Inflace už díky mírnějšímu růstu cen potravin kulminovala a stále se drží v tolerančním pásmu ČNB (aktuálně 2,7 %). Koruna navíc posiluje, čímž měnové podmínky lehce utahuje, takže bankovní rada nemá příliš důvodů sazby dále zvyšovat. Její členové už mají jen do tohoto čtvrtku možnost se veřejně vyjádřit ke svému říjnovému rozhodnutí a doposud Aleš Michl, Tomáš Holub ani guvernér Rusnok na jestřábí notu nezahráli. Můžeme tedy čekat podobné hlasování jako minule, kdy většina 5:2 byla pro stabilitu.
Meziroční vývoj inflace v ČR:
Co se týče výhledu inflace, můžeme od nového roku čekat skokové zdražení cigaret a tvrdého alkoholu, které by mělo zvýšit spotřebitelské ceny o 0,4-0,5 %. Na změny v nepřímých daních ale ČNB nemusí reagovat, její cílená měnověpolitická inflace by tak měla zamířit dolů. K tomu by mělo pomoci především nižší zdražení elektřiny od ledna. Levnější plyn, pohonné hmoty i „dovážená“ inflace z eurozóny by měly držet cenové tlaky na uzdě.
Jaký má tedy výše uvedené dopad na kurz koruny? Kvůli zpomalujícímu průmyslu bych nečekal žádnou velkou korunovou rally, protože ani výhled inflace, ani centrální banka ji nejspíše nepodpoří. Globální rizika a stále trvající překoupenost koruny by neměla posunout měnový pár EUR/CZK výrazně níže. Případný pokles kurzu do pásma 25,30-25,50 pro mě znamená možnost vybrat zisky a částečně zredukovat krátkou pozici, byť kladné swapové body generují slušný profit i při stabilní koruně. Sentiment i možná reálná potřeba slabší měny vycházející z ekonomiky však dává slušnou šanci, že budou v budoucnu lepší příležitosti pro short.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, MT4, tradingeconomics.com