Banky jsou v pozadí zájmu a kvůli zkušenostem z let 2008-10 se jim investoři stále raději vyhýbají, byť tato recese nepostihla finanční sektor nijak zvlášť krutě. Naopak rostoucí zadlužení vlád i domácností v podobě hypoték spolu s výhledem rostoucích úrokových sazeb věští slušný růst zisků jak v následujících čtvrtletí, tak do budoucna, kdy bude docházet k refinancování ohromného balíku dluhů.
Plusem je i automatizace v procesech a přechod do online prostředí, což šetří provozní náklady velkým bankovním domům, byť konkurence typu Revolut nebo e-Toro na druhou stranu tlačí marže níže. Optimistická nálada pro investování do akcií a rostoucí trh s IPO přihrává bankám nové klienty a zvětšuje koláč finančních služeb, které se aktuálně poskytují a za které klienti platí nemalé peníze.
Vývoj ceny akcií Citibank v USD za akcii za posledních 12 měsíců:
Vzhledem k nedávnému oslabení akcií bankovního sektoru, např. akcií Citibank nebo HSBC, dává smysl tento sektor přikoupit. Akcie bank jsou dobrým diverzifikačním faktorem, protože banky budou z případného rychlejšího růstu úrokových sazeb profitovat. Nahromaděné úspory domácností na běžných účtech budou i nadále úročit 0 %, ale na výnosové straně se vládní dluhopisy a hypotéky dostanou do zajímavého pásma 2-4 % p.a.
Vývoj ceny akcií HSBC v GBp za akcii za posledních 12 měsíců:
Stavebnictví, real estate i příliš zadlužené společnosti napříč ekonomikou v tomto případě budou muset kvůli vyšším úrokovým nákladům škrtit rozpočty i dividendy. Banky ale budou na druhé straně barikády. Utažení měnové politiky by ale nemělo přijít příliš rychle, aby dlužníci nezačali kvůli všeobecnému poklesu poptávky bankrotovat. To už jsme ale ve vzdálené budoucnosti úvah. Nejdříve by bylo potřeba, aby výnos amerického dluhopisu atakoval alespoň 2 %.
Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, Citibank, Google