Žádný trend netrvá věčně
To, že žádný trend netrvá věčně, je obecně známá pravda stejně jako to, že akciové trhy jsou dlouhodobě rostoucí. Jako dlouhodobý výnos amerického akciového trhu se uvádí průměrných 10 % ročně, bráno podle výkonnosti amerického akciového indexu S&P 500.
Výše zmiňovaný Howard Marks v knize „Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky“ trh přirovnává ke kyvadlu, které se z jedné extrémní polohy přesouvá do druhé extrémní polohy. Pohyb a povahu tržního cyklu dle mého názoru geniálně ilustruje následující obrázek uváděný v knize.
Pro vysvětlení obrázku: lehce rostoucí trendová čára, kolem které trhy jako kyvadlo oscilují, představuje střední bod - dlouhodobý průměrný růst akciového trhu, tedy výše zmiňovaných 10 % dlouhodobé průměrné výkonnosti indexu S&P 500. Jednotlivé fáze tržního cyklu na obrázku Howard Marks popisuje takto:
„bod a) je zotavení z nejzazšího bodu deprese neboli ze dna ke střednímu bodu,
b) je pokračující růst přes střední bod k hornímu nejzazšímu bodu neboli vrcholu,
c) dosažení vrcholu,
d) korekce vrcholu s poklesem ke středu neboli střední hodnotě,
e) pokračování poklesu od středu k novému dnu,
f) dosažení dna,
g) opětovné zotavení ze dna směrem ke středu,
h) a pak zase pokračování růstu přes střed k dalšímu vrcholu.“
Extrémní pohyby kyvadla aneb kam až se trh zhoupne?
Přirovnání trhu ke kyvadlu mi přijde více než trefné. Howard Marks v knize uvádí, že čím více se kyvadlo vychýlí do jednoho extrému (např. k vrcholu v bodu c), dá se předpokládat, že podobně hodně se kyvadlo vychýlí do opačného extrému, tedy dna.
Zároveň se velmi zajímavě zabývá i extrémními hodnotami, v knize k tomu uvádí: „Od roku 1970, během celých 47 let, které jsem nepřetržitě strávil investičním podnikáním, se roční výnosy indexu 500 agentury Standard & Poor zhouply z plus 37 % na minus 37 %. Při zprůměrování příznivých i nepříznivých let se jako dlouhodobý výnos obvykle uvádí asi 10 %. Ale nezapomeňme, že i když je houpající se kyvadlo „průměrně“ ve svém středovém bodu, ve skutečnosti tam tráví jen velmi málo času.“
Pro zajímavost si udělal přehled, kolikrát za 47 let své kariéry v investičním byznysu byla roční návratnost indexu S&P 500 do dvou procent od průměru, tj. mezi 8 – 12 %. Výsledek je – třikrát. Co z toho Howard Marks vyvozuje? Že trh se na průměrné hodnotě (tj. v rozmezí 8 – 12 %) nachází zcela minoritně a většinu času se pohybuje od jednoho extrému k druhému.
Co z toho vyvodit pro současné tržní prostředí?
Myšlenky z knihy Howarda Markse mi hodně pomohly dívat se na současný trh o něco jiným způsobem než převážně očima technické analýzy, kterými jsem se na trh dívala doposud. Co si já osobně z toho vyvozuji s ohledem na současné tržní prostředí:
a) Je naprosto v pořádku a přirozené, že velká party posledních dvou let nemohla skončit jinak než korekcí, to víme asi všichni. Podle konceptu kyvadla by nás po velkém růstu nahoru měl čekat adekvátně velký protipohyb směrem dolů.
b) Pokud maximální roční propad trhu od roku 1970 byl 37 %, pak bychom se současným 20 % propadem mohli být už za půlkou cesty směrem ke dnu. :-) Tedy pokud se vrátím k obrázku výše, možná, že už se nacházíme ve fázi e). Nebo také ne a jsme stále na skluzavce ve fázi d), což mě vede k dalšímu bodu.
c) Je dobré zmínit, že extrémní hodnota 37 % představuje roční výkonnost indexu S&P 500, takže není vyloučeno, že trh ještě padne o dalších 20 % či více procent a třeba ve 4. kvartále ztrátu dožene, takže průměrný roční výkon S&P 500 nebude nakonec tak hrozné číslo.
d) Po každém propadu dříve či později následuje růst. Pokud tedy trh padne hodně, podle konceptu kyvadla se můžeme těšit na podobně adekvátní růst směrem nahoru. :-) Je více než jasné, že právě ve fázích g) a h) se na trhu vydělávají ty pravé peníze.
Bod c) o maximálním možném propadu mě vede k uvedení dalšího zajímavého obrázku, na který jsem narazila v článku na bloomberg.com. Článek a obrázek popisuje všechny medvědí trhy od roku 1928 a uvádí, kolik dní trvaly a o kolik procent se trhy propadly. Chápu to tak, že se jedná o hodnoty z extrému do extrému, tj. obrázkem Howarda Markse z hodnot na vrcholu v bodě c) na hodnoty na dně v bodě f).
Z pohledu na čísla výše si vyvozuji, že nás ještě pravděpodobně čeká cesta dolů, je otázka, jak bude dlouhá a propad hluboký. Pro mě osobně z toho plyne, že s aktivním obchodováním jsem mimo trh a čekám, až se nálada na trhu zlepší. Ale jak jsem psala výše, každý propad dříve či později skončí a můžeme se těšit na jízdu zase směrem nahoru.
Jiní jsou na tom ještě hůře
Kdo má depresi z aktuálního výkonu svého akciového portfolia, může se aspoň trochu utišit tím, že jiní jsou na tom o dost hůře.
Níže dávám graf výkonnosti jednoho z fondů Ark Invest, které řídí jedna z post-covidových hvězd Wall Street, Cathie Wood. Letos se jejím fondům opravdu nedaří, zdvořile řečeno…
Graf níže ukazuje výkonnost fondu Ark Fintech Innovation ETF, který se z post-covidových maxim propadl o více než 75 %. Grafy ostatních ETF ze skupiny Ark Invest nemá ani smysl uvádět, vypadají dost podobně.
Při pohledu na takovou výkonnost si říkám, jaké máme štěstí, že jsme individuální tradeři, či investoři, jak se kdo cítí, pokud jde naše portfolio ke dnu, alespoň to nesleduje celý svět.
Tak pevné nervy a všem traderům přeji, ať je brzy na trhu dno a my můžeme vyrazit na nákupy.
Marika Čupa
Zdroje:
Zmiňovaný článek na bloomber.com: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-06-13/what-to-do-during-a-bear-market-stay-calm?sref=1sFGx9hr
Kniha Marks Howard - „Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky“