Měny emerging markets si letos obecně prošly celkem divokým obdobím a nabraly ztráty oproti americkému dolaru mnohdy v desítkách procent. Ať už šlo o problémy vnitřní politické (Brazílie), vnitřní ekonomické (Turecko), vnější politické (Rusko) nebo vnější ekonomické (zvyšování sazeb americkým Fedem), působily tyto síly po dlouhou dobu v neprospěch místních měn.
Během září však došlo ke zlomu – turecká centrální banka šla proti svému prezidentovi Erdoganovi a na obranu své měny prudce zvýšila úrokové sazby, brazilská politická situace se stabilizovala a po prvním kole prezidentských volech to na žádné extrémní levicové směřování země nevypadá. Ruský rubl zase nabral druhý dech s růstem cen ropy. Investoři se tak přestali obracet k celému bloku zády a lira, real i rubl dokázaly smazat část ztrát.
Vývoj měnového páru USD/BRL (denní graf – D1):
A co mají společného měny emerging markets s propadem amerických akcií? Jejich reakce se dá pozorovat na dvou protichůdných rovinách. Zaprvé cítí globální investoři zvýšené riziko, což aktivům v Rusku/Brazílii/Turecku neprospívá. Na druhou stranu se očekává, že americká centrální banka bude po snížení cen domácích akcií pomaleji zvyšovat úrokové sazby, což uleví rizikovým měnám závislým na dolarovém financování.
A v dnešní době druhý faktor Fedu převyšuje první faktor rizika. Proto se také rizikové měny nemusejí příliš bát předpokládaného zpomalení americké ekonomiky. Pokud nedojde k žádné panické krizi, tak nižší růst v USA bude bolet primárně dolar.
Vývoj měnového páru USD/TRY (denní graf – D1):
Z výběru oněch rizikových měn mi přijde nejvíce podhodnocený vzhledem k fundamentu a riziku ruský rubl. Cena ropy a evropského zemního plynu vyrostla za poslední dva roky na dvojnásobek. Přitom se měnový pár USD/RUB obchoduje výše než v druhé polovině roku 2016 (viz graf). Z toho pramení obrovský přebytek běžného účtu Ruska, který by se letos měl dostat až na 7 % HDP. To je ve srovnání s ostatními deficitními emerging markets silný argument pro stabilitu.
Dále se v Rusku drží inflace nízko (pod 4 %) a centrální banka zvyšuje úrokové sazby na atraktivních 7,50 %. Mix ekonomické politiky a ceny komodit proto hovoří o přeprodaném rublu, který je nízko především kvůli sankcím ze strany EU a USA.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Bloomberg, Bank of Russia, FRED