Akciový a samozřejmě také i ropný trh představovaly v roce 2022 opravdovou jízdu na horské dráze, u které investiční svět ani dnes stále dobře neví, kdy konečně nastane ten všemi očekávaný obrat. Například zmíněné akcie nám po celý rok neustále dokazovaly, že to co platilo dlouhá léta, tak s příchodem inflace v kombinaci s válečným konfliktem na Ukrajině nabralo zcela jiný rozměr.
Čili dogma, že „vše neustále poroste do nebes“, se z akciového trhu velmi rychle vypařilo a dnes tak mnohým ztrátovým obchodníkům již nezbývá než doufat, že se situace v blízké době opět otočí.
V případě cenových propadů, kterých jsme v posledních měsících svědky, se ovšem nemusí jednat pokaždé jen o špatnou tržní situaci. Pravdou je, že jsou to současně také cenové pohyby směrem dolů, které stávajícím i začínajícím obchodníkům poskytují nové zajímavé příležitosti s potenciálem k profitu. Jenže kde jich najdeme více? Na ropě, či na zlatu? Na tuto otázku se dneska pokusíme odpovědět, ale nejdřív se pojďme podívat, kdo nebo co hýbe cenami obou těchto instrumentů.
Důležití cenoví hybatelé
Na ceny všech investičních nástrojů a aktiv působí dnes a denně nejrůznější zájmové skupiny, též často nazývané jako „hybatelé“. Ti se svými zásahy a jednáními snaží rozhýbat ceny a posunout je určitým směrem tak, aby na tom logicky nakonec získali.
Malé upozornění: Získat nemusí vždy znamenat obdržet finanční obnos. V některých případech může zisk například znamenat snížení velikosti inflace, spravedlivější přerozdělování prostředků v trhu, atd.
Nejvýznamnější hybatelé cen
Akcie
- Samotné společnosti a jejich strategické postupy
- Státy jejich (ne)regulace a zdanění
- Kvartální výsledky (zisky/ztráty, …)
- Velcí spekulanti
Ropa
- Kartel OPEC
- Geopolitická situace
- Sankce uvalené na významné vývozce ropy
- Mezinárodní dohody
Aktuální průměrná velikost pohybů na ropě a akciích
Akcie i ropa dosahují dlouhodobě velmi nadprůměrných denních pohybů, tedy nepočítáme-li silně spekulativní svět kryptoměn, kde si již mnozí zvykli na denní pohybový standard v řádech desítek procent.
A tak zatímco akcie momentálně dokážou dosahovat denních změn v rozmezí 2-5 %, u ropy lze očekávat pohyby v rámci 3-10 %. Na ropě se navíc rozdíl mezi denním maximem a minimem jen málokdy ocitne pod hranicí 3 %. To znamená, že ropa obchodníkům běžně nabízí i více než 4 % rozsahu, což je v porovnání například s forexem (0,5-1 %) či zemědělskými komoditami (1-2 %) pořádná dávka obchodních příležitostí navíc.
Dlouhodobé vývoje - potenciální zhodnocení
Vzhledem k tomu, že zde není možné analyzovat dlouhodobý vývoj na jednotlivých akciích, rozhodli jsme se dlouhodobou situaci v tomto odvětví nastínit alespoň s pomocí nejobchodovanějšího akciového indexu S&P500. Ten obsahuje více než 500 akciových titulů, čímž je opravdu skvělým ukazatelem určité akciové průměrnosti.
Index S&P 500
Na výše uvedeném grafu je možné spatřit, jak se vyvíjel akciový index S&P500 od roku 2004 do současnosti. Je z něho patrné, že v průměru cena akcií, kromě několika událostí (krize - 2007-08, Covid – 2020, atd…), v čase neustále rostla, což má velice logické vysvětlení.
Jedním z faktorů je například celosvětová inflace, která je příčinou toho, že ceny produktů rostou, a to následně zvyšuje účetní zisky, které tvoří jednu z hlavních složek, jež utváří výslednou cenu akcií. Dalším faktorem je expanze (vznik nových poboček, nákup moderních technologií, atd…), ke které úspěšné společnosti obvykle míří. Čili nákup nových aktiv v čase opět vstupuje do oceňování akcií a tlačí tak na zvyšování jejich hodnoty.
Podobných faktorů existuje samozřejmě celá řada, ale spíše než nad nimi je lepší se zamyslet nad tím, jak k akciím přistupovat. Spekulovat na růst i případný pokles? Graf výše je prozatím důkazem toho, že to nemusí být zrovna nejmoudřejší řešení, ale kdoví, třeba nastává doba, kdy to bude dávat větší smysl než doposud.
Ropa Brent
Na rozdíl od akcií se ropa dlouhodobě nechová pouze prorůstově, ale spíše, jak vidno, se drží v určitém cenovém pásmu. To znamená, že spekulace na obě strany tady nemusí znamenat špatné řešení, nicméně je potřeba neustále dávat velký pozor na to, jaké kroky plánují dělat v tomto segmentu významní hybatelé.
Závěrem
Rok 2023 bude s nejvyšší pravděpodobností nadále rokem volatility, a tak o obchodní příležitosti nebude nouze. Momentálně to však vypadá, že jazyk na miskách vah se mírně naklání ve prospěch obchodování ropy. V tomto článku jsme však tématiku investic do ropy či akcií v roce 2023 pouze nakousli. Pokud chcete jít více do hloubky, doporučujeme si přečíst náš nejnovější ebook 4 investiční inspirace pro rok 2023.
Jak vidí investování do akcií v roce 2023 například Ondřej Hartman o co bude letos udávat tempo akciových indexů podle Jardy Tupého z Purple Trading? Přečtěte si nás nejnovější ebook a buďte v obraze!
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 69,5 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.