USD/CAD vs. ropa
Kanadské vývozy jsou silně ovlivněné pohyby cen ropy, které dokážou pružně hýbat s kanadským dolarem – to je ostatně vidět z grafu, kde je měnový pár USD/CAD silně negativně korelovaný s cenou ropy.
Pokud pouze jednoduše porovnáme podobnou ropnou cenovou hladinu s historií, zjistíme, že na cenách okolo dnešních 70 USD za barel se ropa obchodovala také v roce 2006 a na konci roku 2009, což odpovídalo zhruba kurzu USD/CAD 1,10 – 1,15. Podle této metriky by tak byl kanadský dolar dnes férově ohodnocen.
Porovnání vývoje měnového páru USD/CAD (červeně) a ceny ropy Brent (modře):
Když se ale zaměříme také na relativní situaci americké a kanadské ekonomiky, odhalíme velké rozdíly, které historický kurz USD/CAD ovlivňovaly. V roce 2006 trápil Spojené státy začátek kolapsu cen nemovitostí a v roce 2009 zase naplno jelo kvantitativní uvolňování, což tehdy srazilo USD/CAD níže. Dnes je však výhled americké ekonomiky velice dobrý a díky očekávání růstu úrokových sazeb v USA by měl kanadský dolar i přes případné stagnující ceny ropy dále oslabovat – za aktuálních podmínek je kurz 1,20 na měnovém páru USD/CAD během příštího roku více než dosažitelný.
AUD vs. železná ruda
Australský dolar naopak těží z vývozů železné rudy, kterou ve velkém zásobuje Čínu. Čínský nemovitostní boom však v posledních měsících ztrácí svůj lesk a stále více analytiků hovoří o čínských realitách jako o bublině zralé na splasknutí. Proto se také cena železné rudy propadla na 5letá minima (viz graf), což s sebou stáhlo také měnový pár AUD/USD (další dva vývozní artikly, uhlí a zlato, jsou na tom s vývojem ceny velice podobně).
Porovnání vývoje ceny železné rudy a měnového páru AUD/USD:
U AUD je historické porovnání jednodušší – kurz vůči americkému dolaru je podobný tomu z léta 2010. Tehdy však Čína jela na plné obrátky, Austrálie dostávala za své dodávky železné rudy zaplaceno dvojnásobně (160 USD tehdy proti 80 USD dnes) a těžce investovala do dalších těžebních kapacit. Dnes je však místní těžební sektor v útlumu a čeká se, že na podporu investiční aktivity bude australská centrální banka snižovat úrokové sazby z dnešních 2,50 %. To je v kontrastu se záměry americké centrální banky – uzavírání úrokového spreadu mezi Austrálií a USA by mělo být hlavním faktorem, který bude tlačit měnový pár AUD/USD v příštím roce do rozmezí 0,75 – 0,80.
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz
Zdroj: indexmundi.com, FRED