ČNB sice počítá s postupným zpomalením tempa růstu mezd na 5 % z aktuálních 7-8 %. Pokud ale míra nezaměstnanosti zůstane u 3 %, vcelku pochybuji, že zaměstnanci v čele s odbory ustoupí ze svých požadavků na dvojciferný růst, když budou mít tak exkluzivní vyjednávací pozici.
Srovnání vývoje trhu práce a jádrové inflace v ČR:
Zpátky do krizových časů: V roce 2009 se propadl český HDP o 4,7 %. V první řadě doufejme, že příští recese nebude tak náhlá a hluboká. V reakci na tento katastrofální vývoj vzrostl schodek vládního rozpočtu o 5 % HDP (viz graf) a zároveň ČNB snížila úrokové sazby o 3 %. Koruna oslabila až o 25 %, ale šlo spíše o krátkodobou vyšší volatilitu, než aby vývozci z tohoto pohybu dokázali profitovat či alespoň zachránit se před krachem.
V roce 2017 se předpokládá růst přebytku vládní bilance nad 1 % HDP, úrokové sazby jsou ale pouze ve výši 0,50 %, i když by měly celkem rychle stoupat. Jinak řečeno: Máme našetřeno více fiskální, ale méně monetární munice. Při příchodu krize tím pádem bude jednodušší stimulovat ekonomiku zvýšenými vládními výdaji.
Vývoj bilance vládního sektoru v České republice (v % HDP):
Když nahlédneme na další faktory, je česká ekonomika připravena na krizi výrazně lépe než v roce 2008. Zadlužení domácností a podniků aktuálně neroste tak závratným tempem jako před 10 lety, běžný účet je stále v přebytku a také se dá očekávat, že stavebnictví bude ekonomiku spíše zachraňovat než potápět. Kvůli administrativním negativním faktorům se totiž výstavba nemůže ani v dnešní rozpálené ekonomice pořádně rozjet a především inženýrské stavitelství už nemá kam padat.
Reakce koruny na případnou paniku v globální ekonomice nelze lehce předvídat. Každopádně pozorujeme, že za posledních 10 let přestává být česká koruna řazena do stejného koše jako ostatní „rizikové“ emerging markets typu mexického pesa a ruského rublu. Místo toho se status naší domácí měny blíží pomalu směrem k bezpečným přístavům typu švýcarskému franku, byť je od něj stále na míle vzdálená. Případné oslabení a volatilita na měnovém páru EUR/CZK by proto neměla být nijak závratná. Už kvůli tomu, že ČNB disponuje jednou z největších zásob devizových rezerv (vzhledem k HDP) na světě a samotná slovní intervence o prodeji části těchto rezerv by dokázala zastavit jakékoliv výraznější ztráty.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (měsíční graf – MN):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČSÚ, finance.cz, ECB, ČNB