Zaprvé holubičí rétorika americké centrální banky (Fed), která vrátila optimismus na globální trhy a pomohla tak rizikovým aktivům, mezi které se stále česká koruna proti euru řadí. Nižší než očekávané úroky v USA by ale neměly ve zvyšování sazeb Českou národní banku (ČNB) nijak brzdit. Na rozdíl od Spojených států totiž v tuzemské ekonomice nemůžeme příliš očekávat pokles inflačních tlaků.
Dnešní statistiky ukázaly, že inflace se v prosinci držela cíle ČNB již druhý měsíc po sobě. To ale centrální bankéře z Příkopů nemůže příliš uchlácholit, protože pokles inflace z druhé poloviny loňského roku byl tažen převážně jednorázovými a volatilními složkami jako je pokles cen potravin, pohonných hmot nebo zavedení slevy na jízdné pro studenty a důchodce.
Vývoj meziroční inflace v ČR:
Jádrová inflace určující trend v růstu cen zůstává vysoko nad cílem a s očekávaným zvýšením cen bydlení od nového roku se zřejmě bude dále zvyšovat. Růst mezd poháněný rekordně nízkou nezaměstnaností (srovnejte čísla ČR se zbytkem Evropy) jen tak neochladne a bude tlačit vzhůru i ceny.
Míra nezaměstnanosti v Evropské Unii v listopadu 2018:
Koruně pomáhá také upozorňování na tato rizika ze strany nového centrálního bankéře Aleše Michla, který se rázem zařadil mezi jestřáby, když hned na svém prvním zasedání šel proti guvernérovi a hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb.
Posledním bodem je samotná prognóza vývoje kurzu ze strany ČNB. Ta očekává pro první čtvrtletí kurz EUR/CZK 25,10. Dá se očekávat, že pokud se eurokoruna nezačne k této metě v následujících týdnech přibližovat, bude o důvod více zvýšit úroky již na dalším zasedání ČNB 7. února a korunu tím dál motivovat k ziskům.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, investing.com, Eurostat, ČNB