Díky prudkému růstu domácího HDP (4,7 % meziročně) i mezd (7,6 % meziročně, viz graf) pravděpodobně vzroste hlavní úroková sazba na počátku roku na 0,75 % z dnešních 0,25 %. Česká koruna tak nadále zůstává pořádným lákadlem pro investory. Evropská centrální banka (ECB) totiž drží diskotní sazbu v záporu na -0,40 % a její zvýšení bude na řadě nejspíš až v roce 2019, protože prvním tématem pro ECB bude omezení nákupů aktiv v rámci kvantitativního uvolňování.
Úprku spekulantů a jejich zuřivého zavírání naakumulovaných krátkých pozic na měnovém páru EUR/CZK se proto prozatím bát nemusíme. Kladný a zvyšující se úrokový diferenciál totiž po započtení spreadu brokerů začne těmto spekulantům vydělávat i při stagnaci eurokoruny. Z fundamentálního pohledu má navíc koruna ještě slušný prostor pro posílení, obchod tohoto roku tedy zdaleka ještě nekončí.
Vývoj hlavní úrokové sazby ČNB:
Zvýšení sazeb by mohlo podle Bankovní rady ČNB ohrozit pouze prudké posílení koruny. Otázkou je, jaký pokles kurzu EUR/CZK (posílení koruny) už by centrální banka chtěla tlumit změnou rétoriky v měnové politice. Z historického pohledu je totiž i po opuštění intervenčního režimu koruna až podezřele stabilní, když si letos doposud připsala 4,3 % v podstatě bez výkyvů.
Srovnání si toto období zaslouží s vývojem během poslední konjuktury před 10 lety, kdy se česká ekonomika nacházela v podobné situaci rychlého růstu na pokraji kapacit. Tehdy za 12 měsíců mezi červencem 2007 a 2008 posílila česká měna z 28,80 až na 22,90 koruny za euro, tj. více než 20 % a ČNB přikročila ke snížení úrokových sazeb až v srpnu 2008.
I přes vyšší provázanost nynější ekonomiky na eurozónu i určitou specifičnost předkrizového vývoje můžeme předpokládat, že červená hranice, za kterou by ČNB nechtěla nechat korunu posilovat, ještě zdaleka nebyla dosažena.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČSÚ, tradingeconomics.com, ČNB, investing.com