Dne 14.4.2011 jsem jako obvykle přijel z práce, rychle zasedl k PC, spustil MT4 a zjistil, že se nemohu přihlásit k demo účtu. Po chvíli marného přihlašování a chybových hlášek mi došlo, že broker splnil, co avizoval. Co teď? A tak jsem spustil real účet s tím, že budu nadále paper tradovat.
Podíval jsem se na graf a po chvíli čekání se objevil signál ke vstupu do obchodu. Uchopil jsem tužku, že si napíšu hodnotu na close svíčky, ale pak mi blesklo hlavou: „Vstoupil bys na demu? Ano. Tak proč nevstoupíš na realu?“ A tak jsem vstoupil (timeframe M5, viz v grafu níže písmeno A). Bylo 15:40 hodin. SL jsem nastavil na -9 pipů a TP na 30 pipů. Za necelou půl hodinu čekání byl plánovaný profit dosažen. Příjemně mě překvapilo, že jsem byl nejen před vstupem, ale i po celou dobu trvání obchodu naprosto klidný, přestože se cena po vstupu do obchodu okamžitě obrátila proti mně.
Druhý den ráno mě po probuzení ale čekalo nemilé překvapení. Aniž bych chtěl, myšlenky se mi okamžitě stočily na provedený obchod a na to, zda budu opět obchodovat na realu. A jakmile jsem na to pomyslil, začal jsem být nervózní. Nervozita mě neopustila ani v práci, ani po příchodu domů. Nicméně jsem si řekl, že to musím překonat. No, nepovedlo se a během 2 hodin jsem přišel o den dříve lehce vydělaných 30 pipů.
Přes víkend jsem se dal psychicky zase dohromady a zbytek měsíce dubna se mi podařilo skončit se ziskem 11 pipů. Až do zhruba poloviny května se mi dařilo držet plus mínus na nule. Ale pak jsem během 4 dnů udělal drawdown -92 pipů. Silně jsem znejistěl. Dal jsem si pár dnů volna, abych si pročistil hlavu. Využil jsem panujícího bouřkového počasí, kdy O2 mělo výpadky internetového připojení (také mi „shořely“ 2 modemy) a neobchodoval. Oddechový čas přinesl kýžené ovoce. Do poloviny června jsem equity vytáhl na nadějných +60 pipů. Začal jsem se cítit velice dobře.
Během tohoto týdne však přišlo tvrdé vystřízlivění. V pondělí 20.6.2011 se odehrálo první Waterloo s výsledkem -91 pipů. Navíc mě rozzlobil broker, když u druhého obchodu v pořadí jsem chtěl pozici uzavřít v 16:20 hod. na ceně 1,4297. Pokyn se však nerealizoval, po chvíli čekání se objevila hláška, že aplikace je zaneprázdněná, a že je třeba restartovat obchodní platformu. Vždy po restartu obchodní platformy se situace opakovala a to ještě 4x. Nakonec jsem musel restartovat počítač, ale to již byl obchod ukončen na stop losu. Tento obchod jsem reklamoval, reklamace byla později uznána a v tabulce výsledků na real účtu je již výsledek započten.
Druhé Waterloo následovalo ve čtvrtek 23.6.2011: -79 pipů.
Nebudu se na nic vymlouvat. K prohře mi nepomohl žádný zásah ze shora, ale jen a jen moje hlava. Zkrátka jsem strčil hlavu do monitoru a nechal se pohltit grafem. Alespoň jsem si to myslel, protože, jak jsem posléze zjistil, problém spočíval ještě v něčem dalším, co jsem si do té doby neuvědomoval (vysvětlím dále). V pátek jsem celkový drawdown -123 pipů o něco stáhnul.
Ve čtvrtek večer jsem hledal odpověď na dvojí týdenní debakl v knize Bretta Steenbargera Trading Coach – 101 lekcí, jak se stát sám sobě obchodním psychologem, kterou se nyní prokousávám. Napadlo mě, zda není na vině neznalost vlastního obchodního prostoru.
Dosavadní styl obchodování obsahoval následující kroky:
- definoval jsem strukturu trhu,
- definoval jsem trend,
- definoval jsem sílu a slabost trhu,
- odhadl jsem budoucí směr pohybu,
- představil si možné scénáře pro price action,
- identifikoval jsem oblast vstupu do obchodu.
Strukturu trhu jsem definoval na timeframe M30 vyznačením hlavních oblastí S/R, ostatní kroky jsem realizoval na timeframe M5, na kterém jsem také realizoval vlastní obchody. Timeframe M5 jsem pro obchodování používal v podstatě od začátku obchodování na demu. Pouze v roce 2010 jsem na několik měsíců přešel na vyšší timeframe H4 a M15. Po chvíli analýzy historických výsledků jsem dospěl k závěru, že výsledky jasně hovoří ve prospěch používání vyššího timeframe. Dále jsem si uvědomil, že ostatní kroky jsem prováděl na obou timeframech současně!
V pátek 24.6.2011 jsem tedy použil vyšší timeframe H2 (využil jsem indikátor Period Converter Opt (konvertor time frame), který jsem si stáhl z tohoto serveru zde) a M30. Výsledek obchodu je zachycen na níže uvedených grafech, přičemž na H2 je otisk obrazovky vzápětí po vstupu do obchodu.
Průběžný výsledek obchodování na reálném účtu k 24.6.2011 ukazuje níže uvedený graf equity a tabulka výsledků: