Středa 22. ledna 2025 05:40
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap forex

Úsporný tarif

img

Průměrná inflace za loňský rok těsně pod 11 %

11.01.2024 Spotřebitelská inflace klesla z listopadových 7,3 % na 6,9 % v prosinci, zatímco trh očekával stagnaci okolo listopadové hodnoty. Zásadní roli hrál efekt statistické základny, která byla v posledním čtvrtletí roku 2022 snížena vládním opatřením na pomoc domácnostem s energiemi. Pokud by nebyl brán v úvahu tzv. úsporný tarif, inflace by činila 4,2 %.
img

Inflace je již téměř poražena. Rok 2024 přinese další zlepšení

11.01.2024 „Úsporný tarif snížil srovnávací základnu pro výpočet inflace v závěru roku 2022, čímž uměle navýšil inflaci v závěru roku 2023. Přesto je zřejmý trend, který spočívá v postupném snižování inflace. Rok 2024 přinese další zlepšení. V jeho rámci se inflace přiblíží ke svému cíli, což umožní další snižování úrokových sazeb a růst reálných mezd zaměstnanců,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Česko má nejvyšší inflaci v celé EU, klíčovým „viníkem“ je přitom takzvaný úsporný tarif, ukazují nová data Eurostatu. Česko svojí inflací překonává dokonce už i Maďarsko

19.12.2023 Česká republika vykazovala letos v listopadu vůbec nejvyšší míru meziroční inflace v celé EU. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Eurostat. Takzvaná harmonizovaná inflace – tedy inflace srovnatelná napříč unijními zeměmi – dosáhla v listopadu v Česku meziroční úrovně rovných osmi procent. Inflace v Česku tak převyšuje dokonce i inflaci v druhém Maďarsku (viz graf níže). Nejnižší inflaci hlásí Belgie, kde se už ceny dokonce meziročně propadají, a to o 0,8 procenta. Průměr EU pak odpovídá hodnotě 3,1 procenta.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Analýza: Inflace v ČR byla listopadu v Evropě šestá nejvyšší, v říjnu byla pátá

11.12.2023 Česko si v evropském žebříčku inflace v listopadu mírně polepšilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo v uvedeném měsíci šestou nejvyšší, zatímco v říjnu byla v ČR pátá nejvyšší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v listopadu podle dnes zveřejněných informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalil na 7,3 procenta z říjnových 8,5 procenta.
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Inflace v listopadu byla 7,3 procenta, experti čekají skokový pokles v lednu

11.12.2023 Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně vzrostly o 7,3 procenta, inflace tak zvolnila z říjnových 8,5 procenta. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Listopadová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB), zejména kvůli vývoji regulovaných cen. Podle analytiků ale inflační tlaky v české ekonomice jednoznačně slábnou, přestože byl růst cen mírně nad očekáváním trhu. V lednu ČNB i analytici očekávají skokové snížení inflace ke třem procentům.
img

Inflace je neústupnější, než se čekalo. Výraznější, než se myslelo, bude i v příštím roce, a to zejména kvůli nečekaně silnému růstu cen státem regulované složky cen energií

11.12.2023 Listopadová inflace v Česku mírně předčila očekávání, což zvyšuje pravděpodobnost, že Česká národní banka zahájí snižování svých úrokových sazeb až příští rok, a ne ještě letos. Meziroční inflace vykázala v listopadu úroveň 7,3 procenta. Česká národní banka přitom ve své aktuální prognóze počítala s inflací čítající „jen“ 7,1 procenta. Listopadová inflace je rovněž mírně vyšší, než s jakou počítal trh – ten předpokládal inflaci ve výši 7,2 procenta. Rychlejší než předpokládaná je rovněž inflace meziměsíční. Trh totiž počítal s mírným poklesem cen oproti říjnu, o 0,1 procenta. Namísto toho se ceny v listopadu oproti říjnu zvýšily, a to o 0,1 procenta.
img

Boj s inflací již brzy vyhrajeme

11.12.2023 „Inflační epizoda pomalu končí a již v příštím roce by se inflace měla pohybovat v okolí svého cíle ve výši 2,0 procenta. Zkrocení inflace umožní, aby rostly reálné mzdy zaměstnanců, což podpoří spotřebu. Díky tomu se naše ekonomika vrátí k mírnému růstu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
C:\fakepath\ceska ekonomika.jpg

Meziroční růst cen v listopadu zpomalil na 7,3 procenta, oznámil ČSÚ

11.12.2023 Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v listopadu zpomalil na 7,3 procenta z říjnových 8,5 procenta. Zmírnil se například růst cen potravin či elektřiny. Ceny plynu nebo tuhých paliv dokonce oproti loňsku klesly. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Navzdory opětovnému zpomalení inflace po jejím říjnovém nárůstu je růst cen stále vysoko nad dvouprocentním cílem České národní banky. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 procenta.
img

Reálná mzda v Česku padá soustavně už dva roky, což je historický rekord. Nikdy nebylo tak špatně tak dlouho, ovšem světélko na konci dlouhého tunelu vidět je

08.12.2023 …vskutku příslovečné světélko na konci tohoto nebývale dlouhého už je vidět. Nabývá i podoby historického vzestupu ceny zlata, na dějinný rekord.
img

Reálná mzda v Česku padá soustavně už dva roky, což je historický rekord. Nikdy nebylo tak špatně tak dlouho, ovšem ČNB se už i tak může připravovat na snížení úroků

04.12.2023 Reálná mzda se v letošním třetím čtvrtletí propadla už osmé čtvrtletí v řadě. To je suverénně nejvytrvalejší a nejsoustavnější pokles reálných mezd – a tedy životní úrovně lidí – v celé novodobé historii ČR. Dosud se reálném vyjádření mzdy propadaly nejdéle čtyři čtvrtletí v řadě, a to po měnovém otřesu a následné krizi let 1997 a 1998. V letošním třetím čtvrtletí však propad reálných mezd citelně zpomalil. Meziročně vykázal úroveň minus 0,8 procent, takže se jedná vlastně o nejlepší výsledek reálných mezd, resp. jejich nejslabší meziroční pokles, za celé období od poledního čtvrtletí roku 2021. Loni ve druhém a třetím čtvrtletí se reálné mzdy propadaly i o více než deset procent.
C:\fakepath\Německo3.jpg

Inflace v Německu v listopadu překvapivě výrazně klesla, je na 2,3 procenta

29.11.2023 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v listopadu překvapivě výrazně kleslo, a to jak podle národní metodiky, tak podle metodiky harmonizované se způsobem výpočtů v Evropské unii. Podle harmonizovaných údajů inflace zmírnila na 2,3 procenta z říjnových tří procent, uvedl dnes v předběžné zprávě Spolkový statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že inflace zvolní na 2,6 procenta.
C:\fakepath\Nagel.jpg

Šéf německé centrální banky varoval před unáhleným snižováním úroků

28.11.2023 Šéf německé centrální banky Joachim Nagel dnes navzdory pokračujícímu zmírňování inflace varoval před unáhleným snižováním úrokových sazeb v eurozóně. Dopady zpřísněné měnové politiky na inflaci se podle něj zatím plně neprojevily. Informovala o tom agentura DPA.
C:\fakepath\Forint2.jpg

Maďarská centrální banka opět snížila základní úrok o 0,75 procentního bodu

21.11.2023 Maďarská centrální banka dnes v souladu s očekáváním trhu snížila svou základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu. Sazba se tím dostala na 11,50 procenta, informovala banka v tiskové zprávě. Snižování základní sazby zahájila v říjnu, už v květnu však začala snižovat svou jednodenní depozitní sazbu.
img

Loni vydané protiinflační dluhopisy letos lidem vynesou úrok zhruba 8,5 %, oznámilo dnes ministerstvo financí. Stát na této emisi dluhopisů už prodělal šest miliard korun; půjčoval si zbytečně draze

20.11.2023 Dnes zveřejněné údaje ministerstva financí k letošnímu úročení protiinflačních dluhopisů jejich zatím poslední uskutečněné, loňské emise potvrzují, že tento investiční nástroj je i letos „ternem“ a představuje jeden z vůbec nejlepších způsobu, jak se před inflací chránit. Lidé, kteří pořídili Dluhopisy Republiky v protiinflační variantě s datem emise 3. ledna loňského roku – tedy v historicky suverénně nejpopulárnější emisi spořících dluhopisů –, a kteří je tedy upisovali předloni na podzim, se totiž letos dočkávají ročního výnosu zhruba 8,5 procenta. To je totiž údaj, jenž zhruba odpovídá meziroční inflaci letos v říjnu a který tedy určuje i úrok na zmíněné emisi dluhopisů. Jednalo se o dosud poslední emisi těchto šestiletých dluhopisů, neboť Fialova vláda rozhodla v praxi jejich vydávání nepokračovat.
C:\fakepath\Polsko-zloty.jpg

Míra inflace v Polsku klesla v říjnu na 6,6 ze zářijových 8,2 procenta

15.11.2023 Míra inflace v Polsku v říjnu meziročně klesla na 6,6 procenta ze zářijových 8,2 procenta. Dnes to oznámil polský statistický úřad, který tak upravil svůj rychlý odhad, ve kterém uváděl hodnotu 6,5 procenta. Podle analytiků je možné, že z letošního minima se inflace do konce roku znovu zvýší.
img

Stát už prodělal šest miliard korun jenom na protiinflačních dluhopisech vydaných loni v lednu. Půjčoval si zbytečně draze, někteří lidé na tom ale dobře vydělávají

14.11.2023 V pátek zveřejněná říjnová čísla k meziroční inflaci v ČR potvrzují, že investice do spořících státních dluhopisů představuje i letos stále jeden z nejlepších způsobů, jak se před inflací chránit. Lidé, kteří pořídili Dluhopisy Republiky v protiinflační variantě s datem emise 3. ledna loňského roku – tedy v historicky suverénně nejpopulárnější emisi spořících dluhopisů –, a kteří je tedy upisovali předloni na podzim, se totiž letos dočkávají ročního výnosu zhruba 8,5 procenta. To je totiž údaj, jenž zhruba odpovídá meziroční inflaci letos v říjnu a který tedy určuje i úrok na zmíněné emisi dluhopisů. Jednalo se o dosud poslední emisi těchto šestiletých dluhopisů (viz graf níže), neboť Fialova vláda rozhodla v praxi jejich vydávání nepokračovat.
img

Ranní okénko - Tento týden vychází americká inflace a výsledek maloobchodu

13.11.2023 Tento týden patří zejména ekonomickým datům z USA, kdy v úterý vyjde výsledek říjnové inflace, který by po pauze měl ukázat pokračující desinflační proces a pokles blíže směrem ke 3 %. Dorazí také údaj o cenách amerických výrobců nebo vývoji tržeb v maloobchodu. To vše může více dopadat na vývoj na finančním trhu, vzhledem k určité nejistotě ohledně prosincového zasedání Fedu. Většinově sice trh sází na stabilitu sazeb (85% šance), v případě výraznějšího překvapení u čísel z tohoto týdne ale může trh ještě znejistět.
C:\fakepath\trader-10112023-39-zm.jpg

Forex: Koruna v závěru týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám

10.11.2023 Koruna dnes po dvoudenním posilování otočila směr a oslabila k oběma hlavním světovým měnám. K euru to bylo ve srovnání se čtvrtečním závěrem o tři haléře na 24,53 EUR/CZK. Vůči dolaru pak koruna klesla o 12 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,98 USD/CZK.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Inflace v říjnu vzrostla na 8,5 pct., podle expertů ale inflační tlaky slábnou

10.11.2023 Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně vzrostly o 8,5 procenta, meziroční inflace se tak proti září zvýšila o 1,6 procentního bodu. Růst inflace ale ovlivnilo to, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Také Česká národní banka (ČNB) a ekonomičtí analytici se shodují, že růst inflace byl technického charakteru a inflační vlna opadává. Ředitel sekce měnové ČNB Petr Král očekává, že v lednu se inflace skokově sníží ke dvěma procentům.
C:\fakepath\ceska ekonomika.jpg

Říjnová inflace byla mírně nad prognózou ČNB kvůli dražším potravinám

10.11.2023 Říjnová meziroční inflace 8,5 procenta byla o 0,2 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB), a to především kvůli silnějšímu zdražení potravin. Zvýšení inflace proti září, kdy byla 6,9 procenta, bylo očekávané a nenarušuje trend postupného obnovení cenové stability, uvedl v komentáři k aktuálním datům o inflaci ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. V lednu se podle něj inflace skokově přiblíží k dvouprocentnímu cíli centrální banky.
img

Inflace se vyšplhala na 8,5 %

10.11.2023 V tomto roce inflace setrvale klesala až do října, což je dáno ale čistě statistickým efektem. Srovnávací základna, která byla hlavním důvodem poklesu inflace během celého roku, tak měla tentokrát opačný účinek. Inflace vzrostla na 8,5 %, což je vyšší hodnota, než očekávala naše i tržní prognóza. Pokud by do výpočtu nebyl promítnut pro poslední čtvrtletí minulého roku platný tzv. úsporný tarif, tak by inflace činila 5,8 %.
img

Inflace vyskočila, ale jen vinou statistické operace

10.11.2023 „Míra inflace se v říjnu po osmi měsících poklesu zvýšila na 8,5 % ze zářijových 6,9 %. Na vině však nejsou ekonomické důvody, ale čistě statistická operace. Do výpočtu se promítl dopad loňského úsporného tarifu na energie, který ovlivnil srovnávací základnu říjnové inflace. Loni byl totiž úsporný tarif statistiky započítán jako snížení cen elektřiny. Pokud bychom tento faktor nebrali v potaz, byla by říjnová inflace o téměř tři procentní body nižší a činila by 5,8 %. Po odeznění toho statistického vlivu se inflace opět vrátí na sestupnou trajektorii, přičemž lze očekávat pokles výrazně pod sedm procent. Podle aktuální prognózy ČNB by celoroční inflace měla být 10,8 %, zatímco v minulém roce činila 15,1 %,“ komentuje vývoj inflace Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
img

Elektřina výrazně zvýšila inflaci. I tak může ale centrální banka snížit úrokové sazby, a tedy zlevnit hypotéky

10.11.2023 Všichni ekonomové čekali na dnešní den, aby se dozvěděli, jak dopadne inflace. Před inflací byl totiž špek. Vloni v říjnu byl zavedený úsporný tarif na elektřinu, který „falešně“ snížil ceny elektřiny. Tím se snížila srovnávací základna. Nicméně letos žádný tarif není, a tak musíme současné ceny bez „slevy“ srovnávat s loňskými cenami, kde sleva není. A to je ta neznámá, o které jsme věděli, že ovlivní inflaci, ale nevěděli jsme o kolik. Nakonec ceny meziročně rostly o 8,5 %, což je o 1,6 bodu více než v září.
img

Paradox: Inflace sice stoupla, ale přesto se vrací ke svému cíli

10.11.2023 „Úsporný tarif u elektřiny byl již zrušen, ale statistiky o inflaci dál ovlivňuje. Po zavedení úsporného tarifu došlo k umělému snížení inflace. To vytvořilo nízkou srovnávací základnu, která nyní vede k nárůstu meziročně vyjadřované inflace. Tento efekt bude trvat do konce letošního roku. Již v příštím roce inflace výrazně klesne a bude se pohybovat poblíž svého cíle,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
C:\fakepath\Madarsko2.jpeg

Míra inflace v Maďarsku v říjnu poprvé od loňského jara klesla pod deset procent

10.11.2023 Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v říjnu zpomalil na 9,9 procenta ze zářijových 12,2 procenta. Přispěl k tomu výrazný pokles cen energií, oznámil dnes maďarský statistický úřad. Inflace zvolnila už devátý měsíc za sebou a poprvé od loňského jara se vrátila na jednocifernou hodnotu. Překonala tak cíl, který si maďarská vláda stanovila do konce roku. Analytici v průměru očekávali, že inflace zpomalí na 10,4 procenta.
C:\fakepath\ceska koruna5.jpg

Inflace v říjnu kvůli statistickým faktorům zrychlila na 8,5 procenta

10.11.2023 Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta. Stalo se tak po předchozích osmi měsících snižování tempa inflace. Údaj za říjen je ale ovlivněný tím, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,1 procenta.
C:\fakepath\cnb5.jpg

ČNB při jednání o sazbách měla obavy o úpravy cen kvůli zdražení energií

10.11.2023 Bankovní rada ČNB při jednání o nastavení úrokových sazeb minulý týden vyjadřovala obavy z lednových změn ceníků i s ohledem na očekávané zdražení energií. Podle ní by to mohlo zvýšit inflaci pro nadcházející období. Členové rady také diskutovali o alternativním scénáři prognózy, který počítá se stabilitou sazeb do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Vyplývá to ze záznamu, který dnes centrální banka zveřejnila. Bankovní rada minulý týden ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, přestože část trhu očekávala první snížení sazeb.
img

Ranní okénko - Inflace díky statistickému efektu opět vzroste

10.11.2023 Dnešní den přinese nejzajímavější událost tohoto týdne, kdy za pár minut Český statistický úřad zveřejní výsledek říjnové inflace. V tomto roce inflace setrvale klesala, ale dezinflační proces se v říjnu zastaví. Tato skutečnost je ale čistě statistického charakteru, jelikož v posledním čtvrtletí minulého roku platil tzv. úsporný tarif, kterým vláda kompenzovala domácnostem zvýšené náklady na energie. K tomuto opatření ale vláda v tomto roce již nepřistoupila, a proto srovnávací základna je nižší. Na druhé straně budou inflaci táhnout dolů ceny potravin, kde se zdá, že se začínají projevovat nižší ceny zemědělských výrobců a v určité míře také společenský tlak na obchodníky.
C:\fakepath\ceska koruna-3.jpg

Analytici: Inflace v říjnu kvůli statistickým vlivům vzrostla nad osm procent

05.11.2023 Meziroční inflace v říjnu po osmi měsících poklesu vzrostla a bude se pohybovat mezi osmi a devíti procenty po zářijových 6,9 procenta. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Důvod růstu inflace je ale podle nich čistě statistický, protože Český statistický úřad (ČSÚ) loni započítal vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny, které letos působit nebude. Meziměsíčně se v říjnu ceny podle analytiků téměř nezměnily. ČSÚ zveřejní hodnotu říjnové inflace v pátek.
C:\fakepath\forex-04112023.jpeg

ČNB chce silnou korunu

04.11.2023 Česká národní banka (ČNB) na čtvrtečním zasedání nechala hlavní úrok beze změny na 7,00 %. Tento krok překvapil trh mírně jestřábím směrem a za podpory globálního optimismu na trzích si koruna připsala slušné zisky oproti euru.
img

ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 2. listopadu 2023

02.11.2023 Bankovní rada na svém listopadovém zasedání ponechala úrokové sazby opět beze změny.
C:\fakepath\Michl.jpg

Michl: ČNB nechává k měnovému jednání v listopadu otevřené všechny možnosti

17.10.2023 Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl před listopadovým měnovým jednáním nedává žádný závazek, jak banka rozhodne o nastavení úrokových sazeb. ČNB si nechává dveře otevřené pro každou možnost, řekl dnes Michl ve Zlíně, kde se koná Diskusní fórum ČNB. Pořádá ho ČNB s Fakultou managementu a ekonomiky zlínské Univerzity Tomáš Bati. ČNB očekává koncem roku dočasné zrychlení inflace, poté od ledna zpomalení.
img

ČNB – rozhodnutí bankovní rady, 27. září 2023

27.09.2023 Bankovní rada na svém zářijovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny: plně v souladu s očekáváním finančního trhu.
C:\fakepath\ceska koruna-3.jpg

Statistici zveřejní srpnovou inflaci, podle analytiků klesá pomaleji než dřív

11.09.2023 Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní informace o vývoji spotřebitelských cen v srpnu. Analytici předpokládají, že inflace pokračovala v poklesu, tempo jejího zvolňování se ale proti předchozím měsícům zmírnilo a v meziročním vyjádření zůstane nad osmi procenty. V červenci byla inflace 8,8 procenta.
img

Experti se neshodují, zda by ČNB měla sazbami bojovat proti vlivu deficitu

05.05.2023 Loňské vládní programy na podporu domácností a firem podle ekonomů zbrzdily pokles inflace v letošním roce. Centrální banka by dokázala proinflační vliv vládních deficitů přetlačit úrokovými sazbami, ovšem takový postup by zatížil ekonomiku dalšími náklady, řekl dnes ČTK ekonom České spořitelny Michal Skořepa. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka by ale Česká národní banka (ČNB) měla volit takovou měnovou politiku, aby směřovala ke snížení inflace bez ohledu na další okolnosti. Guvernér ČNB Aleš Michl ve středu řekl, že za hlavní současný proinflační faktor považuje expanzivní rozpočtovou politiku.
img

Sněmovna schválila výrazně seškrtanou mimořádnou valorizaci. Průměrně vydělávající důchodce tak jen letos přijde na penzích o 7100 korun, stát tím ušetří 20 miliard

04.03.2023 Důchodci se podle všeho v červnu nakonec dočkají citelně nižší valorizace, než na jakou by měli nárok, pokud by vláda v únoru nepřišla s novým ad hoc způsobem jejího výpočtu, který dnes posvětila také poslanecká sněmovna, po několika dnech razantních opozičních obstrukcí.
img

Ranní okénko - Průmysl ustál snížení spotřeby plynu, ceny energií klesly, nelze ale vyloučit korekci

24.02.2023 ČSÚ za několik málo minut zveřejní výsledky konjunkturálního průzkumu za únor. Na trh se tak dostane aktualizace o tom, jak si ekonomika vede v polovině prvního letošního kvartálu, ale také jak respondenti hodnotí zbytek roku. Příchozí vpředhledící indikátory, jako například Ifo index, zapadají do našeho výhledu, že zatímco v 1Q23 ještě ekonomická aktivita setrvá utlumena, v průběhu roku by mělo docházet ke zlepšení. Konkrétně naše prognóza počítá v 1Q23 s mezikvartální stagnací HDP, což by představovalo konec předchozí technické recese (-0,2 % k/k v 3Q22, -0,3 % k/k v 4Q22). Samozřejmě v aktuálně volatilním makroekonomickém prostředí je třeba být připraven na odchylku do obou směrů.
img

Forex: Ostře sledovaná tuzemská lednová inflace na dnešním pořadu dne

10.02.2023 Dnes bude zveřejněn vysoce sledovaný tuzemský vývoj spotřebitelských cen za leden, který je tradičně spojen s větší mírou nejistoty, která je letos amplifikovaná řadou faktorů spojenými s cenami energií. Odhadujeme, že meziroční inflace v lednu zrychlila na 18,7 %, což se nachází těsně pod horní hranicí odhadů analytiků, jejichž medián činí 17,1 %. Tuzemskou inflaci dnes doplní zveřejnění zápisu z posledního jednání ČNB, maďarská inflace a indikátory sentimentu v USA dle Michiganské univerzity.
img

Forex: Česká koruna atakovala úrovně pod 23,70 EUR/CZK

09.02.2023 Německá inflace v lednu výrazně zpomalila v meziročním harmonizovaném vyjádření z 9,6 % na 9,2 % (0,5 % m/m), což bylo výrazně pod konsensem analytiků, který činil 10 %. Národní statistika však přinesla daleko mírnější překvapení, když zrychlila o jednu desetinu pb na 8,7 % y/y (vs konsensus 8,9 %). Roli v lednové inflaci sehrála řada faktorů včetně odeznění vládního opatření (podobného charakteru jako úsporný tarif v ČR), úprav vah v HICP, změn cen energií či tradičního lednového přecenění.
C:\fakepath\ceska koruna-3.jpg

Inflace v lednu podle analytiků zrychlila, odhadují ji mezi 16,2 a 19 procenty

05.02.2023 Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.
C:\fakepath\dedek-25012023-2.jpg

FXstreet.cz přináší rozhovor s členem bankovní rady ČNB Oldřichem Dědkem

25.01.2023 Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s končícím členem bankovní rady ČNB. V rozhovoru jsme si povídali o tom, co pomáhá držet silnou českou korunu i bez intervencí ČNB, jaká jsou inflační očekávání v tuzemské ekonomice nebo jak moc jsou v Česku předražené nemovitosti. Řeč přišla také na to, co centrální banka sleduje především a za jakých okolností by bylo potřeba ještě zvýšit úrokové sazby nebo zda bychom s eurem měli nižší nebo vyšší inflaci. Profesor Dědek také prozradil, čemu se hodlá věnovat po skončení svého mandátu v bankovní radě.
img

Škoda auto v lednu citelně zdražuje

23.01.2023 Škoda Auto oznámila, že v lednu také přidá “pár polínek” pod inflační kotel a zvýší ceny svých vozů častokrát o desítky tisíc korun. Zdražení vozů, které ČSÚ monitoruje při sestavování indexu spotřebitelských cen, se pohybuje mezi 4-10 %. Pokud budeme předpokládat, že zbytek trhu půjde v lednu nahoru o 5 % a ojeté automobily přibližně o 3 %, může celá sekce “pořízení dopravních prostředků” v lednu zdražit okolo 4 %. Před rokem v lednu to přitom bylo “pouze” o 1,5 % a pořízení automobilů se tak v lednu zařadí k “tahounům” meziroční inflace.
C:\fakepath\ceska koruna-3.jpg

Inflace v ČR v prosinci zpomalila na 15,8 procenta, hlavně díky pohonným hmotám

11.01.2023 Spotřebitelské ceny v ČR v prosinci meziročně vzrostly o 15,8 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z listopadových 16,2 procenta. Meziměsíčně ceny stagnovaly, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků bylo za zpomalením inflace zejména zlevnění pohonných hmot. Česká národní banka (ČNB) ale upozornila, že bez započítání takzvaného úsporného tarifu na energie by byla inflace o 3,5 procentního bodu vyšší. Za celý loňský rok byla podle ČSÚ průměrná míra inflace 15,1 procenta, byla to nejvyšší hodnota od roku 1993.
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Inflace v prosinci byla pod odhadem ČNB kvůli regulaci cen energií

11.01.2023 Inflace v prosinci byla o 3,3 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) ve své podzimní prognóze. Rozdíl způsobily zejména regulované ceny energií, bez započítání takzvaného úsporného tarifu by byla inflace 19,3 procenta, nikoli 15,8 procenta, jak dnes vykázal Český statistický úřad (ČSÚ), upozornil ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Výrazně pomaleji, než centrální banka očekávala, rostly v prosinci ceny pohonných hmot. Rychlejší bylo naopak zdražování potravin.
img

Inflace: nahoru a dolů

11.01.2023 Spotřebitelské ceny v závěru roku meziměsíčně stagnovaly, zatímco v listopadu vzrostly o 1,2 % po předchozím poklesu o 1,4 %. Rozkolísanost je dána zejména vlivem fiskálních opatření tlumící dopad růstu cen energií. V meziročním srovnání míra inflace v prosinci klesla z 16,2 % na 15,8 % - výrazněji, než jsme odhadovali (16,1 %). Konsensus trhu se zastavil na 16,2 %. Za celý rok 2022 činila průměrná inflace 15,1 %, což je víceméně v souladu s naší prognózou, jež počítala s 14,9 %.
img

Prosincová inflace je nečekaně nízká, bez vládních zásahů by však opět přesahovala 19 procent. Nyní pomohlo také zlevnění ropy a pohonných hmot

11.01.2023 Prosincová inflace, meziročně 15,8 procenta, zaostala za drtivou většinou expertních odhadů. Pozadu zůstal také meziměsíční údaj. Mezi listopadem a prosincem totiž ceny stagnovaly, což také prakticky nikdo nečekal. Jedná se tedy celkově o příznivý výsledek. Byť je třeba jedním dechem dodat, že bez vládních opatření v podobě zavedení úsporného tarifu a odpouštění příspěvku na obnovitelné zdroje energie by meziroční inflace místo 15,8 procenta činila hned 19,3 procenta. I tak by však šlo o zmírnění inflačních tlaků v porovnání s listopadem, kdy tato vládou neredukovaná inflace měla odpovídat dokonce 19,8 procenta.
img

Ranní okénko - Vychází prosincová inflace

11.01.2023 ČSÚ dnes ráno zveřejnuje měsíční statistiku inflace za prosinec. Jedná se o poslední měsíc, kdy je aktivní úsporný tarif. Impulz ze strany energií by proto měl být umírněný. V meziročním srovnání očekáváme růst regulovaných cen pouze o zhruba jeden procentní bod na 21 %. Inflaci držely v prosinci při zemi také ceny pohonných hmot, které meziměsíčně klesly v průměru okolo 12 %. Naopak ceny potravin dle předběžných dat ČSÚ působily opět ve směru vyšší inflace.
img

Míra inflace se v prosinci zvýšila. Ještě vyšší bude v lednu a v únoru

08.01.2023 Míra inflace v prosinci 2022 dosáhla podle našich předpokladů úrovně 16,4 procenta v meziročním vyjádření. Navyšovala ji uměle ponížená základna prosince roku 2021, kdy platila nulová DPH z energií, přechodně snížená ještě Babišovou vládou. Naopak v prosinci 2022 snižoval inflaci energetický úsporný tarif a odpuštění příspěvku na podporované zdroje energie. Oboje opticky snižuje cenu pro spotřebitele, protože část nákladů, které jsou spojeny s platbami energií, na sebe bere stát. I když tak inflační tlaky v ekonomice trvají, není jimi již v takové míře jako až do září 2022 zatěžován spotřebitel. Nepromítají se tedy v plné výši ani do spotřebitelské inflace, jako tomu bylo právě až do září 2022.
C:\fakepath\windfall-tax.jpg

Začíná platit windfall tax i cenové stropy na elektřinu a plyn

01.01.2023 Dnes začíná platit daň z mimořádných zisků firem v energetickém, těžebním, petrochemickém a bankovním sektoru. Výnos z daně má společně s odvodem nadměrného zisku při výrobě elektřiny, který funguje už od prosince, zajistit peníze na stanovení cenových stropů na elektřinu a plyn. Cenové stropy nahrazují takzvaný úsporný tarif, kterým stát od října do prosince dotoval domácnostem ceny energií. Na rozdíl od úsporného tarifu ale bude moct cenový strop využít i většina firem.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2022

30.12.2022 3. - Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenoval Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ministrem zemědělství. Za Nekulu dosud resort dočasně vedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nekula nemohl být v prosinci spolu s celou novou vládou jmenován kvůli pozitivnímu testu na koronavirus.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Inflace v listopadu zrychlila na 16,2 procenta, patřila k nejvyšším v Evropě

12.12.2022 Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně stouply o 16,2 procenta. Tempo inflace se proti předchozímu měsíci zvýšilo, v říjnu činila 15,1 procenta. Meziměsíčně ceny stouply o 1,2 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle České národní banky i podle analytiků údaje o inflaci zkreslují vládní regulace, ve prospěch vyšších hodnot působí loňské odpuštění DPH na energie, zatímco ke snížení směřují letošní úsporný tarif a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Celkově patřila inflace v Česku k nejvyšším v Evropě, uvádí analýza společnosti Portu.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Listopadová inflace byla pod odhadem ČNB, hlavně kvůli regulaci cen energií

12.12.2022 Listopadová inflace byla o 2,6 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) ve své podzimní prognóze. Rozdíl způsobily zejména vládní regulace cen energií, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Rychleji, než centrální banka očekávala, rostly zejména ceny potravin. Naopak pomalejší bylo zdražování pohonných hmot. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) inflace v listopadu vzrostla na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta.
img

Inflace opět překvapuje, tentokrát směrem nahoru

12.12.2022 Inflace je koncem roku jako na houpačce. Zatímco v říjnu dokázala překvapit trh o zhruba 3pb, když se snížila z 18 % na 15,1 %, v listopadu se vydala opačným směrem a meziročně vzrostla na 16,2 % (očekávání trhu 15,8 %). Ještě rozkolísanější je meziměsíční pohled na vývoj cen, kdy v říjnu došlo k poklesu o 1,4 %, v listopadu pak k růstu o 1,2 % (očekávání trhu 0,8 %).
img

Útraty lidí v obchodech se nečekaně propadly druhým největším tempem v historii, lidé šetří hlavně na sportu a oblečení. Více své útraty seškrtali už jen na začátku pandemie, kdy ovšem podstatná část obchodů zavřela – na rozdíl od nynějška

06.12.2022 Energetická drahota a obecně inflace si letos v říjnu vybraly nečekaně velkou daň na tržbách tuzemských obchodníků. Maloobchodní tržby se totiž meziročně propadly o 9,4 procenta. Větší propad zaznamenaly od počátku milénia pouze jednou, a to v dubnu 2020. Tehdy však podstatná část kamenných obchodů kvůli první vlně pandemie covidu musela zavřít. Přesto se tržby maloobchodu v dubnu 2020 propadly jen nepatrně více než letos v říjnu, a sice meziročně o 9,8 procenta.
img

Forex: Německé podnikové objednávky ve znamení stabilizace

06.12.2022 Po nečekaném a silném zářijovém propadu německých podnikových objednávek pro říjen předpokládáme mírný vzestup tažený hlavně zahraniční složkou. Bilance amerického zahraničního obchodu za říjen ukáže na prohloubení deficitu. Čisté exporty budou v závěrečném čtvrtletí tamnímu reálném růstu celé ekonomiky ubírat. Tuzemský statistický úřad zveřejní celkem slušná data říjnových maloobchodních tržeb. Ve světle extrémně nízké spotřebitelské důvěry se pozitivně promítne vládní podpora i vyšší mzdy.
img

Ekonomika zůstává vůči dopadům energetické krize odolná

02.12.2022 Naše očekávání ohledně říjnových dat z reálné ekonomiky jsou poměrně optimistická. Čekáme pokračující meziměsíční růst maloobchodních tržeb. Přispět by k němu měly vládní opatření na pomoc domácnostem a také pokračující růst mezd, když se řada podniků během podzimu rozhodla svým zaměstnancům kompenzovat část nákladů spojených s vysokou inflací. Nadále solidní mzdovou dynamiku by měla indikovat i data za třetí čtvrtletí, k výraznějšímu zrychlení mzdového růstu však patrně dojde až na přelomu roku. V průmyslu podle nás v říjnu pokračoval pokles produkce, avšak výrazně nižším tempem, než na jaké by ukazovaly pesimisticky vyhlížející předstihové indikátory.
img

V Česku elektřina pro domácnosti zlevňuje za poslední rok suverénně nejvíce v celé EU. Celková inflace je díky tomu třetí nejnižší v EU

30.11.2022 V Česku se cena elektřiny pro domácnosti vyvíjí za poslední rok nejpříznivěji v celé EU. V říjnu totiž dle údajů Eurostatu elektřina meziročně zlevňovala, a to o výrazných 38,2 procenta. Jedinou další zemí EU, kde elektřina meziročně zlevňuje, je Španělsko (viz graf níže). Na Maltě je její cena shodná jako před rokem. Ve všech ostatních zemích EU elektřina pro domácnosti zdražuje, někdy i dramaticky. Například v Itálii meziročně o 199 procent, což znamená, že je její cena průměrně prakticky na trojnásobku úrovně loňského října. V EU jako celku elektřina zdražuje, a to meziročně o 38,4 procenta.
img

Finmex: Inflace v USA i v ČR v říjnu klesla. Můžeme očekávat snižování cen?

28.11.2022 Míra inflace v USA v říjnu klesla ze zářijových 8,2 % na 7,7 %. Ceny meziměsíčně vzrostly o 0,4 %. Poprvé od února se tak nárůst cen dostal pod 8 % a je nejnižší od ledna 2022. Ještě v červnu přitom dosahovala svého čtyřicetiletého maxima 9,1 %. Příznivý vývoj inflace i růstu cen příjemně překvapil také analytiky. V Česku klesla inflace ze zářijových 18 % na říjnových 15 %. Můžeme v nadcházejícím období očekávat zlevňování cen potravin, pohonných hmot a energií?
img

„Black Friday týden“ vrcholí, hrozí, že Češi se netvoří dostatečné rezervy. Mnozí podceňují náraz, který je z důvodu zdražení energií čeká hned zkraje roku 2023

27.11.2022 Letošní Black Friday mánii se podařilo načasovat na dobu, kdy energetickou krizí vystrašená veřejnost trochu polevila v pozornosti. O to horší ale může být dvojitý šok na začátku roku 2023.
img

Lidé, kteří loni na podzim upsali protiinflační spořící dluhopisy, se letos dočkají úroku 15,1 procenta. Stát prodělá 4,3 miliardy korun, přestože si úrok pomocí statistiků srazil

20.11.2022 Nové údaje ministerstva financí potvrzují, že investice do spořících státních dluhopisů, představuje jeden z nejlepších způsobů, jak se chránit před inflací. Lidé, kteří pořídili Dluhopisy Republiky v protiinflační variantě s datem emise 3. ledna letošního roku, a kteří je tedy upisovali loni na podzim, se totiž letos dočkávají ročního výnosu 15,1 procenta. Jednalo se o dosud poslední emisi těchto dluhopisů, neboť Fialova vláda rozhodla v praxi jejich vydávání nepokračovat.
img

Zásadní otočka. Česká inflace byla v říjnu třetí nejnižší v celé EU

17.11.2022 Inflace v České republice byla v říjnu třetí nejnižší v celé EU. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Eurostat. V samotném měsíci říjnu ceny v Česku poklesly, a to o 1,1 procenta. Výrazněji poklesly už jen v Estonsku a v Řecku. Ve většině zemí EU ceny v říjnu naopak rostly. Za celou EU činí říjnová inflace 1,4 procenta.
img

Forex: Zápis ze zasedání ČNB potvrdí rozložení sil v bankovní radě

11.11.2022 Tuzemská centrální banka dnes zveřejní zápis z posledního měnověpolitického jednání, na kterém podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 7 %. Jmenovité rozdělení jednotlivých členů bankovní rady mezi tábory odpůrců a příznivců dalšího růstu sazeb se s největší pravděpodobností nezměnilo. Zajímavé však bude sledovat případné podrobnější vysvětlení toho, proč se bankovní rada většinově odchýlila od prognózy ČNB, ve které průměrná repo sazba v 4Q22-1Q23 dosahuje zhruba 8 %. V USA bude zveřejněna listopadová důvěra v ekonomiku podle Michiganské univerzity. Negativně přitom američtí spotřebitelé hledí zejména do budoucna.
img

Forex: Inflace v ČR i USA v říjnu zaostala za očekáváními

10.11.2022 Tuzemská inflace se v říjnu vlivem vládních opatření snížila na 15,1 % y/y. Výrazně tak zaostala za tržním konsenzem (17,9 % y/y), prognózou ČNB (17,4 % y/y) i naším na trhu nejnižším odhadem ve výši 17,2 %. Za snížením cenové dynamiky v říjnu stály hlavně vládní opatření proti drahým energiím. Podle ČSÚ úsporný tarif a odpuštění poplatků za OZE z celkové meziroční inflace v říjnu odmazal 3,5 pb.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Říjnovou inflaci podle analytiků zkreslilo započítání úsporného tarifu

10.11.2022 Říjnovou inflaci zkreslilo započítání úsporného tarifu na energie a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. Bez těchto opatření by růst cen proti září zrychlil na více než 18 procent, shodují se analytici, které oslovila ČTK. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v říjnu meziroční inflace 15,1 procenta, v září bylo tempo růstu cen 18 procent.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Statistici dnes zveřejní data o říjnové inflaci

10.11.2022 Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o vývoji spotřebitelských cen v říjnu. Podle analytiků se v říjnu meziroční inflace snížila na 17,2 až 17,5 procenta ze zářijových 18 procent. Inflaci podle nich táhlo nahoru zdražení potravin či pohonných hmot, zatímco opačně zapůsobila vládní opatření proti drahým energiím, konkrétně úsporný tarif na energie a omezení příspěvku na obnovitelné zdroje.
C:\fakepath\koruna.jpeg

Inflace se v říjnu podle analytiků mírně snížila ze zářijových 18 procent

08.11.2022 Meziroční inflace v říjnu se zřejmě mírně snížila proti zářijovým 18 procentům. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Podle nich se ve spotřebitelských cenách začal v říjnu projevovat efekt úsporného tarifu na energie a omezení příspěvku na obnovitelné zdroje. Dynamika růstu cen ale zůstává vysoká, podle analytiků meziročně dosáhla 17,2 až 17,5 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní informace o inflaci ve čtvrtek.
img

Zdražení v bydlení stojí za překvapivě vyšší inflací

11.10.2022 Česká inflace se na trajektorii meziročního poklesu dlouho neudržela, když v září vyskočila nečekaně z 17,2 % na 18,0 %, přičemž odhady se pohybovaly poblíž srpnové hodnoty. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,8 %. I přes překvapení se jedná letos o druhý nejnižší meziměsíční přírůstek.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Inflace předčila očekávání trhu, podle analytiků je blízko vrcholu

11.10.2022 Meziroční inflace v září překonala očekávání trhu, který předpokládal stagnaci, růst cen ale zrychlil na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. Podle analytiků oslovených ČTK se přesto blíží inflace svému vrcholu a za celý rok by měla dosáhnout 16 až 17 procent. Odborníci neočekávají, že by zdražování přimělo Českou národní banku, aby na listopadovém jednání zvýšila základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent.
img

Zastropování si lidé splatí v budoucnu, třeba inflací

16.09.2022 Zastropování jen přes naši mrtvolu. To ještě před létem znělo jednohlasně z úst představitelů Fialova kabinetu. Orbánovo zastropování cen pohonných hmot tehdy nazírali jako odstrašující případ, který se vymstí.
img

Zastropování je „úsporný tarif na steroidech“, ale nemotivuje k úsporám jako v Rakousku. Jeho náklady lze odhadnout na 200 miliard korun ročně, což válečná daň ani z poloviny nepokryje

13.09.2022 Vláda včera večer oznámila záměr zastropovat cenu elektřiny pro domácnosti a živnostníky na úrovni šesti korun za jednu kilowatthodinu, včetně DPH. Plyn pak zastropuje na úrovni tří korun za kilowatthodinu, včetně DPH. Vliv na výši záloh by tato zastropování měla mít již v listopadu.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Inflace v eurozóně nadále stoupá, vrchol má stále ještě před sebou

29.08.2022 Inflace v eurozóně v srpnu nejspíše zrychlila, vrcholu by v meziročním vyjádření měla dosáhnout až v září na 9,3 %, kdežto jádrová složka by měla meziročně zrychlovat až do začátku roku 2023. Naopak v Německu by mělo dojít ke zpomalení meziměsíční inflace. Tuzemský a polský PMI by měly zůstat pod 50bodovou hranicí. Silná data z amerického trhu práce by se měla připojit k jestřábímu vyznění konference v Jackson Hole z minulého týdne a hrát do karet přísnějšímu utahování měnové politiky amerického Fedu.
img

Forex: Důraz na jemné přistání amerického Fedu je minulostí

26.08.2022 Dnešní ostře sledovanou událostí byl projev šéfa amerického Fedu J. Powella, který navázal na vyjádření svých kolegů a upevnil postoj centrální banky v boji proti vysoké inflaci. Scénář tzv. jemného přistání se nám tak znovu oddaluje. Jestřábí vyznění jen potvrdilo nutnost úrokových sazeb zavítat hlouběji do restriktivního teritoria, výrazně nad 3 %, a tam také delší dobu setrvat. Nicméně ohledně trajektorie sazeb na nejbližším zářijovém zasedání se Powell k ničemu nezavázal a trhy tak přemítají nad relativně vlažném vyznění. Klíčové budou zřejmě data příchozí v nadcházejících dvou týdnech.
img

Chalupáři mají smůlu, úsporný tarif čerpat nemohou. Leda že by na chalupě trávili více času než jen víkend

26.08.2022 Energetický úsporný tarif, jehož detaily v týdnu zveřejnila vláda, se nevztahuje k místu trvalého bydliště, ale k nastavenému, smluvně danému tarifu pro odběr energií. Nespornou výhodou úsporného tarifu je to, že lidé si o podporu nemusí nijak žádat. Nemusí tedy měnit stávající způsob platby za energie. Dodavatel energie jim úsporu plynoucí z úsporného tarifu prostě automaticky zaúčtuje, takže ať už standardně platí energie jakkoli, účet jim bude adekvátně ponížen.
img

Rozbřesk: Jak ven z energetické apokalypsy? Centrálním bankéřům začíná Jackson Hole

25.08.2022 Ceny na energetických burzách nadále atakují astronomické úrovně. Zatímco evropský plyn včera pokořil 300 EUR/MWh, elektřina se obchoduje nad hranicí 600 EUR/MWh. Jen pro porovnání a dokreslení toho, jak vážná je aktuální situace – průměrná cena plynu byla v minulé dekádě pod 20 EUR/MWh, v případě elektřiny okolo 40 EUR/MWh. Pokud by se měl energetický šok plně propsat do koncových cen pro odběratele, do existenčních problémů by se dostaly nejen domácnosti, ale také podstatná část energeticky náročného průmyslu.
img

Jak ven z energetické apokalypsy?

25.08.2022 Ceny na energetických burzách nadále atakují astronomické úrovně. Zatímco evropský plyn včera pokořil 300 EUR/MWh, elektřina se obchoduje nad hranicí 600 EUR/MWh. Jen pro porovnání a dokreslení toho, jak vážná je aktuální situace – průměrná cena plynu byla v minulé dekádě pod 20 EUR/MWh, v případě elektřiny okolo 40 EUR/MWh. Pokud by se měl energetický šok plně propsat do koncových cen pro odběratele, do existenčních problémů by se dostaly nejen domácnosti, ale také podstatná část energeticky náročného průmyslu.
img

Vláda měla úsporný tarif zacílit – a mohla za stejné peníze ještě navíc snížit DPH na potraviny

24.08.2022 Stěžejní problém nynější koncepce vládní pomoci s drahými energiemi tkví v tom, že není dostatečně adresná. Pokud by například dnes blíže představený energetický úsporný tarif byl koncipován tak, aby od drahých energií ulevil pouze skutečně potřebným, tedy chudým a lidem z nižších středních vrstev, a ne plošně všem, bude sociálně a koneckonců i ekonomicky dávat daleko větší smysl. Jestliže by pomoc tarifu ulevovala pouze skutečně potřebným, tedy zhruba čtvrtině sociálně nejzranitelnějších domácností, vyjde tarif dokonce i při zdvojnásobení vyplácené pomoci opravdu potřebným stále jen na zhruba polovinu jeho nynějších nákladů.
img

Nejisté energie tlačí na inflaci i korunu

24.08.2022 „České domácnosti prochází velmi těžkou dobou. V prvním kvartále sice mzdy meziročně rostly zhruba o 7 %, ale tato dynamika bude spíše polevovat. Zatímco inflace drtí rodinné rozpočty na výdajové straně v nevídaném míře,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
img

Pokud vláda zacílí úsporný tarif jen na skutečně potřebné, může snížit trvale DPH na potraviny – a nezadluží se ani o haléř

16.08.2022 Výrobní ceny v zemědělství dramaticky rostou. V červenci přidaly ceny zemědělských producentů bezmála 40 procent. Zemědělci se potýkají s dramaticky zdražujícími cenami energií. Ty se promítají do citelného růstu cen paliv, hnojiv či krmiv, což dále umocňuje inflační tlaky. Slabou náplastí na inflační bolístku je fakt, že třeba úroda obilovin by letos mohla být nejlepší od roku 2004. Inflace drtí jak zemědělce, tak návazně i potravináře. Z byznysu už odcházejí například někteří pekaři. Nejsou schopni se popasovat například se zdražením plynu tak, aby zůstali ziskoví.
img

Lidi v ČR letos chudnou šestkrát rychleji než v dosud nejhorším roce historie. Skutečný pád životní úrovně si ale ještě plně neuvědomují, zatím podléhají mentální iluzi, která tlumí jejich rozhořčení

15.08.2022 Z nové prognózy České národní banky plyne, že životní úroveň v Česku letos klesá ještě rychleji, než se dosud čekalo. ČNB totiž pro letošek vyhlíží celoroční inflaci 16,5 procenta. Pracovní výdělky přitom v průměru mají růst o 7,2 procenta, jak plyne z nejnovějšího šetření ČNB mezi tuzemskými i zahraničními analytiky. Pokud od tohoto růstu výdělků odečteme uvedený údaj k letošní inflaci, dostáváme cifru -9,3 procenta.
img

Úsporný tarif je třeba zúžit na ty skutečně potřebné, ušetřit tak lze minimálně 25 miliard korun. Ratingové agentury pak budou v hodnocení Česka přívětivější

07.08.2022 Důvěra lidí ve Fialovu vládu je na bodu mrazu. Po zhruba půlroce jejího působení jí věří jen 28 procent veřejnosti. Tak nízká byla důvěra v předchozí Babišovu vládu jen jednou, loni v červnu, kdy společnost frustrovala další vlna covidu. Nyní však covid lidi prakticky neomezuje, ani v cestování, ani jinak. Také ekonomika je proti covidovému roku 2020 „v pohodě“. Tehdy se propadala o 5,5 procenta, což byl rekordní pokles v celé historii Česka, jenž dokonce předčil „sesuv“ z roku 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Letos ekonomika nebude padat, poroste – nejpravděpodobněji o dvě procenta, příští rok pak dokonce o více než dvě procenta.
C:\fakepath\Itálie.jpeg

Italská vláda schválila dalších 17 miliard eur na pomoc firmám a domácnostem

05.08.2022 Italská vláda dnes schválila další soubor opatření, která mají firmám a domácnostem pomoci s nebývalým růstem cen energií, potravin či pohonných hmot. Vyčlenit na něj hodlá z rozpočtu 17 miliard eur (asi 425 miliard Kč), oznámil dnes premiér Mario Draghi. Jde o další sumu k letos schváleným už 35 miliardám eur, jimiž se italská vláda snaží od ledna zmírnit dopady růstu životních nákladů rodin a podnikatelů.
img

Vánoce budou nejdražší v historii a zároveň nejchudší za poslední léta, lidé totiž před dárky budou muset upřednostnit platbu za plyn či elektřinu. Vyplatí se pod stromeček nakupovat už nyní

02.08.2022 Evropu čeká zima, jakou nepamatuje. Kreml podle všeho vyžije silné závislosti, kterou si na jeho plynu vypěstovalo v prvé řadě Německo, a celý starý kontinent „skřípne“. Znamená to, že vysoké ceny nejen plynu, ale také elektřiny pro domácnosti přetrvají, ba se dále zvýší. Řadě domácností také v druhé polovině roku doběhne fixace mnohem levnějších cen energií, či je konec fixačního období čeká hned zkraje příštího roku.
C:\fakepath\Nemecko5.jpeg

Média: Německo zatíží spotřebitele plynu zvláštní daní, má pomoct dodavatelům

28.07.2022 Německo plánuje od 1. října zatížit všechny spotřebitele plynu zvláštní daní. Ta má pomoct dodavatelským firmám, které se potýkají s vysokým růstem cen suroviny, a přenést na spotřebitele 90 procent jejich nákladů. Podle tiskových agentur to uvádějí zdroje z německého ministerstva hospodářství.
img

Skoro milion českých domácností hlásí už teď závažné potíže kvůli drahým energiím. Hitem je samovýroba dřeva, lze při ní získat palivo za desetinu ceny dřeva z pily

25.07.2022 Závažné problémy kvůli drahým energiím má už teď pětina tuzemských domácností. Těch je celkem 4,5 milionu, tudíž závažné problémy se týkají takřka milionu domácností. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti PAQ Research. Závažné problémy znamenají střední či dokonce velké potíže v souvislosti s drahými energiemi.
img

Bude v Česku další úsporný tarif? Rozhodne Kreml

22.07.2022 Plynovod Nord Stream 1 je od včerejška v provozu. Zatím však pouze na 40 procent své přepravní kapacity. Ruský prezident Vladimir Putin přitom varuje, že už příští týden může plynovodem proudit plyn pouze z 20 procent jeho kapacity. Nejistota ohledně dalšího vývoje dnes žene cenu plynu v EU opět vzhůru, aktuálně o přibližně šest procent.
img

Úsporný tarif domácnostem pomůže jen málo, platby za energie jim srazí o 5 až 10 %. Chudí navíc budou platit energie bohatým

15.07.2022 Úsporný energetický tarif, jehož návrh včera schválili poslanci, jedné domácnosti ušetří maximálně 16 tisíc korun ročně. Týká se domácností využívajících jak elektřinu, tak i plyn, případně kombinaci obojího. Zahrnuje odpuštění pravidelné platby na podporu zelené energie.
img

Jak Čechům zlevnit elektřinu, aniž by se stát zadlužoval či musel znárodňovat elektrárny, jak navrhuje premiér Fiala? Jako ve Francii?

23.06.2022 Premiér Fiala ve svém včerejším mimořádném projevu nastínil, že stát bude chtít pod své křídla získat výrobu elektřiny. Jednalo by se tedy zřejmě fakticky o dělení podniku ČEZ. Scénář dělení ČEZ se po pěti letech ocitl opět na stole už letos v květnu, kdy o něm hovořili jako premiér, tak ministr financí.
img

Úsporný tarif Fialovy vlády má podobné parametry jako Babišova loňská plošná úleva od drahých energií v podobě osvobození od DPH. Je třeba opatření zacílit, vyvarovat se plošnosti

17.06.2022 Úsporný energetický tarif, který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, je zatím svými základními parametry srovnatelný s osvobozením energií, plynu a elektřiny, od daně z přidané hodnoty, které pro měsíce listopad a prosinec loňského roku zavedla ještě Babišova vláda. Osvobození od DPH vyšlo loni ve dvou zmíněných měsících veřejné rozpočty na 2,1 miliardy korun měsíčně. Pokud by tedy opatření bylo v platnosti celý rok, vyšlo by celkem na 20 až 25 miliard korun. Přitom by domácnosti byly osvobozeny od daně ve výši 21 procent.
Související klíčová slova: Zvyšování sazeb | Invaze | Britské loterie | Člen bankovní rady | Analytický tým FXstreet.cz | Nejrozšířenější kryptoměny | Bankéř | Developeři | Jackson Hole | Sazba hypoték | Kč/EUR | Odhad vývoje ekonomiky | Maďarská inflace | Zkušenosti | Cenová hladina | Konsorcium | Peloton | Pozitivní vliv | USD/PLN | Společnost Allwyn | Exporty | Inflace v září | J&T | Sekce měnové | Veřejné finance | Korunový výnos | Prognóza České národní banky | Spolkový statistický úřad | Belviport Trading | EUR | Goodyear | Trend | Zastropování cen energií | Rozkolísaný | Investiční firma | Žebříček nejbohatších | Inflační čísla | Životní prostředí | MUFG | Silky Zdeňka Porybného | Strojírenské firmy | Mezinárodní měnový fond | Podnikatel | Hnojiva | Statistiky | Patria Finance | Tempo růstu | Investiční banky | Signet Bank | Oživení poptávky | Vladimír Dlouhý | Výkyvy | Nálada amerických spotřebitelů | Aktiva | Ruské invaze na Ukrajinu | Vládní opatření | Line | Petr Kymlička | Schodek státního rozpočtu | Škoda Auto | Růst ceny elektřiny | Evropská komise | Srbsko | České vlády | Zavedení eura v ČR | Pravděpodobnost | ČBA | Unce zlata | Rozdělení ČEZ | Devizoví obchodníci | Menší poptávka | Tuzemská ekonomika | Cenové stability | Slábnutí koruny | Index PX | Více peněz | Míra zadluženosti domácího sektoru | ČD-Telematika | Energetika | Aktuální prognózy | Šéf německé centrální banky | Český statistický úřad | Depozitní sazba | Analytický tým | Dluh státu | Šéf Fedu Jerome Powell | ČNB Eva Zamrazilová | Koncern Volkswagen | Tržby obchodníků | PLN | Lagardeová | Jiřina Lužová | Colt CZ Group SE | Poplatky | Rostoucí ceny | Nákladové tlaky | Vývoj sazeb na trhu | Růst sazeb | Německý DAX | Elektrická energie | Mezinárodní investiční banka | Propad cen | Rostoucí inflace | Průměrná úroková sazba | Ruský trh | Repo sazba ČNB | Nová data | Petr Fiala | Nezaměstnanost | Vratislav Zámiš | Znehodnocení | Pandemie | Růst cen | Deflace | Peloton Interactive | Zpráva | Nominální mzdový růst | Snížení úrokových sazeb | Finanční instrumenty | Renáta Kellnerová | ČSÚ | Dividendy | Inflace v prosinci | Bankovní rada ČNB | Analýzy | Burza | Nejvyšší inflace | Multimilionáři | Camelot LS | Nastavení úrokových sazeb | Maďarská vláda | Expobank | Pohonné hmoty v Česku | Snížení DPH | Nákup plynu | Ruská společnost | Americká inflace | Vzestup zlata | Federal Reserve Bank | Home Credit | Základní úrokové sazby | Dluhopisy | CPI Property Group | Desinflační trend | Inflace v Maďarsku | Úsporný energetický tarif | Pojišťovací společnosti | Tuzemská měna | Maloobchod | Propouštění zaměstnanců | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Velikosti likvidity | Ministr hospodářství | Daniel Křetínský | Maloobchodní prodejce | Události roku | Nizozemsko | Ceny pohonných hmot | Dopady války na Ukrajině | Vicepremiér | Škoda JS | Sodexo | Prudký pokles | Den daňové svobody | David Marek | Uvolnění měnové politiky | ČSOB | CV90 | Bohatí | CZK | Nord Stream | Státní pomoc | Výsledek inflace | GEN | Výhled | Poplatek | RTL | EIA | Daniel Beneš | Nezávislé měnové politiky | Snížení nákladů | Cena pohonných hmot | Snižování inflace | Balík akcií | Bed Bath & Beyond | Novinky.cz | Průmysl | Inflace | Společnost Allwyn Entertainment | Vývoj měnového páru | Centrální banky | RWE | Česká měna | Přijetí | Zastánce eura | Polská centrální banka | Výzkumný pracovník | Předstihové indikátory | Fiocchi Munizioni | Ceny zemědělských výrobců | Ratingová agentura | Výrazný růst | Dnešní makroekonomické ukazatele | Rozpočtové deficity | Covid | Snižování cen | Domácnosti | Sazba ČNB | Těžařská firma | Suroviny | Spotřební daně | Vysoké ceny energií | Snižování sazeb | Ropa Brent | Vladimír Pikora | Vice | Náklady spojené s bydlením | CAT | Komerční banka | Akciové trhy | Sentiment finančních trhů | Důvěra spotřebitelů | PPF Telco | Poradce předsedy vlády | Výsledky průzkumu | Pochybení | Odvětví | Utahování měnové politiky | Kellnerová | LIBOR | NÚKIB | Zdražování potravin | Míra zadluženosti | Pražská burza cenných papírů | Snižování úrokových sazeb | Ceny zemního plynu | Analytici | Ukončení činnosti | Omezení dodávek | NAFTA | Dělení ČEZ | Miroslav Novák | Výhled české ekonomiky | Moneta | Finance Bank | Tuzemská inflace | Pivovary Staropramen | Životní minimum | Kč/USD | IMG Bohemia | Dodavatel plynu | Inflační náraz | Ceny elektřiny | Akcioví investoři | Síla ČNB | Země EU | Oldřich Dědek | Pokles ceny | DJIA | Aktuální hodnoty měny | Reorganizační plán | One Ticket | Pandemie covidu-19 | Chování obchodníků | Zbyněk Stanjura | Graf | Sociální problém | Manažeři | Snižování úroků | Portu | Očekávání trhu | Česká bankovní asociace (ČBA) | Odhodlání | Výnosy | Poptávka | Údaje o inflaci | Revize amerického HDP | Pohonné hmoty | Zaměstnanost | Koronavirus | Ekonomiky | Podíl hypoték | Celková ekonomika | Peter Virovacz | Americká centrální banka FED | RBI | Řešení energetické krize | Německá energetická společnost | Evropský statistický úřad Eurostat | Členové bankovní rady | PKN Orlen | Carry trades | Poskytování cizoměnových úvěrů | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Průmyslová produkce | Vysoká inflace | Cenové hladiny | Evropské investiční banky | Commodities | Bydlení | Zveřejněné údaje | Peníze | Zprávy z ekonomiky | Brent | Maloobchodní tržby | Ceny v zemědělství | Politika | Závazek | Očekávání | Cena transakce | Schodek zahraničního obchodu | Inflační spirála | Finmex Academy Martin Maršovský | Hazardní hry | Analýza společnosti | Inflační riziko | Obchodování na Energetické burze | Zvýšení sazeb | NortonLifeLock | Aktivity v Rusku | Války na Ukrajině | Orlen Unipetrol | Invaze na Ukrajinu | Tržní prostředí | Základní sazby | Majetek | Allwyn | Měnový fond | Allianz | Guvernér české národní banky | ČEZ Daniel Beneš | Financovat | Historie | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Zdražovat | Cena elektřiny | Meziroční inflace v ČR | Polský PMI | Lukáš Kovanda | Růst | Analytika | Nabídka | Konference v Jackson Hole | Americký index | Aircraft Industries | Investiční skupiny | Snížit úrokové sazby | EUR/CZK | Společnost Rohlik Group | BH Securities | Karel Komárek | Drobní investoři | Krungsri Bank | Průměrná nominální mzda | Slovenská ekonomika | Prognóza | Natland | Petr Král | Vládní podpory | MF | Trh práce | Koruna | Swiss | Německý ministr hospodářství | Měnová sekce | Sev.en Energy | Akvizice | Spotřebitel | Asociace exportérů | Nastavení měnové politiky | Náhoda | Evropské ekonomiky | Snížit emise | Americká centrální banka | Indikátor | Technologické akcie | Chování | Tržní úrokové sazby | Kontrakty | Inflace v eurozóně | Budějovický Budvar | Tradeoff | Arca Investments | Dřevo | Portál FXstreet.cz | Spekulativní aktivum | Oslabování koruny | Zpřesněný odhad | Česká antivirová firma | IT skupina | Reálná kalkulace | Úrokové sazby | Meziroční růst | Temelín | Ranní okénko | Plynovod Nord Stream 1 | Drahé energie | Fincentrum | Trh | Listopadová inflace | Alstom | Prezidentka ECB Christine Lagardeová | Česká měnová politika | KDU-ČSL | Index Ventures | Ocelárny | Zdroje energie | Problémy | Nabídkové tlaky | Nižší ceny | České úrokové sazby | Navýšení důchodů | Intervenční režim | Pan euro | Fialova vláda | Ruský prezident | Česká národní banka (ČNB) | SICAV | Společnosti | Kapitálový trh | Index | Prognóza České národní banky (ČNB) | Parlamentní volby | ECB Christine Lagardeová | Loňská srovnávací základna | Elektřina | Zdražování v Česku | Výrobní ceny | Vládní koalice | Eura | Penzijní fondy | Komise | Pojištění vkladů | Home Credit & Finance Bank (HCFB) | Nejistoty | Kurz koruny | Kapitál | Tržby v eurozóně | ČSAV | Zkapalněný zemní plyn (LNG) | Posílení | Ceny plynu | Agentura Reuters | Rumunsko | Maďarsko | Majitel | Dluhopis | EP | Americké investiční banky | S&P | Likvidity v bankovním sektoru | Penta | Mitsubishi UFJ Financial Group | Rekordní pokles | Vít Hradil | Objednávky | Unie | Data z ekonomiky | Inflační tlaky v české ekonomice | Sázky | Souhrnný čistý zisk | Akciové indexy | Marka | Christine Lagardeová | Počasí | Konjunkturální průzkum | Odraz mrtvé kočky | Polský zlotý | Bankovní rada České národní banky | Úroda | Bezprecedentní propad | Krátkodobí spekulanti | Sociální nepokoje | Závislost | Dražší půjčky | Konzervativní investice | Vývoj inflace | Deficit | Statistický úřad | Průmysl a zahraniční obchod | Energetický tarif | Liberty Steel | Joachim Nagel | Firma Avast | Ekonomické aktivity | Amazon.com Inc. | Budoucnost | Cukr | Míra inflace v Maďarsku | Společný podnik | Propad hypotečního trhu | Údaje ministerstva | Vyšší úroky | Křetínský | Firma | Česká koruna | Nord Stream 1 | Eurové příjmy | Jednání ČNB | Dění na Ukrajině | Opatření | Spekulativní útok | Benzín | Fincentrum & Swiss Life Select | Podnikatelé | Harmonizovaná inflace | Pozornost | Premiér Petr Fiala | Staropramen | | Poslanci Evropského parlamentu | Ekonomické vyhlídky | Pokles reálné spotřeby | Tendr | Borgis | Meziroční míra inflace | Rekordní propad | Francouzská společnost | Ifo | Panasonic | Burze | Akcez | Daně z příjmů | Etnetera | Equity | Průmyslové podniky | Bitcoin | Mitsubishi | Cena plynu | DIA | Vysoké inflace | Spekulativní investice | Analytik Raiffeisenbank | Obchodníci | Provozovatel loterií | Obchodovat | EUR/MWh | Pension Plan | Německé podnikové objednávky | University of Warwick | Snížení základní úrokové sazby | Forwardový kurz | Inflační epizoda | Analytik Portu | Patria Online | Celková inflace | Worldgovernmentbonds | Ropa | Digitální zlato | PPF | Nejvyšší kontrolní úřad | Finance | Válka na Ukrajině | Reálná mzda v Česku | Ceny benzínu | WISE Air | Naše prognóza | Nákladová položka | USA | Důvěra v ekonomiku | Úrokové náklady | Stávající úrokový diferenciál | Raiffeisenbank a.s. | Amcor | Úroda obilovin | Hlavní ekonom | Spotřebitelské inflace | Sev.en | Čistý zisk | Index PMI | Ochlazení realitního trhu | Turów | Cenový index | Mezinárodní skupina | Nastavení sazeb | Provoz britské národní loterie | Prazdroj | Pokles cen | Volby | Dlužníci | Výdaje | Přijetí eura | Evropský statistický úřad | Poradce guvernéra ČNB | Mezinárodní banky | Intervenovat na devizovém trhu | Belgie | Současné ceny | Statistici | Zpomalení inflace | Měnové zajištění | Ekonomové | Prohlášení | Spojené státy | Trading | Nezaměstnanost v EU | Růst HDP | Euro vůči dolaru | Zvyšování úrokových sazeb | Sázka | Čepro | Czechoslovak Group | Oslabení kurzu koruny | Magnát | Oslabení kurzu | Vysoká cena | Klesly akcie | Ges Group | Vývoj | Drahota | Snížení spotřeby plynu | Úroková sazba | Deloitte | Amazon | Meziroční inflace v září | Windfall tax | Cena dřeva | Finmex | KKCG | Nadhodnocení | Konkurenceschopnost | Dalibor Šafařík | Generali Investments CEE | Ministerstvo průmyslu a obchodu | Šéfka ECB | Volatilní | Program pomoci | EUR/USD | Zemědělství | Intervence | Spotřebitelská důvěra | Pokles cen energií | Zájem o eurové úvěry | Další vývoj | Odkotvená inflační očekávání | Měnové politiky | Celosvětový problém | Diskusní fórum | Jiří Šimáně | Sazby ČNB | Ceny nemovitostí | Aktuální situace | Fiskální politika | Wise | Kompenzace | Zlotý | Výdělky | Rodinné rozpočty | Vývoj cenového spotřebitelského indexu | Profesor Dědek | Akcenta Miroslav Novák | Podnikové objednávky | Dna | Rizikový jev | Kapitálové rezervy | Automobilka Škoda Auto | Tržní cena | Spekulativní útok na korunu | Michal Skořepa | Manažer Finmex | Hypoteční sazby | Růstové tituly | Miliardy dolarů | Burza cenných papírů | Snížení úroků | Federal Reserve Bank of Kansas City | Analytik Komerční banky | Inflace v lednu 2024 | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Světová finanční krize | Miliardy korun | Tisková konference | Škoda Transportation | Platební bilance | Comfort Finance Group | Růst mezd | Royal Mail | Automobilka | Snížení inflace | Reálné ekonomiky | Válečná daň | Růst cen nemovitostí | Posilování koruny | Sazby | Inflace v České republice | Babišova vláda | Patria | Důvěra v českou ekonomiku | Americký index S&P 500 | České koruny | Tempo zdražování | Úrok | Investovat | Finmex Academy | Bankovní rada České národní banky (ČNB) | Generální ředitel | Africký mor | Boj s inflací | Průzkum | Firmy | Energetický a průmyslový holding | Společnost Lumius | Inflace v Česku | Didier Pfleger | Reálné mzdy | Zajištění | Nezávislost centrální banky | Martin Maršovský | Životní náklady | Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | Banka Creditas | Vyšší ceny | Repo sazby | Pomoc lidem | Proinflační faktor | Aktivisté | Odhad růstu HDP | Fed | Viceguvernérka ČNB | Index spotřebitelské důvěry | Air Bank | Maďarský forint | NASDAQ 100 | Vyšetřování | Technologický Nasdaq | Generali Investments | Česká vláda | Hry | Camelot | Trhy | Návrh PPF | RTL Hrvatska | Financování státu | Jiří Tyleček | Motorová nafta | DPH u elektřiny | Energetická společnost ČEZ | Růst české ekonomiky | Útok na korunu | Rizika | Vánoce | Rada ČNB | Fond | Cena benzínu | USA inflace | ISM | Aktuální nálada | Fitch | Pšenice | Kancléř Olaf Scholz | Zpomalování inflace | Úspory | Poslanecká sněmovna | Snížení spotřební daně | Vesa Equity Investment | Dánsko | MIB | Energetické společnosti | Vysoké ceny | Obnovení růstu | Riziková aktiva | Ruský Gazprom | Schodek rozpočtu | CETIN | Ředitelka | Cenový vývoj | Cenu plynu | Průměrná míra inflace | EdF | Žádosti o podporu | Ministerstvo financí | Společnost S&P Global | Bilance | CEE | Obchodní řetězce | Bankovní asociace | Vladimir Putin | Protiinflační dluhopisy | Hypomonitor | ONE | Ruský finančník | Finanční polštář | David Vagenknecht | Stabilita | Miliardář | Španělsko | Seznam.cz média | Český statistický úřad (ČSÚ) | Signet Bank AS | Inflace v USA | Komodity | Mzdy | Intervence na devizovém trhu | Mzdová vyjednávání | Sulut Airways Indonesia | Smartwings | Jaká bude inflace | Peněžní trh | Na burze | Petrochemická společnost | Akcionáři | Výrobce pneumatik | Premiér Fiala | Společnost | Zpřísňování měnové politiky | Velké firmy | Hospodaření | Zahraniční obchod | Indikátory sentimentu | FXstreet | Maďarská centrální banka | Expobank CZ | Obchod | Konsensus trhu | Tomáš Raputa | Tradeři | Energetický regulační úřad | Inflace v české ekonomice | Volkswagen | Daně z mimořádných zisků | Next Finance Markéta Šichtařová | Pokles reálných mezd | Ratingový výhled | Vývoj na trhu | EK | Riziko | Míra inflace v Německu | Jan Frait | Analytik | Emise | Trinity | Spotové ceny | Nájemné | Právo | Benchmarky | Pražské burzy | Zasedání ČNB | FT | Telco | Swiss Life | Růst platů | Cenový strop | Transakce | Šok | Finanční trh | Pesimismus | Nástroj | Plyn | Životní úroveň | INSEE | Lukáš Raška | Čína | Akcie O2 | Ceny | T-Mobile | Představenstvo | Financování | Zvýšení ceny | Recese | Pokles | Gazprom | Šéfka ECB Christine Lagardeová | Meziměsíční inflace | Války | Ukrajina | Capital Partners | Raiffeisenbank | Data z trhu práce | TV Nova | Proinflační | Velký propad | Centrální banka | Předpovědi | DPH | Státní distributor paliv | Hodnota sloučené společnosti | VW | Sazka Entertainment | Zápis z posledního zasedání | Stavební povolení | Státy EU | Společnost Seznam.cz | Natland Group | Evropské centrální banky | Moneta Money Bank | Souhrnný indikátor | Odborníci | Zákonodárci | Tradingový portál | E.ON | Instituce | Forint | Důchod | Kupní cena | Morgan Stanley | Prezident Vladimir Putin | Ceny zlata | Živobytí | Říjnová inflace | Belviport | Předseda představenstva | Proticyklické kapitálové rezervy | Společnost E.ON | Výnos | Zlevnění potravin | Pokles ekonomiky | Růst cen energií | ČEZ | Frank | Zlevnění ropy | Ekonomická krize | Trinity Bank | Rozhovor | Spotřeba domácností | Marian Jurečka | MNB | Slabší kurz | Innogy | ERÚ | Měnové krize | Zastropování cen | Česká bankovní asociace | Miliardy USD | Tradingový portál FXstreet.cz | Společnost Rohlik | Vietnam | Ceny akcií | Ceny energií | Energetická krize | Inflační cíl | Premiér Mario Draghi | Jaromír Gec | Jiří Šmejc | Vývoj sazeb | Akcionář | Dynamika mezd | Allianz SE | Funkční období | Zisk | ČNB | Ruské ropy | Pyramida | Petrus Advisers | Spekulovat | Středoevropské měny | Sberbank CZ | Avast | Vesa | Nasdaq Composite | Rohlik Group | Nejbohatší | Tržní sazby | Zahraniční investoři | České hospodářství | Obchodování | Gen Digital | Zajištění na stáří | Jan Vejmělek | Valná hromada ČEZ | Mitsubishi UFJ | Vzdělání | Britské národní loterie | Nové prognózy | Dnešní data | Úroky | HCFB | Cenový růst | Eurostat | Prezident | Ropovod | NKÚ | Růst inflace | Greenpeace | Hypoteční trh | Ředitel ČEZ | Colt CZ | Omnipol | Státní rozpočet | Evropa | Pokles produkce | Měna | S&P Global | Nasdaq | Zprávy | Byty | Francie | XTB Jiří Tyleček | Údaje | Automobilky | Srovnávací základna | Pojišťovny | Eurodolar | Sulut Airways | Italská vláda | Finanční krize | EGAP | Sberbank | Snížení spotřeby | DPA | FXstreet.cz | Investiční společnost | Běžný účet | Inflace v Polsku | Naše ekonomika | Technologické firmy | Medián | ProCent | Růst spotřebitelských cen | PRIBOR | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Zemní plyn | Marže | Borealis | Arbitráž | Inflace v říjnu | Aktivum | Zemědělci | Starwisata Air | Výroba automobilů | Maximalizace zisku | Ontario Teachers' Pension Plan | Situace | USD/CZK | Mario Draghi | Dostupná data | Miliardy eur | Tržby | Konsensus | Šmejc | FOREX | Signály | Inflace v ČR | Sazby beze změny | Guvernér | Dividenda | GfK | Správkyně Sberbank CZ | Spotřebitelské ceny v Česku | HDP | Načasování | Ekonom | Fiocchi | Restrikce | Optimismus | Rozhodování | Dolar | Euro | Zkapalněný zemní plyn | Modrá pyramida | Klid | Zpomalení růstu | Zdanění | Objem investic | Průměrná cena | Politici | Obchodní bilance | Loterie | Meziroční růst spotřebitelských cen | Vyšší inflace | Allwyn Entertainment | Investiční skupina PPF | Burzovní cena | Bonusy | Tomáš Holub | Slovensko | Síkela | Martin Gürtler | Míra inflace v eurozóně | Paroplynové elektrárny | Finanční plán | Realitní sektor | ČTK | Státní veterinární správa | Novinky | Guvernér ČNB | Ztráty | Zásobníky | Česká národní banka | Česká inflace | Generální ředitel ČEZ | Prodejní ceny | Úvěr | Meziroční inflace | Klesající inflace | Přísná měnová politika | Akcie | Důvěra v ekonomiku ČR | Měnové podmínky | Mzda | Míra inflace v USA | Investiční nástroj | MUFG Bank | Návratnost | INDO Defence | Obchodovat s akciemi | Pražská burza | Základní úroková sazba | Očkování | České Radiokomunikace | Podniky | Evropská investiční banka | Předpokládaný vývoj | Štěstí | City | Státní podpora | Black Friday | Koš | Tým FXstreet.cz | Analytik XTB | Finanční rezervy | Češi | Obavy z inflace | Vývoz | Reuters | Týdenní zpráva | CRHC | Globální ekonomika | Uniles | Vývoj ekonomiky | Realitní magnát | Společnost EDF | Technologie | ČSA | Nižší DPH | Skupina PPF | Colt CZ Group | Pokles úroků | Prognózy | Zvyšování cen | Ontario Teachers | Kurz | Daně | ÚOHS | Ministři | Jádrová inflace | Energetická společnost | Ceny bytů | WISE | Rekord | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | BHS | Unipetrol | Ceny pohonných hmot v Česku | Hospodářské soutěže | Bankovní rada | Investice | Osobní příjmy | Časopis Forbes | Pro investory | Potenciál | Stravenkové firmy | Zdravotnictví | Kevin Tran Nguyen | Pražský městský soud | Pokles inflace | Nezávislost | Photon Energy | Klaus Zellmer | Bod | Fitch Ratings | Ekonomika eurozóny | Ekonomická aktivita | Aktuální vývoj | Camelot LS Group | Ministr vnitra | Zisky | Tescan Orsay | Regulace | Zaměstnanci | Šéf Fedu | Cyrrus | Dluhopisové trhy | Účet platební bilance | Fondy | Comfort Finance | Hospodářství | Ministerstvo dopravy | Důvěra | Majoritní akcionář | Výplata | Kontrakce | Očekávání ČNB | ODS | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Měny | Předběžné výsledky | Finanční sektor | Burzy | Hospodářský růst | Thomson Reuters | UST | F-35 | Export | Rusko | Spotřebitelský sentiment | Poradce | Většinový podíl | Signál | Snížení daně | Nové žádosti o podporu | České firmy | Unicredit | Petr Dufek | TABAK | Forbes | Radomír Jáč | BHS Štěpán Křeček | Zvýšení úroků | UniCredit Bank | Zhodnocení | Organizace | Ceny dřeva | Praha | Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) | Britská vláda | Eva Zamrazilová | Média | TA3 | Prodeje aut | Air | Rozšíření | Skupiny PPF | Ruský prezident Vladimir Putin | Dvoutýdenní repo sazby | Nižší poptávka | Cenové tlaky | Silný trh | Korunový trh | Brusel | Radovan Vítek | Hypotéky | Igor Kim | Next Finance | Sloe | Firma Belviport Trading | Americké společnosti | Data z amerického trhu práce | ZEW | TIM | Škoda Group | Propouštění | Energie | Objem | Home Credit & Finance Bank | Investiční | Nálada | Ministr práce | Ekonom BHS | Sloučení | Příjmy | MPO | Ekonomické dopady | Prodej | Evropská komise (EK) | Eurové úvěry | Zasedání Fedu | Bloomberg | Finanční skupina | Odezvy trhu | Rozvoj | Žebříček nejbohatších Čechů | Vyhlídky | Finanční trhy | Míra | Colt | Vyšší mzdy | University of Michigan | Korekce | Reálná mzda | LNG | Výrazný pokles | Národní rozpočtová rada | Ptačí chřipka | Práva ke značce | Riziko recese | Asociace | HDP eurozóny | Výkonnost | Pomoc Ukrajině | Moore Czech Republic | Předčasné parlamentní volby | Průzkumy | Spotřebitelská inflace | Elektrické vozy | Index S&P 500 | Vývoje kurzu | Zelené investice | Carlyle | Vepřové maso | London School of Economics | Krize | Měnové otázky | Oslabení koruny | Zastropování cen elektřiny | Nízká nezaměstnanost | Zvýšení úrokových sazeb | Růst výnosů | Penále | Bohemia Energy | S&P 500 | Prosincová inflace | JDE | Podpora | Ceny zboží | MWh | Prognóza ČNB | MT4 | OKD | Skupina ČEZ | Cena | Silky | Plzeňský Prazdroj | Markéta Šichtařová | Německá vláda | Německo | Digitalizace | Makroekonomické ukazatele | Jozef Síkela | Komerční banky | Zadlužení | Rozpočet | Setkání centrálních bankéřů | Čeští spotřebitelé | Americký trh | Snížení sazeb | Prime | Česká ekonomika | Partners | PX Pražské burzy | Inflace v listopadu | Next | Rozhodnutí bankovní rady | Evropské akciové indexy | Tempo inflace | Petrus | Úrokový diferenciál | Co bude | Prohloubení deficitu | Odhad růstu ekonomiky | Výhled růstu české ekonomiky | DAX | Spotřeby plynu | Předsednictví EU | Podnik | Zelené energie | Gigafactory | Debata | Agentura DPA | Indikátor důvěry | Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) | Zlato | Ekonomika | Ekonomické teorie | Inflace v Německu | Denní graf | Mzdové požadavky | Střední podniky | Schodek | Indikátory | Ropovod TAL | Sberbank CZ Jiřina Lužová | Oslabení | Výrobci elektřiny | Finanční situace | Odvolací soud | Nominální mzda | Energetické krize | Green:Code | Práce | Úspěch | OMV | Cíle | ČNB dnes | Kryptoměny | Cohn Robbins Holdings (CRHC) | Repo sazba | EET | Bezpečnost | Banky | Ceny v Česku | Akcie ČEZ | Obchodní podmínky | Vypuknutí pandemie | Seznam.cz | Investiční skupina | Šance | Investiční platformy | Očekávaný růst | Maloobchodní tržby v eurozóně | PMI v eurozóně | Konfederace | Správa | Volatilní položky | Wall Street | Instrumenty | Snížení dodávek | Analýza | Ministr financí | Zlepšení | Jan Bureš | ČR | XTB | Intervenovat | Zvyšování úroků | Ropovody | Zastavení poklesu | Ratingové agentury | Pozice | Euro proti dolaru | Portfolia | Finance Group | Mzdový růst | Štěpán Křeček | Slovenská vláda | TTF | Creditas | Platební neschopnosti | Obchodní ředitel | Robert Habeck | Jakub Seidler | ČNB Aleš Michl | Slabší koruna | Společnost ČEZ | Cenné papíry | ČNB Petr Král | Lídři | Valná hromada | Národní loterie | Živnostníci | Transparentnost | Náklady na úvěry | Poslanci | Inflační tlaky | Uvolňování měnové politiky | Europoslanci | Soud | Družba | Obchodní aktivity | CPI Property | Investiční banka | Česká pošta | Lednová inflace | Africký mor prasat | Negativní vývoj ekonomiky | Marek Mora | Mezinárodní investiční banka (MIB) | Plynovod Nord Stream | Řetězce | Zrychlení inflace | Sentiment | Experti | Investoři | Guvernér Michl | Indikátory důvěry | Pomoc firmám | Spotřebitelé | Akcenta | Centrální bankéř | Zkrocení inflace | Automobilka Škoda | Přecenění | Energetický a průmyslový holding (EPH) | Míra inflace v Polsku | Embargo | Růst hrubého domácího produktu | Slabá poptávka | Polsko | Čerpací stanice | Lumius | Ceny potravin | Tescan Orsay Holding | Kansas City | Německá společnost | Bankovní rady ČNB | Meziroční růst cen | ZEW index | Český miliardář | Zpravodajství | Spotřebitelská poptávka | Základní úrok | Zavedení eura | Rostoucí náklady | Zdražování | Ropy | Hodnocení současné situace | P.A. | Předseda | Mimořádné zasedání | Škoda | Pokles poptávky | RegioJet | Hospodářské výsledky | Růst cen potravin | Úročení | Karina Kubelková | Cenové stropy | Inflace v lednu | Finančník | Arca | USD | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Chřipka | Cestování | O2 | Pivovar | Belviport Trading Limited | Kabinet | Statistický úřad Eurostat | Richard Bechník | Zdražování pohonných hmot | Agrofert | Minimální mzda | RWE Gas | Odhad inflace | Reálné spotřeby domácností | EPH | Viceguvernérka | Prezidentka ECB | Vesa Equity | Prognózy ČNB | Island | Cohn Robbins Holdings Corp. | Regulační úřad | Ceny nafty | CZ | EDF | Správkyně Sberbank | Licence Sberbank CZ | Výrobce letadel | Aktuální ceny akcií | Bohatí lidé | Propad | Dezinflace | ANO | Emise skleníkových plynů | Paušální daň | Tempo růstu spotřebitelských cen | Americká společnost | Nemovitosti | Andrej Babiš | Evropský trh | Dezinflační proces | Realitní skupina CPI Property Group | Francouzská vláda | Pořízení vlastního bydlení | Cohn Robbins | Arbitráže | Aleš Michl | Zestátnění | Nejistota | České dráhy | CME | Ministr průmyslu a obchodu | Ekonomie | Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) | Investment | ING | Federal Reserve | Česká republika | Indexy | Cohn Robbins Holdings | Americký dolar | Splácení dluhu | Rostoucí ceny plynu | Příjmy a výdaje | Slušné zisky | Aircraft | Americká centrální banka (Fed) | Koruna dnes | IFO index | Licence Sberbank | ECB | HICP | Budvar | Voda | Ekonomiky eurozóny | Růst ceny | Měnová politika | Nálada spotřebitelů | Ziskovost | Inflační očekávání | Rozpočtové politiky | Plynárenský gigant | Zvýšení inflace | Swiss Life Select | Jaderné elektrárny | ROCE | Paradox | Konjukturální průzkum | Negativní vývoj | Hodnoty měny | Hedging | Zemní plyn (LNG) | EU | Miliardy | Holding Agrofert | Firemní dluhopisy | Inflační vlna | Spekulanti | Zrušení superhrubé mzdy | Omezení cen plynu | Slábnoucí americký dolar | Daň z mimořádných zisků | Akciový trh | Uhlí | Zasedání bankovní rady | Finančníci | Investor | Jerome Powell | Společnost Seznam.cz média | Ukazatele | Spotřebitelské ceny v ČR | EP Commodities | Banka | Tescan | Vlastnictví | Lobbing | Olaf Scholz | Domácí poptávka | Statistika | Koncern | Další pokles | Spotřebitelské ceny | Americký HDP | Indonésie | Německá inflace
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot

Předchozí klíčová slova

Úspěšný vstup na burzu
Úspěšný začátek
Uspět na finančních trzích
Uspět na Forexu
Uspět na trzích
Uspět v tradingu
U.S. Photronics
U.S. Photronics (PLAB.US)
Úsporný balíček
Úsporný energetický tarif

Následující klíčová slova

Úspory
Úspory Čechů
Úspory obyvatel
Úspory pro děti
Úspory ve zlatě
Uspořádání frakcí
USSC
US SEC
US Securities and Exchange Commission
US S&P 500
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna
Potvrďte prosím... Zavřít