Korelaci však není jednoduché vysvětlit. Británie se mezi vyspělými zeměmi ještě řadí do relativně silných těžařů ropy, to ale Spojené státy také. Částečně lze argumentovat vyšší rizikovostí libry oproti americkému dolaru – Velká Británie dosahuje výrazně vyšších deficitů na běžném účtu a rezervní statut libry už také není, co býval. Proto by se tedy libra prodávala při vyšším strachu investorů společně s ropou.
Porovnání vývoje měnového páru GBP/USD (modře) a cen ropy (červeně):
Detailnější pohled na posledních několik týdnů nám však ukazuje růst cen ropy o 30 % doprovázený oslabením GBP o 5 %. Vzájemná souhra těchto dvou aktiv tedy není příliš silná, fundamentální obhajoba jejich korelace také není neprůstřelná. Britská libra aktuálně oslabuje kvůli obavám z „Brexitu“ a slabším výkonem místní ekonomiky, s čímž má ropa velice málo společného.
Spíše než o libru tedy podle mého názoru půjde ve vztahu GBP/USD a ropy o americký dolar. Ropa se totiž po většinu času pohybuje zrcadlově k dolarovému indexu a libra se s tímto vývojem pouze vezla. Vraťme se zpět do června 2014 – v té době byl dolar velice levný, takže libra za více než 1,7000 dolaru nebyla v tehdejší době nic zvláštního (kdo si ještě vzpomene na EUR/USD za 1,4000?). Následný pohyb už byl rovnicí mezi dolarem a ropou.
Korelace proto vždy nemusejí ukazovat zažitý vztah a netřeba se na ně bezhlavě spoléhat, jak jsme si ukázali na vztahu libry a ropy. Lze si dokonce s vysokou pravděpodobností představit v nejbližší budoucnosti pokles GBP/USD k 1,3500 kvůli slabosti libry, zatímco ropa si bude po částečném narovnání přebytku kráčet směrem k 40 USD za barel.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz