Měnový pár EUR/JPY už několik měsíců roste. Zásluhou je zřejmě rozbíhající se očkování v eurozóně, které slibuje slušný růst ekonomiky již během léta. A s tím je spojené relativně brzké ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE) Evropské centrální banky (ECB). Někteří větší hráči na trhu dokonce mohou brát v úvahu i výhled do budoucna na růst úrokových sazeb v eurozóně, pokud se celosvětová inflace utrhne ze řetězu.
Vývoj spreadu mezi německými a japonskými 10letými dluhopisy (v bps):
Tyto hlavní faktory hovoří pro růst eurových výnosů na úkor těch japonských. Japonsko se totiž stále izoluje, neočkuje, chce zrušit olympiádu a vyhlídky na ukončení QE v Japonsku nebo růst inflačně-mzdových tlaků v této zemi jsou víceméně mizivé. Spread mezi eurem a jenem se utahuje a v případě trvalého znovuotevření ekonomiky eurozóny si euro může připisovat další zisky. Korelace prvních dvou grafů je totiž silná na první pohled.
Vývoj měnového páru EUR/JPY (denní graf – D1):
Co se týče švýcarského franku, tak u něj jde víceméně o stejnou písničku jako u eura. Měnový pár EUR/CHF de facto stagnuje, a to jak díky shodnému vývoji ve výnosech švýcarských a německých dluhopisů, tak i díky nekončícím mohutným intervencím Švýcarské národní banky (SNB). Tím pádem i pár CHF/JPY nenabízí pro tradery nic moc zajímavého navíc oproti EUR/JPY, v případě nákupů švýcarského franku navíc budou kupující čelit nejvíce záporným úrokovým sazbám na světě (-0,75 %).
Vývoj měnového páru CHF/JPY (denní graf – D1):
Na druhé straně forexového spektra se pohybují britská libra a kanadský dolar. Tyto měny nemusejí řešit negativní úroky, jejich centrální banky se budou v následujících čtvrtletích spíše obávat inflace. Měnový pár GBP/CAD je dlouhodobě až překvapivě stálý, bez zásadního trendu se posledních 12 měsíců obchoduje v úzkém pásmu 1,67 – 1,79 kanadského dolaru za libru (viz graf).
V této dvojici bych z fundamentálního pohledu více věřil kanadskému dolaru, tj. short GBP/CAD. Kanada totiž doslova těží z růstu cen základních surovin. Dřevo, železná ruda, plyn, ropa, měď, nikl – všechny tyto komodity, jejichž cena letí vzhůru, Kanada vyváží. Stejně tak bude Kanada více profitovat ze zvýšené poptávky amerického spotřebitele, ke kterému míří spousta výrobků kanadského průmyslu.
Naopak Velká Británie se musí vypořádat s brexitem, indickou mutací, silnějším hlasem po nezávislosti Skotska a také vyššími cenami surovin, které většinově dováží. To bude tlačit na oslabení libry.
Vývoj měnového páru GBP/CAD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, worldgovernmentbonds.com, ECB