Středa 18. prosince 2024 07:03
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Fintokei StartTrader

Kam až trhy padnou?

Napsal:   Sekce: Investiční blog

Můj dnešní blog je spíše úvaha o aktuálním tržním prostředí inspirovaná úžasnou knihou od Howarda Markse na téma tržních cyklů, kterou nyní čtu. Myšlenky obsažené v knize krásně zapadají do aktuálního tržního kontextu a velmi mi pomohly dívat se na trhy zcela jiným způsobem než doposud.



Žádný trend netrvá věčně

To, že žádný trend netrvá věčně, je obecně známá pravda stejně jako to, že akciové trhy jsou dlouhodobě rostoucí. Jako dlouhodobý výnos amerického akciového trhu se uvádí průměrných 10 % ročně, bráno podle výkonnosti amerického akciového indexu S&P 500.

Výše zmiňovaný Howard Marks v knize „Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky“ trh přirovnává ke kyvadlu, které se z jedné extrémní polohy přesouvá do druhé extrémní polohy. Pohyb a povahu tržního cyklu dle mého názoru geniálně ilustruje následující obrázek uváděný v knize.

Pro vysvětlení obrázku: lehce rostoucí trendová čára, kolem které trhy jako kyvadlo oscilují, představuje střední bod - dlouhodobý průměrný růst akciového trhu, tedy výše zmiňovaných 10 % dlouhodobé průměrné výkonnosti indexu S&P 500. Jednotlivé fáze tržního cyklu na obrázku Howard Marks popisuje takto:

„bod a) je zotavení z nejzazšího bodu deprese neboli ze dna ke střednímu bodu,

b) je pokračující růst přes střední bod k hornímu nejzazšímu bodu neboli vrcholu,

c) dosažení vrcholu,

d) korekce vrcholu s poklesem ke středu neboli střední hodnotě,

e) pokračování poklesu od středu k novému dnu,

f) dosažení dna,

g) opětovné zotavení ze dna směrem ke středu,

h) a pak zase pokračování růstu přes střed k dalšímu vrcholu.“


Extrémní pohyby kyvadla aneb kam až se trh zhoupne?

Přirovnání trhu ke kyvadlu mi přijde více než trefné. Howard Marks v knize uvádí, že čím více se kyvadlo vychýlí do jednoho extrému (např. k vrcholu v bodu c), dá se předpokládat, že podobně hodně se kyvadlo vychýlí do opačného extrému, tedy dna.

Zároveň se velmi zajímavě zabývá i extrémními hodnotami, v knize k tomu uvádí: „Od roku 1970, během celých 47 let, které jsem nepřetržitě strávil investičním podnikáním, se roční výnosy indexu 500 agentury Standard & Poor zhouply z plus 37 % na minus 37 %. Při zprůměrování příznivých i nepříznivých let se jako dlouhodobý výnos obvykle uvádí asi 10 %. Ale nezapomeňme, že i když je houpající se kyvadlo „průměrně“ ve svém středovém bodu, ve skutečnosti tam tráví jen velmi málo času.“

Pro zajímavost si udělal přehled, kolikrát za 47 let své kariéry v investičním byznysu byla roční návratnost indexu S&P 500 do dvou procent od průměru, tj. mezi 8 – 12 %. Výsledek je – třikrát. Co z toho Howard Marks vyvozuje? Že trh se na průměrné hodnotě (tj. v rozmezí 8 – 12 %) nachází zcela minoritně a většinu času se pohybuje od jednoho extrému k druhému.

Co z toho vyvodit pro současné tržní prostředí?

Myšlenky z knihy Howarda Markse mi hodně pomohly dívat se na současný trh o něco jiným způsobem než převážně očima technické analýzy, kterými jsem se na trh dívala doposud. Co si já osobně z toho vyvozuji s ohledem na současné tržní prostředí:

a) Je naprosto v pořádku a přirozené, že velká party posledních dvou let nemohla skončit jinak než korekcí, to víme asi všichni. Podle konceptu kyvadla by nás po velkém růstu nahoru měl čekat adekvátně velký protipohyb směrem dolů.

b) Pokud maximální roční propad trhu od roku 1970 byl 37 %, pak bychom se současným 20 % propadem mohli být už za půlkou cesty směrem ke dnu. :-) Tedy pokud se vrátím k obrázku výše, možná, že už se nacházíme ve fázi e). Nebo také ne a jsme stále na skluzavce ve fázi d), což mě vede k dalšímu bodu.

c) Je dobré zmínit, že extrémní hodnota 37 % představuje roční výkonnost indexu S&P 500, takže není vyloučeno, že trh ještě padne o dalších 20 % či více procent a třeba ve 4. kvartále ztrátu dožene, takže průměrný roční výkon S&P 500 nebude nakonec tak hrozné číslo.

d) Po každém propadu dříve či později následuje růst. Pokud tedy trh padne hodně, podle konceptu kyvadla se můžeme těšit na podobně adekvátní růst směrem nahoru. :-) Je více než jasné, že právě ve fázích g) a h) se na trhu vydělávají ty pravé peníze.

Bod c) o maximálním možném propadu mě vede k uvedení dalšího zajímavého obrázku, na který jsem narazila v článku na bloomberg.com. Článek a obrázek popisuje všechny medvědí trhy od roku 1928 a uvádí, kolik dní trvaly a o kolik procent se trhy propadly. Chápu to tak, že se jedná o hodnoty z extrému do extrému, tj. obrázkem Howarda Markse z hodnot na vrcholu v bodě c) na hodnoty na dně v bodě f).

Z pohledu na čísla výše si vyvozuji, že nás ještě pravděpodobně čeká cesta dolů, je otázka, jak bude dlouhá a propad hluboký. Pro mě osobně z toho plyne, že s aktivním obchodováním jsem mimo trh a čekám, až se nálada na trhu zlepší. Ale jak jsem psala výše, každý propad dříve či později skončí a můžeme se těšit na jízdu zase směrem nahoru.

Jiní jsou na tom ještě hůře

Kdo má depresi z aktuálního výkonu svého akciového portfolia, může se aspoň trochu utišit tím, že jiní jsou na tom o dost hůře.

Níže dávám graf výkonnosti jednoho z fondů Ark Invest, které řídí jedna z post-covidových hvězd Wall Street, Cathie Wood. Letos se jejím fondům opravdu nedaří, zdvořile řečeno…

Graf níže ukazuje výkonnost fondu Ark Fintech Innovation ETF, který se z post-covidových maxim propadl o více než 75 %. Grafy ostatních ETF ze skupiny Ark Invest nemá ani smysl uvádět, vypadají dost podobně.

Při pohledu na takovou výkonnost si říkám, jaké máme štěstí, že jsme individuální tradeři, či investoři, jak se kdo cítí, pokud jde naše portfolio ke dnu, alespoň to nesleduje celý svět.

Tak pevné nervy a všem traderům přeji, ať je brzy na trhu dno a my můžeme vyrazit na nákupy.

Marika Čupa

Zdroje:

Zmiňovaný článek na bloomber.com: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-06-13/what-to-do-during-a-bear-market-stay-calm?sref=1sFGx9hr
Kniha Marks Howard - „Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky“

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jsou kryptoměny zpět?
    V posledních měsících jsme viděli cenový comeback napříč trhy, kdy řada akcií zaznamenala mnoha procentní růst. Ani tyto velké pohyby se ale nemohou rovnat ziskům ze sektoru kryptoměn. Bitcoin i Ethereum, dvě největší kryptoměny současnosti, zaznamenaly za poslední měsíce prakticky dvojnásobný nárůst ceny. V procentuálních hodnotách to tedy znamená, že jejich cena vyrostla de facto o 100 %! Může ale takovýto růst pokračovat nebo náš čeká korekce?
  • Jsou trhy ovlivněny kolektivním nevědomím?
    Dneska půjdeme trochu víc do hloubky. Jako trader se snažím chápat obchodování na finančních trzích jako fascinující propojení lidské psychologie, ekonomických teorií a technologických nástrojů. A musím přiznat, že Jungiánská psychologie, kterou se intenzivně zabývám, může poskytnout unikátní pohled na to, jak může kolektivní nevědomí ovlivňovat trhy.
  • Jsou ženy v investičním světě málo vidět a slyšet? Nastal čas to změnit
    Existuje řada studií jak z Evropy, tak USA o tom, že žen stále investuje méně než mužů. S tím nelze než souhlasit. Ale i přesto, že aktivně investujících žen stále není tolik, kolik by mohlo být, v investičním světě, dokonce i v rámci naší malé České republiky, najdete hodně žen, které jsou skvělé investorky. Jenom tolik nejsou vidět a slyšet, což je škoda, protože rozhodně mají co říci.
  • Jste v plíživé pasti Overtradingu?
    Overtrading neboli přeobchodování. Toto slovo jsem v poslední době slyšel od mnoha mých klientů. Je to jako být v nekonečném kolotoči, kdy nemůžete přestat a cítíte, že musíte neustále něco dělat, abyste byli úspěšní. Jenže občas méně znamená více, a v tradingu to platí dvojnásob.
  • Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT
    Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.
  • Kamarádi Bitcoiňáci
    Mám dva kamarády, kteří jsou blázni do Bitcoinu. Tedy jeden opravdu hodně velký, druhý tak nějak průměrný. Mimochodem, to označení „blázni“ nemyslím nikterak zle, je to jen popis jejich nadšení, které směrem k Bitcoinu projevují.
  • Kam až může spadnout britská libra?
    Britská libra měla až do letošního července vůči americkému dolaru navrch. Měnový pár GBP/USD během léta završil obdivuhodný 12měsíční býčí trh otestováním hranice 1,7200. Tam se však dlouho neohřál. V posledních týdnech totiž na měnových trzích úřaduje USD, který posiluje napříč měnovým spektrem a vůči kterému libra od červencových maxim ztratila již přes 600 pipů. Název dnešního článku by se proto mohl interpretovat také jako „Kam až může posílit USD?“
  • Kam až můžou růst ceny akcií a nemovitostí?
    Při pohledu na vývoj cen akcií Tesly, nebo i složeného indexu Nasdaq a S&P 500 se musíme ptát, jestli mají tyto oblíbené investiční instrumenty ještě prostor pro růst a případně jaký; jestli se dají dnešní přemrštěné ceny podpořit fundamentem. Stejnou otázku si zajisté dávají i kupující nemovitostí ve Spojených státech a v Česku.
  • Kam až posunú Draghiho vyjadrenia EUR/USD?
    Menový pár EUR/USD si od začiatku roka pripísal už 10 % k svojej hodnote. Za všetkým, zdá sa, sú vyjadrenia prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho. Po jeho niekoľkých posledných prejavoch euro značne posilnilo a nastolilo tak silný trend, z ktorého sa momentálne nevie vymaniť.
  • Kam až spadnou komoditní měny?
    Kanadský a australský dolar jako hlavní reprezentanti komoditních měn jsou zasaženy poklesem cen komodit a v posledních týdnech a měsících vůči americkému dolaru trendově ztrácí. Tento pokles navíc nemusí být u konce – aktuálně jsou totiž komoditní měny ceněné díky vysokým úrokovým sazbám ve srovnání s USD, tento pozitivní faktor však časem vyprší a ztráty na měnovém poli se prohloubí. A jak vypadají CAD a AUD vzhledem k vývoji cen jejich hlavních vývozních artiklů?
  • Kam budú smerovať trhy po Amerických prezidentských voľbách?
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrieme sa na 3 trhy cez daily timeframe potom ako vyhral voľby Joe Biden. Neprevláda taká volatilita ako minulé voľby keď padli akciové indexy o 10% a potom prišiel extrémny nárast, ale aj tak sa objavili nejaké obchodné príležitosti.
  • Kam jsou centrální banky ochotny sáhnout? Jde tady o inflaci nebo devalvaci měny?
    Světové úrokové sazby se pravděpodobně před svým zvýšením podívají níže, což jde ruku v ruce se zvyšující se hrozbou jménem deflace (pokles cenové hladiny) a volatilitou na finančních trzích. Vytváří se tak živná půda pro pochybnosti o schopnosti centrálních bank naplnit své cíle a politiků své předvolební sliby.
  • Kam mají namířeno akciové indexy DAX a NASDAQ?
    Pro svou vysokou volatilitu patří indexy DAX a NASDAQ k nejoblíbenějším instrumentům CFD obchodníků. Jak je obchodovat vám v Purple ukazujeme každý týden v rámci webinářů Trading Room. Dnes si však povíme, co od nich čekat tento rok. Budou i nadále nabízet tolik příležitostí jako v roce 2022?
  • Kam míří koruna?
    Včerejší rozhodnutí ČNB o kosmetickém snížení úroků na 6,75 % kurzem koruny nijak zvlášť nezahýbalo. Je pravda, že menší část trhu čekala jestřábí ponechání sazeb a měnový pár EUR/CZK vzrostl o několik haléřů, žádná volatilní seance s přeskupováním pozic traderů to však nebyla.
  • Kam míří superjádrová inflace?
    Finanční analytici se snaží v detailních inflačních datech hledat různé trendy, které dokáží lépe predikovat budoucí vývoj cen a tím i reakci v nastavení měnové politiky centrální banky. Přičemž měnová politika je pro pohyb cen akcií, dluhopisů i měn zásadní.
  • Kam môže vystreliť zlato a striebro?
    Dnes sa v mojom článku pozrieme na komodity a to konkrétne zlato a striebro. Tiež ste si všimli ich rast?
  • Kam pôjde EUR/GBP, USD/CHF a striebro?
    V dnešnom blogu by som vám rád ukázal ako vidím následné inštrumenty na najbližšie týždne a ako ich plánujem zobchodovať.
  • Kam pošle trhy inflace z USA?
    Tento týden nás čekají další zajímavá data z trhů a na své si přijdou zejména milovníci křížových měnových párů. Zajímá vás, o co půjde? Odpověď najdete uvnitř tohoto článku!
  • Kam půjdou úrokové sazby? Aktuální přehled situace v USA, EU i České republice
    Minulý týden se opět nesl ve formě makroekonomických dat. V Evropě zasedala Evropská centrální banka, v USA byla zase zveřejňována inflační data. Obě tyto události jsou stěžejní pro budoucí vývoj úrokových sazeb a potažmo také hodnoty daných měn na forexovém trhu. Jinými slovy, úrokové sazby mohou značně ovlivnit jak výši úroků na našich spořících účtech, tak i cenu nadcházejících letních dovolených. V tomto článku přinášíme přehled aktuální situace.
  • Kam se chystá euro?
    Euro se již od počátku minulého týdne pohybuje v konsolidačním pásmu mezi úrovněmi 1,2200 a 1,2292. Dané konsolidační pásmo se zformovalo již v prvních dvou dnech minulého týdne a až na dvě výjimky se nepodívalo na delší dobu na jeho high nebo pod jeho low. Pásmo se během posledních dní také výrazně zužuje a očividně panuje nervozita před čtvrtečním zasedáním ECB.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024