Měnový pár AUD/ USD si díky lepšímu vývoji globální ekonomiky za září připsal již 450 pipů. Opustil tak svůj prudce klesající trend a aktuálně se pohybuje u silné rezistence těsně nad 0,9300 (viz graf). To dává novou dobrou příležitost shortovat a naskočit do nového formujícího se propadu AUD. Podporou pro tento klesající trend je totiž dlouhodobý výhled na komoditách, který je stále medvědí – obiloviny se po letošní dobré úrodě vracejí k cenám, které odrážejí jejich skutečné náklady na pěstování, stále však mají slušný prostor pro pokles; zlato i stříbro padají a ceny uhlí jsou blízko desetiletých minim.
Uhlí je paradoxně jedinou možnou záchranou, která by mohla postavit australskou ekonomiku zpět na nohy a zabránit tak dalšímu snižování sazeb. Ceny uhlí už totiž nemají kam klesat a s uzavíráním nerentabilních dolů (např. i důl Paskov na Ostravsku) se jeho cena bude zvedat. Cena uhlí by se ale musela asi zdvojnásobit, aby obnovila ony megalomanské plány australských těžařů, které uchránily australskou ekonomiku od recese, a zastavila tak propad investic. Pravděpodobnost tohoto scénáře ale zůstává nízká, a proto příliš světlou budoucnost pro AUD nevidíme.
Vývoj měnového páru AUD/USD (4hodinový graf – H4):
Kanadský dolar neutrpěl v posledních měsících takové ztráty jako ten australský. To je však výsledek kombinace dvou faktorů, které stále drží kanadskou ekonomiku nad vodou, jejich potenciál se ale zdá být již velmi vyčerpaný.
V první řadě jde o rostoucí ceny nemovitostí, které jsou podpořeny rychlým růstem zadlužení domácností. Z dvojgrafu níže vyplývá, že bublina na realitách, kterou si prošly Spojené státy, v Kanadě nikdy nepraskla a stále se nafukuje. To je sice důvod, proč kanadská centrální banka (Bank of Canada) dělá CAD atraktivnějším, když drží úrokové sazby na nenulové úrovni (1,00 %), aby zabránila ještě rychlejšímu uzavírání nových hypoték. O to zběsilejší však bude úprk investorů z Kanady, až bublina splaskne a oni zjistí, že místní banky nejsou tak bezpečné, jak se zdálo.
Porovnání vývoje zadlužení domácností (v % disponibilního příjmu) a cen nemovitostí v USA (žlutě) a v Kanadě (červeně):
Druhým fenoménem je ropa, kterou Kanada ve velkém vyváží a která si ještě neprošla korekcí jako ostatní komodity, a to z důvodu tenzí na Blízkém východě a stále trvajícího íránského ropného embarga, které snížilo celosvětovou nabídku ropy o 1,2 milionu barelů denně. Kanada tedy ze současné situace na Blízkém východě profituje a v případě jejího vyhrocení by mohl CAD ještě více posílit, většina fundamentálních faktorů však hovoří v neprospěch kanadského dolaru a long USD/CAD (= short CAD) se tak na dnešních atraktivních úrovních zdá být rozumnou volbou (pozor na opačnou kotaci ve srovnání s AUD).
Vývoj měnového páru USD/CAD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz