O této strategii jste se již mohli například dozvědět, že se jedná, co do složitosti, o jednu z nejjednodušších strategií, která v sobě však skrývá vysoký potenciál. Největší předností Price Action je pak bezesporu univerzálnost, tedy to, že je založena pouze na cenové akci instrumentu (formace svící, otočné body, kulatá čísla, S/R úrovně, atd.), takže ji lze aplikovat napříč různými platformami a trhy, aniž by muselo docházet k implementaci technických indikátorů, či jiných dalších tradingových „pomocníků“.
Mohli bychom zde donekonečna rozebírat jednotlivé typy svící a jejich grafické podoby, nicméně je potřeba říci, že efektivní trading nespočívá pouze ve znalosti svící, formací či jiných Price Action prvků. Zkušení obchodníci se totiž shodují na tom, že aby mohl být trading efektivní, není vůbec potřeba znát všelijaké názvy patternů a svící, nýbrž je třeba správně zhodnotit, zda konkrétní svíce, cena či pattern znamená pro aktuální dění trhu opravdu významnou úroveň/hladinu.
Nyní si zde na několika praktických příkladech ukážeme, jak se může díky různým faktorům (může to být čas, timeframe grafu, pohled tradera a další) významnost „stejné“ svíce, S/R úrovně a celkové situace značně lišit.
Významnost zvýrazněné svíce:
Na výše uvedeném grafu je zvýrazněná svíce, která má dlouhý horní knot a relativně krátké long tělo. Sama o sobě tato svíce podává obchodníkům informaci pouze o tom, že zde v průběhu její tvorby nejdříve panovala na trhu převaha poptávky (long), avšak později došlo ke zvratu a převahu nově získala strana nabídky (short). Zhodnotíme-li však danou svíci z trochu širšího pohledu, tak k jejímu formování docházelo ve chvíli, kdy se trh nacházel v silném long trendu, což dokazují i předchozí relativně dlouhé rostoucí svíce.
Obrat, který se odehrál v průběhu této svíce, tak podával obchodníkům informaci o tom, že zde může docházet k otočení trendu, což, jak se později ukázalo, se i nakonec stalo. Díky všem uvedeným faktům se proto může řadit tato konkrétní svíce mezi ty pro tradery významnější.
Významnost zvýrazněné svíce:
I v tomto případě zde máme relativně stejnou svíci s dlouhým horním knotem a krátkým long tělem, avšak podíváme-li se na vývoj trhu před samotnou svící, tak zjistíme, že k její tvorbě došlo ve chvíli, kdy se trh pohyboval takzvaně do strany (neměl jasný trend), a navíc ještě k tomu zde na rozdíl od první situace došlo k formování dané svíce po relativně krátkých long svících. Díky těmto skutečnostem bude mít nejspíš tato svíce pro obchodníky malou váhu, protože se dá předpokládat, že k její formaci došlo z důvodu do jisté míry nahodilé oscilace trhu.
Významnost zvýrazněné S/R úrovně:
Na grafu výše je vyobrazen support, od kterého se trh velmi pěkně a přesně odrážel. Zhodnotíme-li celkový vývoj trhu v souvislosti s tímto supportem, tak díky tomu, že již první tři odrazy byly takto „dokonalé“, tak proto se tento support bez nadsázky stal pro obchodníky velmi významnou cenovou hladinou, na které se dal později očekávat další odraz. Nakonec zde v průběhu času opravdu došlo k dalšímu odrazu a trh ještě navíc k tomu nabral relativně dlouhý rostoucí trend.
Významnost zvýrazněné S/R úrovně:
Na posledním výše uvedeném grafu je znovu zvýrazněna S/R úroveň, avšak v porovnání s předchozím příkladem nedocházelo při formování této úrovně k tak přesným a pěkným odrazům. Zhodnotíme-li pak významnost, tato S/R úroveň nebude nejspíš patřit mezi ty nejvýznamnější.
Důvodem může být již zmíněný fakt, že již při formování sice docházelo k odrazům, ale k relativně nepřesným a slabým. Postupem času došlo v long směru ještě k proražení této úrovně, což značně snížilo pravděpodobnost, že zde bude nadále stabilně docházet k dalším odrazům, jako tomu bylo v přechozím případě. Časem se pak opravdu ukázalo, že tato S/R úroveň není z pohledu trhu tak významná a i díky této skutečnosti trh nakonec neměl u této úrovně větší problémy s jejím dalším proražením.
Malá rada na závěr: Největší chybou traderů bývá, že aktuální dění trhů vidí pouze z užšího pohledu a neberou v potaz delší časovou relaci. Nedělejte proto stejnou chybu a raději se nad každou situací na trhu více a hlouběji zamyslete.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 67,6 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2018 po 31. března 2019). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.