Graf kukuřice, měsíční time frame – rovnovážné pásmo:
Při obchodování komodit je důležitý celkový kontext trhu, ke kterému patří analýza od vyšších časových rámců. Kukuřice se pohybuje v rovnovážném pásmu mezi hodnotami 300 až 420. Posledních několik let je kukuřice v daném pásmu spokojená a nelze si nevšimnout postupného stlačování ceny. V minulosti (roky 2007 a 2009) předvedla kukuřice z daného pásma razantní pohyby vzhůru.
Graf kukuřice, týdenní time frame – stlačování ceny a tvorba trianglů:
Na kukuřici se rýsuje dlouhodobější obchod na dlouhou stranu (ukážeme si později), vstupovat do trhu nyní by ale nebylo podloženo cenovou akcí, která na kukuřici prozatím nepřišla.
COT – nákupy producentů a prodeje velkých spekulantů:
Proč jsem si dnes k analýze vybral kukuřici je právě tento obrázek. Producenti (zelená křivka) jsou extrémními kupci, vnímají tedy komoditu jako levnou. Producenti byli takto vyhrocenými kupci naposledy v roce 2013.
Velcí spekulanti jsou však stále silnými prodejci a tlačí cenu komodity níže. Z tohoto ohledu je zapotřebí hledat další signály, které by podpořily možný nákup. Pro potvrzení růstu bych potřeboval vidět alespoň utlumení prodejů ze strany velkých spekulantů.
Poptávka a sezonalita:
Posledními střípky do skládanky jsou poptávka po komoditě a sezonalita.
Poptávka po kukuřici je stále slabá a pro větší růst budeme potřebovat vidět zájem o komoditu. Stejně jako ve svíčkovém grafu i zde můžeme zakreslit klesající trendovou linii a počkat na break, který potvrdí zájem o vyšší ceny.
Vzhledem k pětiletému a patnáctiletému průměru je cena kukuřice levnější (modrá křivka je pod červenou i zelenou křivkou). Před sebou máme značně nejisté období a nelze se z tohoto pohledu přiklonit na stranu long, či short.
Kukuřice je další zajímavou komoditou pro dlouhodobější sledování, aktuálně by byl vstup do obchodu příliš riskantní.
Petr Plecháč
Analytik společnosti Bossa