Celý minulý týden libra trpěla kvůli tomu, že by mohl přijít Brexit bez dohody. Problémy s vyjednáváním umocňuje globální pandemie koronaviru.
Libra oslabuje, strach je zpět
Velká Británie opustila Evropskou unii 31. ledna 2020. Nastala šibeniční lhůta 11 měsíců, kdy se mají vyjednat obchodní dohody. Nicméně Evropa i Velká Británie nyní bojují s pandemií, která vyjednávání neulehčuje.
Obě strany mají několik tvrdých požadavků, ze kterých odmítají slevit. Vyjednávání se tak zaseklo a konec roku, kdy vyprší dohody s EU, se blíží. Boris Johnson se snaží o zachování obchodních dohod, nicméně EU je bez členství odmítá.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen říká:
„Každým dnes se snižuje šance na to, že k dohodě dospějeme včas.“
Jeden z největších obchodních partnerů, Německo, se Brexitu bez dohody obává. Největší evropská ekonomika je silně zasažená koronavirem a žádná dohoda s Velkou Británií by znamenala další hřebíček do rakve.
Evropský automobilový průmysl byl pandemií zasažen nejvíce. Ztráty společnosti vypočítaly na 100 miliard euro. Brexit by znamenal další ránu, kterou si velké společnosti s tisíci zaměstnanci nemohou dovolit.
Nicméně němečtí politici mají jiný názor než přední průmyslníci. Tlačí na odchod bez dohody, zřejmě z důvodu zraněného ega.
Německý ambasador v Londýně na sociální síť Twitter napsal:
„Za víc jak 30 let jako diplomat jsem nezažil tak rychlý, záměrný a hluboký úpadek vyjednávání. Pokud věříte ve stejné partnerství mezi Velkou Británií a Evropskou unií, tak dohodu nepřijímejte.“
Další politici z Evropského parlamentu volají po tom, aby se evropské ekonomiky připravily na Brexit bez dohody. Zdá se, že ani jedna strana nemá už zájem o hluboké vyjednávání. V EU vládne rezignace.
Velká Británie odmítá většinu evropských požadavků. Například geografickou ochranu produktů jako je šampaňské a mozzarella.
Přejte si něco! Padá libra
Investoři se zbavovali libry celý minulý týden. Propad proti euru zajistily pozitivní zprávy z Eurozóny. Navíc se v červenci Německu dařilo víc, než se původně předpokládalo. Export roste navzdory tomu, že některé řetězce koronavirus poškodil nebo přetrhal.
Analytici z dat exportu usuzují, že německá ekonomika by mohla udělat na grafu V. Carsten Brzeski z ING komentuje, že ačkoliv stále trpí kultura a restaurace, tak čísla exportu průmyslu jsou velmi příznivá.
Ačkoliv euro prohrává boj s dolarem, tak proti libře si stále drží mocnou pozici. V době psaní článku libra mírně posílila, nicméně růst eura z minulého týdne stále nedokázala dohnat.
Závěr a komentář
Měny velkých ekonomik se nachází v ostrém boji, který mohou ovlivnit i maličkosti. Osobně bych spíše doporučil soustředit se na exotické páry, kde se dají najít příležitosti i zkušenosti. Dobrou analýzu nabízí René Remšík ve svém článku o příležitostech na exotických měnách. Článek najdete zde.
Jiří Makovský