Pondělí 20. ledna 2025 22:53
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap zlato
reklama
Dukascopy new

Jsi na finančních trzích nový? Tak změn „musím“ za „chci“!

Napsal:   Sekce: Psychologie tradingu

Změna myšlení z všeobecného rámce na produktivní menšinový rámec je významným krokem pro úspěšné působení na finančních trzích.

Vydělávání peněz buď jako zaměstnanec nebo jako podnikatel, vyžaduje mnoho změn v myšlení a přístupu k práci. Zatímco zaměstnanec je většinou placen za čas, který v práci stráví, tak podnikatel je placen za objem práce, který dokáže v čase vykonat. To samé platí i pro trading. Obchodníci na finančních trzích nejsou odměněni za čas, který u grafů prosedí, ale za riziko (objem), které jsou ochotni při tradingu podstupovat. V tomto článku se podíváme na hlavní změnu v myšlení, kterou by měli začínající obchodníci na sobě začít aplikovat, aby se dokázali naladit na zcela odlišný způsob myšlení, které je pro trading nezbytné.

Já musím

Naplňování zaměstnaneckého poměru je mnohdy prováděno pod tíhou slov „Já musím“. Já musím jít do práce, musím pracovat, musím podat hlášení, musí vypracovat report atd. A když toho je již příliš, tak celý tento proces končí slovy, musím podat výpověď. Po ukončení pracovního poměru a krátkém odpočinku ovšem opět nastupuje návrat do tohoto křeččího kolečka a vše se obvykle odehrává nanovo.

Trading ovšem vyžaduje zcela jiný přístup k práci a zcela jiné myšlenkové nastavení. Na finančních trzích totiž nikdo nic nemusí, vše je dobrovolné. Nicméně značnou chybou, které se začínající tradeři dopouštějí je, že si přenášejí své vzorce chování ze zaměstnání i do tradingu, což není produktivní přístup.

Pokud v tradingu začnou platit zákony „Já musím“, stává se trading velmi náročnou disciplínou, která s největší pravděpodobností nejprve povede k finanční ztrátě a následně k depresi a možná i k vyhoření. Aby se tomuto předcházelo a bylo tak možné trading provádět dlouhodobě a třeba i ziskově, je potřeba změnit „Já musím“ na „Já chci“.

Já chci

V okamžiku, kdy trader ve svém životě vymění slovo „musím“ za „chci“, získává velké množství osobní svobody. Tato svoboda vzniká díky tomu, že sám sebe postavil do pozice toho, kdo řídí svůj vlastní život. S tímto myšlenkovým posunem jde ruku v ruce i zodpovědnost za své chování a za své činy. Od doby, kdy se „musím“ vyměnilo za „chci“, není možné svalovat vinu na svého šéfa, kolegy, stát atd. Je potřeba přijmout i druhou stranu mince, kterou je osobní odpovědnost.

Tím, že v tradingu není nic povinné, tak ani samotný trading není povinný. Tento postoj může obchodníkovi pomoci v okamžicích, kdy přijde na to, že dělá příliš mnoho obchodů, aniž by to vedlo k ziskům. Toto je právě období, kdy je potřeba přenastavit ono „musím“ ze zaměstnání na „chci“.

I v tomto případě je potřeba dodat, že by nově nabytá svoboda neměla být pochopena tak, že vlastně není potřeba nic dělat, že se peníze na burze vydělají tak nějak sami. Stále je potřeba obchodovat, aby bylo dosahováno zisků, nicméně by nemělo být praktikováno to, že obchodník musí sedět u PC x hodin, že dnes musí vstoupit do obchodu, aby vydělal peníze, že musí naplnit své denní limity atd. Praktikování tohoto „musím“ při tradingu je velmi neproduktivní, rizikové a ve finále to vede akorát ke ztrátě peněz.

Děkuji za přečtení!

Martin Klass

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jídelníček tradera: Skrytý nástroj těch nejlepších
    Napadlo vás někdy, jak váš jídelníček ovlivňuje obchody? Před časem jsem četl, co jí největší hlavy na světě. Bill Gates, Nancy Pelosi a Warren Buffett. Poslední jmenovaný mě zaujal. Údajně vypije denně až 5 plechovek višňové Coca Coly. V tomto textu si krátce projdeme jeho zřejmé motivy a následně si projdeme doporučenou dietu tradera. Dost se totiž liší.
  • Jim Rogers v najbližších rokoch očakáva najhorší medvedí trh za svoj život
    Kým sa globálne akcie pokúšajú zotaviť zo svojej najväčšej štvrťročnej straty od globálnej finančnej krízy, veteránsky investor Jim Rogers vraví, že bude ešte horšie.
  • Jiný pohled na americké volby očima tradera
    Drtivá většina diskuze a odhadů dopadu amerických voleb na trhy se točí kolem samotného prezidenta. Pokud ale prezident nemá podporu v Kongresu, nemůže svou agendu v čele s hospodářským programem uplatňovat naplno.
  • Jiný pohled na inflaci
    Americká centrální banka zatím vyčkává s oznámením o ukončení kvantitativního uvolňování a samotné zvyšování úrokových sazeb v USA by mělo být na pořadu dne až ke konci roku 2022. Přitom meziroční inflace dosahuje 4,0 %, její jádrová složka cílovaná centrální bankou (Fed) pak roste o 3,5 %. I trh práce dává indikaci pro utažení měnové politiky – velmi silný páteční report ukázal na růst na růst mezd meziročně o 4,0 % a zde už se nedá hovořit o nízkém loňském srovnávacím základu.
  • Jo jo ROPA, ROPA ROPA
    Jó ROPA to je ta ROPA, to černé zlato, ta důležitá surovina, kapalina. Né jenom důležitá, ale strategicky důležitá, kapalina která ovlivňuje fungování zeměkoule, Bez černého zlata by se na zemi nic nehýbalo.
  • JP Morgan a First Republic Bank: Jak silný hráč se stal ještě silnějším
    Probíhající výsledková sezona v USA je nesmírně zajímavá. Od března 2022 americká ekonomika vstoupila do režimu utahování měnové politiky, a tento trend trvá už více než rok. Nyní se již s jistotou setkáváme s prvními projevy zdražení peněz.
  • JP Morgan spochybňuje hodnotu Bitcoinu – Chce len lacno nakúpiť?
    História vzťahu medzi bankou JP Morgan a najväčšou kryptomenou, Bitcoin, je naozaj extrémne pestrá. Aj keď sa už zdalo, že v poslednom období sa táto banka trošku so svojimi vyjadreniami o kryptomenách ukľudnila a prinášala najmä zaujímavý pohľad na tieto digitálne aktíva, jej posledný report má v sebe hneď niekoľko nie práve pozitívne ladených vyjadrení o najväčšej kryptomene.
  • JPY nejbezpečnější měnou
    První dva obchodní dny nového roku nám v plné kráse ukázaly rizika, kterými se letos trhy budou nejvíce bavit. V první řadě jde o ekonomické ochlazení přicházející z Číny se souvisejícími propady akciových trhů, intervencí místní vlády a centrální banky a zprostředkovaně přes kurz čínského jüanu významný dopad na ostatní obchodovatelné měny.
  • JPY se uklidnil a je zpět v normálu
    V dnešní analytickém článku se blíže podíváme na japonský jen (JPY). Měnové zemětřesení, které Japonsko zažilo na přelomu let 2012 - 2013, bylo bezprecedentní.
  • Jsem TRADER!
    Všechno závisí jen na vás.
  • Jsi skvělý Brette, ale tady by tě odpískali
    Protože zde opět vyšel článek inspirovaný tvými myšlenkami, vzpomněl jsem si na hodně věcí, které mám s tebou spojené a hodně jsem o tom přemýšlel, Brette Steenbargere.
  • Jsme připraveni na další krizi?
    Česká ekonomika podle posledních údajů ČSÚ roste 5procentním tempem a z pohledu na vyluxovaný trh práce víme, že tento růst není udržitelný a zpomalení chtě nechtě přijde. Záleží, jestli půjde jen o zdravé zpomalení růstu nebo rovnou o recesi. Jsme na případný pokles HDP připraveni? A jak by reagoval kurz koruny?
  • Jsou akcie bank podhodnocené?
    Akcie bank celosvětově s příchodem pandemie prudce propadly. Následně sice ztráty z velké části smazaly, ale nebyla to žádná spanilá jízda na býčím trhu, kterou jsme mohli sledovat u technologických akcií, e-commerce nebo šílenství v podobě meme akcií.
  • Jsou americké akcie opravdu nadhodnocené?
    Na americkém akciovém trhu už definitivně odezněla euforie po zvolení Donalda Trumpa. Zveřejnění výsledků za třetí kvartál společnosti Nvidia nám připomnělo, že na trhu jsou i jiná témata než radost z jeho zvolení. Jediné, kde euforie dosud přetrvává, jsou kryptoměny, ale nesmíme zapomínat, že důvody pro jejich růst nebyl pouze Donald Trump, ale například dostatečně dlouhá doba po halvingu a nebo statisticky velmi příznivý konec roku.
  • Jsou americké akcie stále atraktivní?
    Pojďme společně zavzpomínat na začátek letošního roku, případně i konec toho minulého. Tentokrát se zaměříme na americký akciový trh, podle kterého se odvíjí finanční trhy na celém světě. Rok 2017 se nesl v duchu téměř lineárního růstu bez výraznější korekce a debaty o možné korekci sílily začátkem roku letošního. Trochu se však spekulovalo, co by mohlo být spouštěčem korekce, ale všichni zůstávali pozitivně naladěni a očekávali další růst amerického akciového trhu i v roce 2018.
  • Jsou kryptoměny zpět?
    V posledních měsících jsme viděli cenový comeback napříč trhy, kdy řada akcií zaznamenala mnoha procentní růst. Ani tyto velké pohyby se ale nemohou rovnat ziskům ze sektoru kryptoměn. Bitcoin i Ethereum, dvě největší kryptoměny současnosti, zaznamenaly za poslední měsíce prakticky dvojnásobný nárůst ceny. V procentuálních hodnotách to tedy znamená, že jejich cena vyrostla de facto o 100 %! Může ale takovýto růst pokračovat nebo náš čeká korekce?
  • Jsou trhy ovlivněny kolektivním nevědomím?
    Dneska půjdeme trochu víc do hloubky. Jako trader se snažím chápat obchodování na finančních trzích jako fascinující propojení lidské psychologie, ekonomických teorií a technologických nástrojů. A musím přiznat, že Jungiánská psychologie, kterou se intenzivně zabývám, může poskytnout unikátní pohled na to, jak může kolektivní nevědomí ovlivňovat trhy.
  • Jsou ženy v investičním světě málo vidět a slyšet? Nastal čas to změnit
    Existuje řada studií jak z Evropy, tak USA o tom, že žen stále investuje méně než mužů. S tím nelze než souhlasit. Ale i přesto, že aktivně investujících žen stále není tolik, kolik by mohlo být, v investičním světě, dokonce i v rámci naší malé České republiky, najdete hodně žen, které jsou skvělé investorky. Jenom tolik nejsou vidět a slyšet, což je škoda, protože rozhodně mají co říci.
  • Jste v plíživé pasti Overtradingu?
    Overtrading neboli přeobchodování. Toto slovo jsem v poslední době slyšel od mnoha mých klientů. Je to jako být v nekonečném kolotoči, kdy nemůžete přestat a cítíte, že musíte neustále něco dělat, abyste byli úspěšní. Jenže občas méně znamená více, a v tradingu to platí dvojnásob.
  • Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT
    Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding