Mexiko doslova nasává zahraniční kapitál, veze se na býčí vlně tolerující rizikové investice a také na předpokladu přesunu výroby pro americký trh z Číny (nearshoring). Díky silně jestřábímu přístupu své centrální banky nabízí peso 11,25 % na úrocích, inflace zůstala na jednociferných hodnotách a již prudce klesá.
Japonsko naopak drží i nadále ultrauvolněnou měnovou politiku, základní úrok zůstává na -0,10 %. O služby jenu jako bezpečného přístavu není (prozatím) zájem a také AI boom se Japonsku a jeho technologickým společnostem víceméně vyhýbá. Energetická závislost na nestabilních a drahých dovozech ropy a plynu také příliš nehrála do karet japonské obchodní bilanci.
Porovnání vývoje měnových párů USD/MXN a USD/JPY (denní graf – D1):
Výsledkem tak je mohutné posilování mexického pesa, kurz USD/MXN od léta 2020 poklesl o 26 %, a propad hodnoty japonského jenu, měnový pár USD/JPY vzrostl o 35 %.
Ještě větší propast mezi mexickým nebem a japonským peklem uvidíme při srovnání obou měn v rámci jednoho měnového páru MXN/JPY. Zatímco před 3 lety se peso prodávalo za 4,75 jenu, aktuálně již stojí 8,50 jenu (růst o 79%!).
Vývoj měnového páru MXN/JPY za posledních 5 let:
Otázkou zůstává, jestli trend rostoucího MXN/JPY může vydržet. Některé faktory za jeho růstem – nearshoring, energetická bezpečnost – se od roku 2019 změnily ve prospěch Mexika. Peso tím pádem posílilo svůj strukturální fundamentální základ. Kontrarián ve mně ale stále vidí většinu tohoto mexického úspěchu jako cyklicky vychýlenou od normálu.
Jakmile se sentiment trhů změní z „RISK-ON“ na „RISK-OFF“ bude právě měnový pár MXN/JPY první na odstřel. Stačí pád několika společností či bank v USA kvůli vysokému úrokovému břemeni nebo další krachy developerských společností v Číně. Stejně tak pro společnosti vyrábějící v Mexiku bude silné peso čím dál větší překážkou, zatímco Japonsko bude nasávat (globálně omezenou) poptávku po svém průmyslovém zboží díky nyní velmi silné konkurenční výhodě. Překvapit by mohla i Bank of Japan obratem jestřábím směrem, protože inflace v Japonsku také zajímavě roste.
Vývoj meziroční jádrové inflace v Japonsku:
Takto drahé mexické peso proti japonskému jenu nevypadá dlouhodobě udržitelně. Kontrariánské pozice long USD/MXN a short USD/JPY jsou však aktuálně právě kvůli vysokému úrokovému diferenciálu drahé. V případě jejich otevření je tedy potřeba počítat s negativními swapovými body.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bank of Japan