FOMO je velmi zákeřný stav, při kterém trader pociťuje mnoho emocí, které se navíc velmi rychle střídají. Tento duševně nekomfortní stav je vyvolán strachem z toho, že traderovi uteče příležitost, kterou ostatní obchodníci využijí. Nejprve strach a poté chamtivost skloubená se závistí, vytvoří koktejl, který existuje pouze na úrovni předpokladů. V tomto článku si ukážeme dva myšlenkové postoje, které mě osobně hodně pomohli při obraně proti FOMO.
Informační a tržní FOMO
Obecně je tento fenomén prezentován tak, jak jsem jej napsal v úvodním odstavci. FOMO je tedy vyvoláno informacemi z externích médií (diskusí, podcastů, článků…), na základě kterých se trader snaží rozhodovat. To je ale jen jeden případ FOMO. Ten druhý dokážou vyvolat samotné trhy a obvykle se jedná o silné cenové pohyby (spiky), které jsou vyvolány buď technicky (realizací nějaké velké objednávky) nebo na základě neočekávaného fundamentu (vystoupení politika, bankéře…).
Ať je FOMO způsobeno tím, či oním, jedná se o stále stejný mix emocí, které trader skutečně prožívat nechce. Nyní popíšu dvě takové „mantry“, které používám, když na sobě cítím, že se mě FOMO snaží strhnout k nějaké akci, která je proti mým obchodním strategiím.
„Obchodů je každý den hodně“
Když cítím, že se mě zmocňuje FOMO (na mě platí spíše to technické v podobě silných cenových pohybů), tak si ihned vzpomenu na to, že každý den je na trzích mnoho příležitostí, které sedí mým strategiím a mému vnímání trhů. Poté, co si toto připomenu, mě opustí chuť vstoupit do trhu, byť se někdy skutečně jedná o cenový pohyb, který vytváří dlouhodobý trend.
Tyto situace jsou nebezpečné v tom, že někdy vyjdou ziskově a někdy ztrátově. To v obchodníkovi vytváří nejistotu a především podkopává sebedůvěru, protože trader začne pochybovat o své strategii. Ovšem toto je v tradingu naprosto normální. Například když utahujete SL na BE, tak se také někdy stane, že vám trh obchod ukončí jednou svíčkou na stupu a pak dalších pár hodin nebo dnů letí ve vašem směru. Udělali jste vše dobře, ale i tak z toho nic není. To je trading.
„Obchoduji kvalitu“
Další mantrou, která mi zní v uších, když přemýšlím o porušení obchodního plánu, je „Obchoduji kvalitu“. Vzhledem k tomu, že FOMO nemá s kvalitou nic společného a jeho cílem je donutit tradera k nepromyšlené akci, je tato „mantra“ velmi účinná. Kvalita obchodu má zároveň několik úrovní. Jedná se o jasně daný vstup do obchodu, jasně daný SL, předem naplánované řízení obchodu, strategie maximalizace zisku a minimalizace rizika atd. Otevření obchodu podle FOMO žádnou z výše uvedených kvalitativních měřítek nesplňuje, tak proč se jím nechat strhnout?
Každý trader má možnost vliv FOMO odmítnout, uvědomit si jej a nepouštět si ho do svého tradingu. Velmi dobrým pomocníkem v této oblasti je například emoční deník. Pokud víte, že na vás působí FOMO z velkého množství informací. Zapište si do deníku informační zdroje, které před ztrátovým obchodem sledujete a budete za pár týdnu vědět, které informace jsou pro vás nebezpečné. Metod jak řídit svojí psychiku je mnoho, problémem je spíše lenost a neochota traderů se změnit.
Martin Klass