Neděle 22. prosince 2024 03:47
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

Ranní okénko - Průmysl ustál snížení spotřeby plynu, ceny energií klesly, nelze ale vyloučit korekci

24.02.2023 08:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
 

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


23,65

-0,03%

-4,0%

 

 

 

S&P 500

4012,3

0,53%

-1,1%




USD/CZK

22,32

0,09%

-9,7%

 

 


NASDAQ

11590,4

0,72%

-4,5%




EUR/USD

 

1,059

-0,02%

6,3%

 

 

 

DAX

15475,7

0,49%

19,3%

 

 

 

USD/PLN

4,457

-0,47%

-6,2%




PX

1388,55

0,87%

16,9%




Ropa Brent

USD/barel

83,07

0,78%

-16,8%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1822

-0,01%

3,6%











Aktualizováno

8:44

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČSÚ za několik málo minut zveřejní výsledky konjunkturálního průzkumu za únor. Na trh se tak dostane aktualizace o tom, jak si ekonomika vede v polovině prvního letošního kvartálu, ale také jak respondenti hodnotí zbytek roku. Příchozí vpředhledící indikátory, jako například Ifo index, zapadají do našeho výhledu, že zatímco v 1Q23 ještě ekonomická aktivita setrvá utlumena, v průběhu roku by mělo docházet ke zlepšení. Konkrétně naše prognóza počítá v 1Q23 s mezikvartální stagnací HDP, což by představovalo konec předchozí technické recese (-0,2 % k/k v 3Q22, -0,3 % k/k v 4Q22). Samozřejmě v aktuálně volatilním makroekonomickém prostředí je třeba být připraven na odchylku do obou směrů. I když ekonomiku budou v 1H23 ještě dohánět dopady předchozích šoků, situace by se měla postupně zlepšovat. Posunu směrem k optimismu pomohl především návrat cen energií na úroveň před začátkem války na Ukrajině. Pozoruhodné je, že se průmyslu v EU podařilo snížit spotřebu zemního plynu v průměru zhruba o 15 % v 2022 proti 2021, aniž by došlo k výrazným propadům objemu výroby, jak se mnozí ještě minulý rok obávali. To ukazuje na odolnost průmyslu a schopnost substituce pryč od zemního plynu. Na druhou stranu je třeba přiznat, že Evropě hrálo do karet počasí. Zima byla poměrně mírná, což snížilo spotřebu také u domácností a nižší poptávka pak napomohla cenám plynu k nižším hodnotám. Příští zima může být chladnější. K tomu se budou zásobníky plnit při značném omezení dodávek ruského plynu, zatímco zplynovací kapacita LNG zůstane navzdory investicím v dohledné době omezená. V prognóze proto počítáme se zvýšením velkoobchodních cen plynu (i když podstatně mírnějším než během léta 2022). To se s časovým zpožděním podle nás propíše do cen zboží, jelikož zastropování cen platí jen do konce 2023, což spolu s bazickým efektem (úsporný tarif + POZE za říjen–prosinec 2022) vytlačí meziroční míru spotřebitelské inflace vzhůru; již ale ne nutně do dvouciferných hodnot. Ostatně ústup inflačních tlaků pozorujeme aktuálně v datech. Vrátíme-li se k výsledkům Ifo indexu, konkrétně jeho cenovým subindexům, tak vidíme pokles cen napříč odvětvími. Stejný příběh lze vyčíst z dat PMI pro eurozónu, kdy klesají ceny vstupů. Důvodem je obecně nižší poptávka v ekonomice. Firmy si v uplynulých kvartálech tvořily zásoby a aktuálně s upadající poptávkou dochází ke korekci s dezinflačním dopadem v dodavatelských řetězcích. 

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekonomických dat včera moc nedorazilo. Zajímavou informaci z posledních dní představují změny ve váhách spotřebitelského koše v Německu. Podstatně nižší je nově váha především u dovolených, což pomůže snížit volatilitu inflace během léta způsobenou sezónními vlivy. S aktualizovanými váhami by inflace v Německu dosáhla v 2022 v průměru 6,9 % proti 7,9 %. To indikuje, že dosavadní měření mělo tendenci inflaci nadhodnocovat.

V USA byl růst HDP v 4Q22 revidován dolů na 2,7 % z 2,9 % (anualizovaně) vlivem nižší poptávky. Dnes bude zveřejněn Fedem preferovaný PCE deflátor, podle kterého investoři zaktualizují situaci ohledně cenových tlaků v ekonomice v naději přiblížení se k odpovědím na aktuálně největší hádanku: povede se americké ekonomice hladké přistání? Historie moc povzbudivá není – z 8 cyklů zvedání sazeb skončily pouze 2 hladkým přistáním (1984 a 1995). Kvůli této nejistotě lze počítat s volatilním akciovým trhem. Včera si S&P 500 polepšil o 0,7 %, DAX o 0,5 % a pražská burza o 0,9 %. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: ČR konjukturální průzkum; SRN GfK spotřebitelská důvěra; USA osobní příjmy a výdaje, prodeje nových domů

Autor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Průmysl dnes může ukázat na další rozsáhlé zpomalování
    Dnes je z ekonomických dat na řadě český průmysl a informace ohledně zahraničního obchodu. Saldo obchodu se zahraničím skončilo pravděpodobně opět ve výrazném deficitu, průmysl se mohl udržet v plusu, po očištění ale může přijít další meziměsíčně pokles. Tentokrát přitom nebude na vině automotive, jak tomu bylo v předchozích měsících. Zápisky z posledního zasedání Fedu větší šok nepřinesly – americká centrální banka je ochotná bojovat s inflaci i za cenu dopadů do ekonomického růstu. Platí i předpoklad rozhodování mezi 50bb a 75bb hikem na příštím zasedání.
  • Ranní okénko - Průmysl eurozóny a výrobní inflace USA
    Dnes se dozvíme výsledek výkonu průmyslu v eurozóně během října, který si měl po slabých předchozích dvou měsících polepšit. Z USA dorazí listopadové ceny výrobců, které potvrdí pokračující inflační tlaky ve výrobě. V Česku vyjde údaj o říjnové platební bilanci, jež měla setrvat ve schodku. Finanční trh nadále vyhodnocuje zprávy o vývoji pandemie a připravuje se na dva dny monetární politiky, kdy zítra zasedá Fed a ve čtvrtek ECB.
  • Ranní okénko - Průmysl eurozóny nadále v potížích
    Dnešní den bude patřit výhradně americkým datům, kdy se dozvíme údaje týkající se jak tamní poptávky, tak nabídky. Poptávkovou stranu reprezentuje vývoj maloobchodních tržeb, které by dle odhadu trhu měly v únoru meziměsíčně vzrůst o 0,8 %. To ukazuje na stále silnou spotřebu domácností, které tak táhnou americké hospodářství vzhůru. Tuto skutečnost potvrzuje i zpřesněný odhad statistiků za poslední čtvrtletí minulého roku, kdy se spotřeba domácností podílela na růstu ekonomiku téměř ze dvou třetin.
  • Ranní okénko - Průmysl i zahraniční obchod poprvé v tomto roce v červených číslech
    Český statistický úřad za okamžik zveřejní výsledky maloobchodu za červenec. Tržby v tomto sektoru klesají již více než rok a maloobchod už netrpělivě vyhlíží lepší zítřky. Trh očekává další meziroční pokles, zatímco my se domníváme, že právě v červenci mohlo dojít k definitivnímu obratu. Důvodem je nižší srovnávací základna z minulého roku, kdy domácnosti začaly podstatně šlapat na brzdu kvůli obavám z rostoucích životních nákladů především v souvislosti se zimou 2022/2023. Zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál roku 2023 odhalil, že výdaje na konečnou spotřebu domácností vzrostly mezičtvrtletně poprvé po šesti kvartálech., což by se mohlo rovněž odrazit na maloobchodních tržbách.
  • Ranní okénko - Průmysl na konci roku zklamal, nezaměstnanost dnes pravděpodobně poroste
    Dnes má český ekonomický kalendář na pořadu hned dvě výraznější události. Po ránu dojde ke zveřejnění statistiky ohledně maloobchodních tržeb, kde očekáváme slušný meziroční růst. Ten ale bude dán zejména slabší srovnávací základnou. Hodinu na to budou následovat data z trhu práce, kde by nezaměstnanost měla vlivem sezónních faktorů stoupnout na 3,7 %. Včera nijak nenadchnuly čísla z tuzemského průmyslu, který po očištění o kalendářní vlivy skončil v červených číslech. O něco vyšším než očekáváným deficitem zakončil prosinec zahraniční obchod a dostal se tak po 11 letech v rámci celého roku do mínusových hodnot.
  • Ranní okénko - Průmyslová produkce se již může nacházet v poklesu
    Dnes pokračuje tuzemský ekonomický kalendář červencovými daty o průmyslu a zahraničním obchodu, kdy oba údaje vychází již za několik málo minut. S největší pravděpodobností se obě informace obejdou bez reakce trhu, kdy investoři tento set dat obvykle nechávají bez povšimnutí. Z eurozóny v dopoledních hodinách dorazí statistika maloobchodu, která by měla ukázat mírný meziměsíční pokles udržující meziroční tempo i nadále v záporných číslech.
  • Ranní okénko - Průmyslová výroba nastaví eurozóně zrcadlo
    Poslední den tohoto týdne otevřou česká data ohledně běžného účtu platební bilance. Na rozdíl od zahraničního obchodu, který se stále pohybuje v plusu, skončila v září celková platební bilance se záporným saldem, a to ve výši necelých 9 mld. Kč. Analytici očekávají, že v říjnu by se však situace mohla obrátit a bilance by tak mohla skončit s aktivním saldem. Mediánový odhad odpovídá přebytku ve výši 7 mld. Kč.
  • Ranní okénko - Průmyslová výroba v eurozóně pod tíhou cen energií
    Americká inflace včera ukázala, že je vytrvalejší než se čekalo. Celková inflace sice vzrostla meziměsíčně o 0,1 % a meziročně dokonce klesla na 8,3 % (čekalo se 8,1 %), ale jádrová inflace lépe zachycující domácí cenový vývoj zvýšila tempo z 0,3 % na 0,6 % meziměsíčně. Pohled na inflaci v USA dneska zkompletuje údaj o cenách výrobců (PPI). V eurozóně se očekává zveřejnění průmyslové výroby za červencové období, které by mělo přinést pokles poblíž 2 % meziměsíčně (konsensus trhu je na -1,1 %).
  • Ranní okénko - Průmyslová výroba v eurozóně zvolní tempo
    Dnes nás čeká zveřejnění údajů o průmyslové výrobě v eurozóně a říjnové inflaci v USA. Zprávy o vakcíně proti koronaviru vedou na trzích k vlně optimismu a prezidentka ECB Lagarde zopakovala připravenost centrální banky poskytnout ekonomice další stimul.
  • Ranní okénko - Průmyslové zakázky rostly, výroba ale nečekaně klesla
    Dnešní ekonomický kalendář zeje prázdnotou. Odpoledne dorazí pouze údaje o amerických cenách průmyslových výrobců, od kterých se za březen čeká zrychlení meziročního růstu. Hlavní událost je již za námi. Po včerejším zveřejnění tuzemských měsíčních dat o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu byl dnes ráno na řadě německý Destatis. Nejdříve se ale zaměříme na data z tuzemska, která přinesla překvapivý vývoj.
  • Ranní okénko - Průmysl v eurozóně se zadrhává
    ČNB dnes zveřejní záznam z měnového jednání z 5. listopadu a krátce nato údaje o platební bilanci ke konci září. Ministr zdravotnictví Blatný připravuje na pondělní jednání vlády návrh o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Z eurozóny dorazí údaje o zaměstnanosti a zpřesněný odhad HDP za třetí kvartál. V USA bude zveřejněn další indikátor sentimentu.
  • Ranní okénko - Průmysl v eurozóně si během pandemie vede dobře
    Hlavní dnešní událostí budou tuzemská inflace za prosinec a listopadové maloobchodní tržby. Žádné velké překvapení by se konat nemělo. Inflace pravděpodobně navázala na předchozí trend a zvolnila tempo již 5. měsíc v řadě. Trh vyhlíží 2,6 % meziročně oproti předchozím 2,7 %. Dle našeho odhadu mohla zamířit až k úrovni 2,5 %. Meziměsíčně tak patrně došlo zhruba ke stagnaci. Ke zvolnění tempa inflace zřejmě opět přispěla nižší dynamika cen potravin, i když nutno upozornit na jejich rozkolísanost, a tudíž umění překvapit. Dnešní výsledek je posledním dílkem k vypočítání průměrné inflace za celý rok 2020, která by měla činit 3,2 %.
  • Ranní okénko - Průmysl v eurozóně zvolnil tempo
    Dnes dorazil výsledek čínského HDP za druhé čtvrtletí, které dle předběžných údajů vzrostlo o 1,3 % k/k, mírně nad očekáváními (1,0 % k/k). Pro náladu na finančních trzích se jedná o povzbudivou zprávu ohledně stavu globálního ekonomického oživení. Evropský kalendář dnes nabídne jen květnovou bilanci zahraničního obchodu, která by měla být víceméně stejná jako v dubnu (poblíž 9 mld. euro). Zajímavější je dnešní americký ekonomický kalendář. Dorazí pravidelná týdenní statistika o stavu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Dále očekáváme průmyslovou výrobu za červen a také průzkumy sentimentu v průmyslu (Empire manufacturing Survey a Philly Fed manufacturing survey). Jerome Powell má před sebou druhé vystoupení před kongresem.
  • Ranní okénko - Průmysl zklamal, potěší maloobchod?
    Dnes nás čeká statistika českých maloobchodních tržeb za červenec. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi se čeští spotřebitelé do obchodů po pandemii příliš nadšeně nevrhali a ani efekt odložené spotřeby tak dosud tržby v žádném z letních měsíců do meziročního růstu nevytlačil. Trh s tím nepočítá ani v srpnu, když vyhlíží -2,3 %.
  • Ranní okénko - Průzkum ZEW, ale i nižší poptávka po ropě odráží problémy světové ekonomiky
    Dnešní den přinese aktualizaci běžného účtu platební bilance ke konci září v ČR. Naváže tak na výsledek zahraničního obchodu, který byl zveřejněn již v minulém týdnu a přinesl zvýšení aktivního salda z 12,7 na 21,3 mld. Kč. V případě celého běžného účtu však trh očekává pohyb v opačném směru (odhad 11,1 vs 18,5 mld. Kč v srpnu), přesto by měla bilance zůstat kladná.
  • Ranní okénko - První hike ECB koncem července se stává pravděpodobnější
    PMI indexy nastíní, jak si v eurozóně vede výroba v prostředí sílících inflačních tlaků a komplikací v dodavatelských řetězcích. Údaje ze sektoru služeb naopak zhodnotí situaci v poptávce. Pro tuzemskou ekonomiku vyjdou PMI indexy sice až začátkem června, nicméně stav nálady v ekonomice odhalí konjunkturální průzkum od ČSÚ. Důležité údaje dorazí z Německa v čele s IFO indexem a strukturou HDP za Q1´22. V USA bude zveřejněn zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu. Náhled do startu druhého čtvrtletí poskytnou objednávky dlouhodobé spotřeby a příjmy a výdaje domácností.
  • Ranní okénko - První odhad růstu HDP za 1.Q 2024 v USA či data ohledně PMI v tomto týdnu
    V tomto týdnu dorazí podstatné ekonomické údaje především ze Spojených států amerických. Tím nejzásadnějším bude pravděpodobně ve čtvrtek zveřejněný první odhad růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle odhadu analytiků by výkon tamního hospodářství v anualizovaném vyjádření měl být vyšší o 2,3 %, což by tak byl sice nižší růst oproti druhé polovině loňského roku, ale stále vyšší než by si představovat Fed pro dosažení svého inflačního cíle. Fed bude také pozorně sledovat páteční cenový index PCE, který se vyvíjí lépe, než index CPI, ale podle trhu i ten mírně stoupne, z 2,5 % na 2,6 %. Dále se dozvíme nejnovější výsledky indexu nákupních manažerů (PMI) v USA, Německu i celé eurozóně.
  • Ranní okénko - První odhad říjnového sentimentu
    Dnes budou zveřejněny finální výsledky PMI indikátorů v Německu, eurozóně a USA. Hodnota kompozitního indexu by měla ve všech třech případech setrvat v teritoriu expanze.
  • Ranní okénko - První pátek roku ve svižném tempu, pozornost míří k americkému trhu práce
    Pátek v poklidném tempu se tentokrát nekoná a ekonomický kalendář je až do pozdních odpoledních hodin zaplněný. Již před pár minutami ho odstartovalo Německo, kdy maloobchodní tržby za listopad dopadly v souladu s očekáváními (+1,1 % m/m). Překvapila ale statistika továrních objednávek. Namísto očekávaného 0,5% meziměsíčního poklesu přišel propad o více jak 5 %, a výsledek tak nahrává i slabšímu vývoji v českém průmyslu.
  • Ranní okénko - První projekce vítěze voleb v USA, data z české ekonomiky a zasedání NBP
    Během noci se již objevila první projekce výsledku prezidentských voleb, podle které by mohl být vítězem Donald Trump. Zatím jediným zpravodajským kanálem, který označil Tumpa za vítěze, je americká Fox news, podle níž však vyhrál v Pensylvánii, Severní Karolíně a Georgii, tzv. swing states, které jsou pro vítězství klíčové. Volatilita na trzích roste, v případě těsného výsledku by však mohla být výrazně vyšší. Koruna již reaguje svižným oslabením k úrovni 25,40 EUR/CZK, zatímco dolar naopak posiluje.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani