Nejprve si ukážeme, co za tehdejšími obraty stálo. V červnu 2010 dočasně uklidnila Evropská centrální banka (ECB) začínající dluhovou krizi, když začala nakupovat dluhopisy postižených zemí. V roce 2012 zase prezident ECB Mario Draghi ubezpečil trhy, že „udělá cokoliv pro záchranu eura“. Pokud by tehdy mělo dojít na bankrot Itálie či Španělska, ECB by vstoupila do hry jako zachránce. Obě tyto události vedly k silným ziskům eura.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Tentokrát se však historie zřejmě opakovat nebude a short pozice mohou táhnout eurodolar mnohem níže. Nejenže aktuální medvědí trend na EUR/USD dosahuje sotva třetiny obou předchozích pohybů, ale má navíc úplně jiný základ. V letech 2010 a 2012 investoři shortovali EUR v panice ohledně evropské dluhové krize a obrat přišel náhlou změnou kurzu centrální banky. Dnes je slábnutí eura založeno na fundamentálních rozdílech mezi americkou ekonomikou a eurozónou. Žádný zásah ECB, který by podpořil hodnotu eura, se neočekává - sama centrální banka si stěžuje na jeho příliš silný kurz.
Velkou roli hraje očekávání růstu úrokových sazeb v USA, ke kterému by mělo dojít v létě 2015. To dále zvýší atraktivitu dolaru. Jeho dobrou aproximací jsou výnosy 10letých dluhopisů, které se v případě USA i Německa považují za bezrizikové, a proto odrážejí pouze budoucí vývoj úrokových sazeb.
V grafu můžeme vidět, že výnos 10letých dluhopisů byl až do začátku roku 2013 takřka shodný, největším hybatelem kurzu EUR/USD tak byla evropská dluhová krize. Za poslední rok a půl se ale kondice americké ekonomiky vůči eurozóně radikálně zlepšila a rozdíl v očekávání úrokových sazeb se v poslední době dále prohloubil. Aktuálně vynášejí americké dluhopisy 2,43 % a německé pouhých 1,06 %. Které byste si nakoupili?
Porovnání vývoje 10letých výnosů dluhopisů USA (zeleně) a Německa (oranžově) – procentuální změna od hladiny 3,50 % v srpnu 2009:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, Bloomberg, efxnews.com