Druhé riziko je především politické, které se den ode dne navyšuje na Blízkém východě. Válka s Islámským státem, regionální rivalita mezi Saúdskou Arábií a Íránem – to vše bude ovlivňovat cenu ropy a na ni navázaných komoditních měn. Situace může eskalovat až do takové podoby, že mezinárodní sankce uvalené na Írán nebudou zrušené a trh s ropou se další záplavy barelů nedočká, což by prudce zvýšilo její cenu.
Z této krátké letošní zkušenosti pak můžeme vypozorovat, jakým měnám se při zvýšeném riziku bude dařit, neboli které měny jsou „nejbezpečnější“. Na silnější úrovně se obecně dostával americký dolar i přes velice slabá ekonomická data – vypadá to tedy, že USD stále zůstává bezpečnou měnou.
Největších zisků se ale dočkal japonský jen, který pouze oproti dolaru získal 170 pipů a k ostatním měnám posiloval ještě více. JPY je tradičním bezpečným přístavem a v aktuální situaci, kdy Japonsko praktikuje masivní kvantitativní uvolňování (QE) spolu s nulovými úrokovými sazbami, zkrátka Bank of Japan nemůže efektivně uvolnit měnovou politiku (více na toto téma v předchozím článku O bezpečném přístavu). A to je jasný signál pro nákup JPY, pokud by se měla globální ekonomika začít hroutit.
Vývoj měnového páru USD/JPY (1hodinový graf – H1):
Naopak u švýcarského franku, dalšího z tradičních „bezpečných měn“, jsme žádnou zvýšenou poptávku ze strany trhu nezaznamenali. Frank zůstává přikován ke svému velkému bratru z eurozóny, což má za výsledek minimální volatilitu na měnovém páru EUR/CHF. Velcí hráči se nijak neženou do nákupů CHF v návaznosti na zkušenosti z let 2010-11, kdy prudké posilování franku spojené s evropskou dluhovou krizí rázně zastavila Švýcarská národní banka. Netřeba dodávat, že z fundamentálního hlediska je švýcarský frank na silně nadhodnocených úrovních na rozdíl od japonského jenu, který se nám jeví podhodnocený a od kterého čekáme letos slušné zisky.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (1hodinový graf – H1):
Ještě se krátce vrátím k americkému dolaru. Ten sice obecně posiloval, a to především k evropským měnám, jeho potenciál růstu při zvýšeném riziku a tržních panikách je ale omezený. Jakékoliv ekonomické ochlazení či zvýšená válečná aktivita by vedly k odložení dalšího růstu úrokových sazeb v USA, což by byla rána pro všechny dolarové býky. Paritu EUR/USD v tomto případě proto můžeme s velkou pravděpodobností vyloučit.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz