Hybatelé cen
Je lepší investovat do akcií, nebo ropy?
04.01.2023 Pokud se tento rok chystáte naskočit na obchodování s CFD akciemi či ropou, ale nevíte, kterému trhu dát přednost, tento článek jsme napsali pro vás. Možná vám s rozhodováním pomůže.
Další články k tématu Hybatelé cen
Týdenní zpráva z finančního trhu: Projednávání americké daňové reformy bude poutat největší pozornost
13.11.2017 V centru dění tento týden bude projednávání americké daňové reformy. Na obou březích Atlantiku se to také bude hemžit vystoupeními centrálních bankéřů. Z dat zaujme především další odhad růstu HDP za 3Q v eurozóně, který by měl udržet solidních 0,6 % y/y a dalších evropských států. Hospodářský růst v 3Q bude oznámen i v regionu centrální Evropy. Ten by podle našeho odhadu měl zpomalit, což bude hlavně patrné v ČR.
Tento týden kromě dat zaplní i vystoupení centrálních bankéřů
Druhý odhad HDP eurozóny nepřinese žádnou změnu. Předstihové ukazatele během léta vykreslovaly růžový obrázek, který by Eurostat měl potvrdit. Pokračující pozitivní údaje indikátorů důvěry naznačují, že solidní tempo ekonomického růstu by mělo pokračovat i v závěrečném čtvrtletí roku. Navíc ekonomové SG jsou schopni identifikovat především pozitivní rizika související s vývojem HDP. Odhadovaná struktura růstu HDP v 3Q by měla spočívat na spotřebě domácností a vyšší investiční aktivitě. Tvrdá data, jako průmyslová aktivita, obrázek o růstu HDP potvrzují, ovšem s výjimkou zářijového údaje. Ten především v Německu a Itálii zakolísal, což hodnotíme, ale jako jednorázový jev.
Německý hospodářský růst v 3Q by měl vykázat stejnou dynamiku jako celek eurozóny. Ekonomové SG předpokládají, že struktura zveřejněná na konci listopadu ukáže na neutrální vliv čistých exportů a relativně solidní podporu růstu ze strany soukromé spotřeby a investic.
ZEW index v listopadu výrazně přidal. Ten zatím za ostatními srovnatelnými ukazateli zaostával. Odhad SG ovšem naznačuje, že právě v listopadu by už konečně mohl jejich vývoj dohnat.
Spotřebitelská inflace v USA v říjnu zpomalí na pouhou desetinu procenta meziměsíčně. Jádrová inflace tak vykázala vyšším tempo růstu. Tu v říjnu přestaly ve větším měřítku ovlivňovat nájmy a ceny ubytování. Novým velkým hybatelem jádrové inflace tak budou ceny léků a také ceny ojetých aut. Prodej aut také stojí za růstem maloobchodních tržeb v USA. Jejich důležitou skupinou je prodej nákladních vozidel, která představují pro dealery vyšší marži.
Evropská inflace za říjen bude potvrzena na hodnotách prvotního odhadu, tedy 1,4 % y/y při 0,1 % m/m. Data o vývoji amerického průmyslu v říjnu přinesou spíše pozitivní zprávy. Meziměsíční růst by měl akcelerovat o desetinu na 0,4 % m/m. I využití kapacit se podle odhadu ekonomů SG zvýšilo.
Pátek pak po celém týdnu bude klidnější. Vystoupení M. Draghiho by po úterní konferenci ve Frankfurtu, kde vystoupí špičky světových centrálních bank včetně šéfa ECB M. Draghiho, by jeho další řeč tento týden nemusela přinést nic dalšího nového.
Klidný vývoj kurzu eura vůči dolaru pokračoval i minulý týden
Minulý týden pokračoval kurz eura proti dolaru v nezajímavém vývoji, který byl determinován jak slabým trendem, tak i nízkou volatilitou kolem něj. Kurz USD/EUR minulé pondělí otvíral na hladině kolem 1,161, aby do pátku oslabil o 0,4 % na 1,166. Kurz neměl mnoho impulsů k reakci, protože zásadních dat jsme se minulý týden nedočkali a ta ostatní potvrzovala nastavené trendy vývoje v jednotlivých ekonomikách. Ani politické události nepřinesly zásadní informace. Americký prezident cestoval po Asii a do úterý 14. 11. ještě bude. Proto i projednávání daňové reformy bude pokračovat až tento týden. V Evropě se zase nepodařil žádný posun v jednání ohledně Brexitu.
Růst HDP v regionu ve 3. čtvrtletí zpomalil
Finální údaje polské spotřebitelské inflace potvrdí první odhad. Za akcelerací meziměsíční dynamiky cen stojí hlavně potraviny a pohonné hmoty. Vývoj jádrové inflace by měl podle odhadu ekonomů SG zůstat na stabilním tempu 0,9 % y/y.
Silná průmyslová aktivita v Polsku v září pravděpodobně podpořila růst exportů. Riziko růstu importů je vysoké, ačkoliv data z předcházejícího měsíce ukázala, že silná poptávka domácností má na import neutrální dopad. Hlavním hybatelem oživených importů proto bude případně rostoucí investiční aktivita.
Vývoj HDP ve třetím čtvrtletí letošního roku v regionu pravděpodobně zpomalil. Zásadní dopad do mezičtvrtletního tempa je odhadován pro Českou republiku. Automobilový průmysl kvůli celozávodním dovoleným během prázdnin vykázal nižší růst, což podle nás není plně reflektováno odhadovanou sezónností. Nicméně to je pouze statistický fenomén, proto z toho nevyvozujeme žádné závěry pro celoroční růst. Dynamika HDP v Polsku zpomalila pouze mírně. Hlavním faktorem tamního ekonomického tempa je spotřeba domácností. Pozitivně přispěl i čistý export a také obnovený růst investic.
Dynamika cen průmyslových výrobců v České republice v říjnu zpomalila navzdory nadále rostoucím cenám ropy. Meziroční tempo růstu zpomalilo také v důsledku nízké srovnávací základy z loňského roku.
Nižší věk odchodu do důchodu v Polsku, který začal platit od října, přinesl nejspíše další tlaky na růst mezd, ale také omezil růst zaměstnanosti. Tamní sociální pojišťovna odhaduje, že asi 2 % pracovní síly může odejít do důchodu dříve, než umožňovala dřívější úprava. Tito pracovníci by nemuseli být na pracovním trhu nahrazeni díky vyšší produktivitě firem nebo z důvodu nedostatků zaměstnanců. Na druhou stranu toto se bude týkat spíše menšího množství lidí, protože většina těch, na které se vztahuje posun důchodového věku je už i tak mimo pracovní trh.
Vyšší inflace podpořila trend sílící české měny
Uplynulý listopadový týden přinesl pravidelnou měsíční dávku informací o vývoji české ekonomiky. Reálná data potvrdila, že i konec třetího čtvrtletní byl příznivý. Průmysl v září těžil z dobré kondice automobilové výroby, a to nejenom díky stále rostoucí poptávce po dražších modelech, ale svou roli sehrálo i zvýšení kapacit. Chladnější zářijové počasí naopak stimulovalo vyšší výrobu tepla a elektřiny. Akcelerace domácích zakázek ukázala na narůstající investiční aktivitu, která podle nás poroste i v dalších měsících. Při nedostatku pracovníků na trhu práce jsou dodatečně investice bez dalšího najímání zaměstnanců nutností. Firmy tak budou moci dostát rostoucí poptávce po své produkci a zároveň zvyšovat produktivitu, což je při sílícím kurzu české koruny nutnost především pro exportéry. Trh práce ukázal svou sílu i v prvním měsíci posledního letošního čtvrtletí. Podíl nezaměstnaných osob v říjnu poklesl o další 0,2 pb na 3,6 %, a to nejen díky sezónním faktorům. Dobrou zprávou je, že tento pozitivní trend se projevuje ve všech okresech ČR. Podíl uchazečů na jedno volné pracovní místo poklesl na pouhých 1,2. Není potom divu, že maloobchodní tržby v září zaznamenaly také solidní dynamiku. Vysoké prodeje zaznamenaly oděvy a obuv (vlivem chladnějšího počasí).
Ceny v ekonomice pak tyto pozitivní trendy reálné ekonomiky reflektují. Meziroční inflace v říjnu akcelerovala na 2,9 %, při meziměsíčním růstu 0,5 %. Na tomto vývoji se podílely všechny hlavní složky, potraviny, pohonné hmoty i jádrové ceny. Podle naší prognózy ale inflace dosáhla svého vrcholu a v příštích měsících by měla zpomalovat. Dokonce roku se bude ještě pohybovat u horní hranice tolerančního pásma centrální banky a příští rok bude klesat až k inflačnímu cíli, protože předpokládáme, že ČNB bude dále zvyšovat své úrokové sazby.
Kurz koruny na data z minulého týdne reagoval posílením z pondělních otvíracích hodnot pod 25,70 CZK/EUR až na páteční uzavírací úrovně kolem 25,50. Hlavním impulsem pro tento vývoj se ukázalo zveřejnění spotřebitelské inflace ve čtvrtek, kdy nad očekávání vyšší číslo přineslo okamžité posílení měny o 0,3 %.
Graf dne: EURUSD (22.08.2022)
22.08.2022 EUR/USD opět hrozí poklesem pod paritní úrovně. Hlavní měnový pár zahájil nový týden slabší a nyní se obchoduje jen mírně nad psychologickou hranicí 1,00. Zdá se, že hlavním důvodem slabé výkonnosti EUR a dalších evropských aktiv dnes ráno jsou zprávy z východu. Rusko uvedlo, že 31. srpna 2022 zastaví jedinou zbývající plynovou turbínu Nord Stream na 3denní období údržby. Očekává se obnovení toků po 3 dnech na současné kapacitě, vždy ale existuje riziko, že se Rusko rozhodne prodloužit zastavení dodávek plynu, aby získalo nad Evropou páku na sankce. Zima je na obzoru a obchodníci by měli očekávat, že emise plynu zůstanou hybatelem cen eura a evropských aktiv. Evropské ceny zemního plynu dnes ráno vzrostly o 10 % a pokračující růst cen energií bude tlačit na ziskovost firem.
Long & Short strategie v LYNX Idea Center
20.03.2019
Funkční investiční strategie je základním pilířem pro efektivní a úspěšně obchodování na burze. Každý investo...
Long & short v LYNX Idea Center
20.03.2019 Funkční investiční strategie je základním pilířem pro efektivní a úspěšně obchodování na burze. Každý investor by si měl postupně vybudovat svoji strategii, která odpovídá jeho povaze, možnostem, přijatelnému riziku a v neposlední řadě očekávanému zhodnocení.
🛢️Ropa WTI roste o 2 %
04.11.2024 OPEC+ odložil zvýšení produkce ropy. Ceny ropy si na začátku týdne připsaly více než 2 %, a to těsně před volbami v USA a rozhodnutím Fedu. Hlavním hybatelem cen ropy je však v tuto chvíli zpráva, že OPEC+ se o víkendu rozhodl odložit zvýšení produkce o měsíc. OPEC+ již dříve oznámil, že od října se produkce zvýší každý měsíc o 180 000 barelů denně, později však bylo toto zvýšení odloženo na prosinec. Nyní má zvýšení produkce začít v lednu.
Jak obchodovat měnový pár EUR/USD dne 11. října? Jednoduché tipy a obchodní analýza pro začátečníky
11.10.2024 Měnový pár EUR/USD se ve čtvrtek nadále obchodoval na nižší úrovni. Během celého tohoto týdne byla nízká volatilita, i když včera se mírně zvýšila. Na charakteru pohybu to však nic nezměnilo. Euro pokračovalo v klesajícím trendu, ale výrazného a rozhodného poklesu jsme se nedočkali. Jediným hybatelem ceny byla včera zpráva o inflaci v USA. Upozorňovali jsme, že bez ohledu na výsledek zprávy mohou být pohyby chaotické a volatilní. V důsledku toho se pár po zveřejnění jestřábí zprávy o inflaci pohyboval oběma směry. V hodinovém grafu se vytvořila linie klesajícího trendu, která však naznačuje hlavně obecný směr pohybu. Proražení nad tuto linii by však mohlo signalizovat začátek korekce směrem vzhůru.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Oživení ekonomik začne být vidět na datech
18.05.2020 Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by se s otevíráním ekonomiky USA měl citelně snížit. Předstihové indikátory v USA i Evropě pravděpodobně ukáží výrazný růst. Výjimkou by mohl být německý ZEW index, který se zvyšoval už v dubnu. V Evropě se stále čeká na dohodu ohledně záchranného fondu. Dva měsíce zpožděný národní všelidový kongres v Číně představí cíle pro ekonomiku, které velmi pravděpodobně výrazně uberou na ambicích minulých let. Korunou minulý týden zahýbala ČNB, a pokud opět neuslyšíme výraznější slova od tvůrců hospodářské politiky, pak bude koruna v tomto týdnu sledovat spíše globální vývoj, neboť domácí kalendář nabízí jen zveřejnění dubnového vývoje průmyslových cen.
Ohlédnutí za cenami vzácných kovů, jaký kov je nejdražší!
12.03.2021 V létě loňského roku zlato atakovalo maximum a dnes se ustálilo nad hranicí 1700 USD za trojskou unci. Stříbro ukázalo daleko větší investiční potenciál. Jak reagovala cena palladia a platiny, okrajových investičních kovů, jejichž cena je určována převážně průmyslovou poptávkou, na koronavirový rok? Jaký byl cenový vývoj vzácných kovů, jaké faktory jej ovlivňovaly a proč se jejich ceny vyvíjely odlišně?
Forex: Domácí inflace oslabuje, v USA zůstává robustní
16.09.2022 Na globálních trzích byla tento týden hlavním hybatelem americká inflace. Tamní spotřebitelské ceny v srpnu překvapily meziměsíčním růstem o 0,1 %, přestože trhy zejména v návaznosti na pokles cen pohonných hmot čekaly naopak jejich snížení ve stejném rozsahu. Ještě výrazněji pak překvapila jádrová složka cen, která rostla oproti očekávaným 0,3 % m/m dvojnásobným tempem. To na trzích posílilo očekávání dalšího razantního zvýšení úrokových sazeb Fedem.
FOREX analýza tradera pro následující dny? Žádná hitparáda…
19.06.2022 Uplynulý týden jsme skončili s optimismem na trhu… Z mého pohledu toho optimismu bylo možná až příliš.
Související klíčová slova:
Peníze | Akciový index | Inflace | OPEC | Kypr | Spekulace | Ropa Brent | Rizika | Akcie | Zhodnocení | CFD | Foreign Exchange | Investování | Riziko | Ropa | S&P 500 | Trading | Obchodování | Spekulanti | Zisk | Ropný trh | Zkušenosti | Výsledky | Obchodní příležitosti | Obchodovat | Ondřej Hartman | Regulace | Investiční společnosti | Investovat | Index | Analýzy | Brent | Cena | Cena akcií | Exchange | Graf | Index S&P 500 | Investiční | Investiční poradenství | Investování do akcií | Obchodování s CFD | Ropy | Trh | Volatility | Zprávy | Zisky | ROCE | eBook | Investment | S&P | Ztráty | CySEC | Krize | Investovat do akcií | Purple Trading | Obchodování ropy | Obchodování s cizími měnami | Kartel OPEC | L.F. Investment Limited | Rozdílové smlouvy | Kvartální výsledky | Velcí spekulanti | Vysoké riziko | Co bude | Míra | Poradenství | Geopolitická situace | Pokles | Situace | L.F. Investment | Pochybnosti | Vývoj | Investiční svět | Růst | Poradce | S&P500 | Cenové pohyby | Expanze | Spekulovat | Investovat peníze | Unie | Covid | Ceny | Výzkumy | Inspirace | Zdanění | Svět kryptoměn | Riziko ztráty | Cíle | Příležitosti | Odvětví | Společnosti | Společnost | TIM | 3М | Sankce | Upozornění | Investiční cíle | CFD (Rozdílové smlouvy) | Zajímavé příležitosti | Investiční inspirace | Inspirace pro rok 2023 | Cenoví hybatelé | Nejvýznamnější hybatelé cen | Potenciální zhodnocení | Dlouhodobé vývoje | Velikost pohybů na ropě | Velikost pohybů | Aktuální průměrná velikost pohybů | Průměrná velikost pohybů | Důležití cenoví hybatelé | Investování do akcií v roce 2023 | Mezinárodní dohody
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | Banka | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot
|
|