Faktorem, který prozatím přehluší všechny záchvěvy paniky, je totiž silně jestřábí americká centrální banka (Fed). Šéf Fedu Jerome Powell naznačuje, že úroky se ve Spojených státech nemusejí z nynějších 2,00-2,25 % zastavit ani na rovnovážné hranici 3 %, ale mohou růst ještě výše. Takto vysoké zhodnocení s perfektním rizikovým profilem USA stahuje volný kapitál do americké ekonomiky a působí ve prospěch amerického dolaru.
Měnový pár USD/JPY tak v mezičase vystoupal přes 113 jenů za dolar. Vím, že na tento scénář zde upozorňuji již dlouho, ale čas japonského jenu přijde hned s recesí – ať už jen americkou, tak globální. A vzhledem k rekordní délce oživení v americké ekonomice může dojít k recesi velmi rychle. Rozbušek, se kterými by mohla přilétnout nějaká černá labuť, je celkem hodně. Japonsko tedy zůstává bezpečným přístavem a jakýkoliv holubičí náznak z Fedu jej velmi rychle aktivuje.
Vývoj bilance běžného účtu v Japonsku:
Podhodnocení japonského jenu i nadále ukazuje obrovský přebytek běžného účtu Japonska a také parita kupní síly. Přebytek Japonska se drží na rekordních 200 mld. USD ročně (viz graf) i přes rychle rostoucí ceny energií, které zvyšují jeho dovozní účet. Cenová konkurenceschopnost Japonska je nyní výborná a bez větších problémů by přestála posílení japonského jenu pod 100 jenů za dolar.
Porovnání vývoje jádrových cenových indexů v USA a v Japonsku:
Posílení do pásma 85-100 jenů za dolar naznačuje i dlouhodobá parita kupní síly při srovnání USD a JPY. Zatímco za posledních 20 let vzrostly ceny v USA o 50 %, v Japonsku víceméně stagnovaly. Když si tento faktor promítneme do grafy měnového páru USD/JPY, uvidíme, že rovnovážné pásmo se nachází výrazně níže a kromě několika měsíců v roce 2015 se dnes nachází japonský jen na nejvíce podhodnocených úrovních za posledních 20 let.
Vývoj měnového páru USD/JPY (měsíční graf – MN):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Fed