Právě uplynulý týden byl hodně bohatý na velice důležité makro události.
Když píši důležité makro události, tak tím myslím sledované události. Ono to totiž není ani tak o číslech, ale o spekulacích účastníků trhu. Ti mohou vnímat různé výsledky různými způsoby. Kdo mě zná, ví, že výsledky ekonomických dat mě vlastně nezajímají. Mě zajímají kdy jsou, pro to abych věděl kdy mohu očekávat rychlé pohyby. Tyto rychlé pohyby mi buď zrychlý nebo zpomalí nastavený směr trhu.
Minulý týden hýbal cenami ekonomický kalendář?
Když se koukneme na ekonomický kalendář, tak jsme tam toho měli opravdu hodně. Zřejmě nejdůležitější bylo středeční rozhodování o úrokových sazbách v USA s následnou press koferencí. Do té doby trh poklidně pokračoval v nastoleném směru dolu.
EUR/USD - 30-ti minutový graf.
V době zmíněného makra se podívejte co udělala cena na EUR (viz. obrázek výše). Nejdříve se vydala níže a až pak vystřelila vzhůru. Proč? K rychlím pohybům ceny trh (hybatelé trhu) potřebuje protistranu pro své obchody. V našem případě co nejvíce shortových objednávek. Ty byly nahromaděni pod cenovou hladinou 1.039. Jakmile jsou tyto objednávky trhem pohlceny cena má volno k silným pohybům vzhůru (hybatelé mohou velice výhodně nakupovat).
Následující den (čtvrtek) pokračovaly silné pohyby vlivem dalšího hlasování o sazbách na Libře, doplněno silnými makro daty ze Švýcarska nebo třeba i z Austrálie. Takové nahromadění vyvolá rychlé pohyby právě vlivem mnoha objednávek v podobný moment.
Mimochodem, schválně si všimněte jak podobně docházelo k vybírání spodních likvidit (peněz) ve středu i na Švýcarském franku (na obrázku níže zelená šipka vzhůru).
USD/CHF - 30-ti minutový graf (invertovaná cena).
Nicméně postupy nahoru byly vyvolány právě, řekněme, vlivem silného makro kalendáře. Respektive spousta retailu prostě chtělo, nebo muselo obchodovat. Když se na grafy podíváme z pohledu důležitých hladin, kde jsou schované likvidity (rozuměj peníze), tak zjistíme, že takové hladiny máme stále dole. A dokonce na více měnách. buď v trhu vyseli již dříve, nebo nám vznikli právě příliš rychlým pohybem vzhůru.
Jak to tedy vidím?
Proto si troufnu odhadnout, že od výprodejů z předminulého týdne jsme si (vlivem ekonomických zpráv) spíše jen na chvilku odpočinuli. Trh už klesal zřejmě příliš rychle. Já tomu říkám nabít si na další střelu. Z pohledu lovení likvidity to znamená, že před pohybem ceny dolů je potřeba opět davový retail nechat ať začne opět co nejvíce nakupovat. Což na konci týdne zdá se nastalo.
Přikláním se tedy k názoru, že korekci z druhé půlky uplynulého týdne máme za sebou a ceny by mohly (alespoň na pár dní) začít opět klesat.
Nejbližší zajímavé hladiny EUR (1.036), CHF (1.005), GBP (1.202), CAD (1.311)
Vzhledem k tomu, že trh teď celkem dobře koreluje, včetně indexů, krypta atd. Nemyslím si, že máme před sebou příliš pozitivních příštích pár dní , možná týdnů…
A nebo taky ne :-)
Ať to chodí tím správným směrem
Jirka
Obchoduji #ProtiDavu
Upozorňuji, že tento článek v žádném případě není investičním doporučením! Nejsem žádným registrovaným brokerem, nebo investiční společností. Informace zde napsané, nebo zobrazené v obrázcích jsou pouze mé osobní náhledy a slouží pouze ke studijním účelům. Obchodování na kapitálových trzích, je vysoce rizikové. Pokud v článku uvidíte nějaké obchody, jsou samozřejmě obchodované pouze na Demo účtech s virtuálními penězi a to samé důrazně doporučuju i všem čtenářům. Ochraňujte si svůj kapitál!