Sázky na dřívější růst úrokových sazeb se tak zvýšily a americký dolar posílil napříč měnovým spektrem. Pokud se však naplní mainstreamově přijímaný scénář o dočasné inflaci (cena ropy, železné rudy a dřeva už klesá), může Fed znovu překvapit holubičím směrem, což by dále pomohlo cenám akcií a zřejmě uškodilo dolaru.
Centrální bankéři ve Washingtonu si totiž v loňském roce změnili inflační cíl. Stále usilují o 2procentní růst cen ročně, ale nyní „v dlouhém období“, nikoliv tedy v klasickém meziročním srovnání. Počátek v lednu 2020 by už značil překračování onoho cíle, ale v tomto ohledu se nejspíš nejedná o ono dlouhé období.
Vývoj inflačního indexu v USA v porovnání s hypotetickým 2procentním růstem:
Představitelé Fedu totiž zřejmě chtějí vyrovnat nízkou inflaci let 2014-20, kdy svůj tehdejší cíl soustavně podstřelovali, z velké části díky levnějším komoditám, které nyní jednorázově zdražily. Pokud bychom vzali jako počátek leden 2005 (viz graf), pak by Fed stále ještě nebyl na svém cíli a ani další 2 roky inflace okolo 3,0 % by mu vadit nemusely. Podobně graf vyzní, i kdybychom brali jako počátek roky 2011 nebo 2014.
Vývoj inflačního indexu v USA v porovnání s hypotetickým 2procentním růstem:
Česká národní banka (ČNB) naopak už vykročila cestou vyšší úrokové sazby, kterou minulý týden poslala na 0,75 %. Na jaře 2022 se tak můžeme dočkat rozdílu až 2,00 % mezi českými a americkými úrokovými sazbami, a to při podobné inflaci. Spread ve výnosu 5letých dluhopisů by se tak mohl ještě více rozšířit z aktuálních 0,80 % p.a. (viz graf) a tlačit měnový pár USD/CZK níže.
Vývoj spreadu mezi výnosem českého a amerického 5letého dluhopisu (v bps):
Není divu, že s rostoucími úrokovými sazbami ČNB signalizuje i posilování koruny. Naše centrální banka tak dává najevo, že by jí nevadilo ani posílení měny pod 25 korun za euro nebo pod 20 korun za dolar. Jedna z mála možností, jak nyní krotit českou inflaci, se totiž nabízí přes dovozní ceny. A ČNB přitom zůstává na cíli 2,0 % růstu cen meziročně.
Vývoj měnového páru USD/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, worldgovernmentbonds.com, calculatedriskblog.com, FRED, Reuters