Začátkem roku, prakticky celý ledem akciový trh pokračoval v lineárních ziscích a graf S&P 500 vypadal, jako kdyby kopíroval dráhu vzletu letadla. Nicméně ne každou turbulenci hlásí dopředu palubní počítač, stejně jako to bylo v případě únorové korekce. Americký akciový trh se začátkem února dostal pod výrazný prodejní tlak, který většina investorů vnímá jako zdravou technickou korekci, která prostě přijít musela. Spekulovalo se, co bylo možným spouštěčem oné korekce, a závěrem se většina ekonomů shodla, že za korekci mohly rostoucí výnosy z amerických dluhopisů. Konkrétně kombinace rostoucích výnosů z desetiletých splatností přibližující se 3% hranici a technické korekce.
Nicméně akciovému trhu nepomohl nijak Donald Trump, který v situaci, kdy se začal akciový trh vzpamatovávat, začal hýřit svou agresivní zahraniční politikou a zavádět cla na dovozy do Spojených států. To způsobilo několikrát výraznější volatilitu na akciových trzích a nervozita se v podstatě táhne s trhy do dneška, kdy Trump již rozhodl o 25% clech na dovoz čínských výrobků o objemu 50 mld. dolarů. Nakonec nemusí zůstat jen u toho, jelikož Čína hrozí protiopatřeními, což rozpoutává řetězovou reakci a Čína bude opět reagovat zpět.
Nicméně od začátku roku, kdy akciový trh zažil menší šok, se některé akcie především firem technologického sektoru dostaly nad své dosavadní maxima a tržní kapitalizace 8 největších firem, než všechny kotované akcie v Eurozóně nebo Japonsku. Akcie, o kterých se již na konci roku hovořilo jako o velmi drahých a jejich valuace nyní dosahují úrovní na první pohled neatraktivních pro investory. Ceny akcií jsou dokonce tak vysoko, že někteří američtí investoři hovoří o bublině, která se mohla objevit v technologickém sektoru, a předpovídají do 12 měsíců možnou výraznější korekci. Nebo akcie společnosti Netflix se zhodnotily od začátku roku o více jak 90%. Zvýšený apetit investorů nakupovat těchto akciích lze vidět i na ostatních sektorech, které většinou působí jako bezpečný přístav. Z akciových trhů začínají ztrácet akcie farmaceutického sektoru, nebo zdravotní péče, které jsou všeobecně vnímány jako bezpečnější aktivum a dochází právě k odlivu kapitálu z těchto trhů.
Změna vývoje zmíněných akciových titulů od začátku roku (Zdroj: Yahoo Finance):
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.