Fanoušci kryptoměn mají při pohledu na své účty oči v pláč a ti emotivnější vyvěšují bílé vlajky na znamení naprosté a konečné kapitulace. Zdá se, že bitcoin nakonec není spásným zlatem, které má ochránit v době zuřící krize.
Jenže kryptoměna bitcoin zažila tento rok krize globálního přesahu hned dvě. Kromě zmražení ekonomiky zákeřnou nemocí totiž bitcoin reagoval tento rok také na likvidaci vysoce váženého íránského armádního generála Kásema Solejmáního. Investoři dobře věděli, že tento akt měl potenciál vztahy mezi Íránem a Spojenými státy Americkými vyhnat až na pokraj další světové války.
Proč na tak alarmující situaci reagoval ostrým růstem? A proč tomu bylo jinak při poslední černé labuti z poloviny března?
Bitcoin a geopolitická krize
Bitcoin za dobu své existence zažil několik velkých geopolitických krizí. Za všechny lze zmínit krizi na Ukrajině v roce 2014, kdy Ruská federace anektovala strategický poloostrov Krym. Čtenář jistě uzná, že v té době nebyly kryptoměny vůbec likvidní a nelze ji tak brát v potaz.
Jinak je tomu ale v případě likvidace íránského generála Solejmáního. V roce 2020 je trh s digitálními aktivy dostatečně likvidní a dobře reaguje na procesy, které se ve světě dějí. Bitcoin okamžitě po ohlášení zabití vystřelil o čtyři procenta. S prohlubujícím se napětím mezi oběma mocnostmi kryptoměna pokračovala další měsíc v exponenciálním růstu.
Ekonomiku a finanční trhy geopolitická krize nezasáhla. Svět se nezastavil a spekulanti tak mohli vesele pumpovat peníze do kolotoče dál.
Bitcoin a ekonomická krize
Na druhou stranu pandemie, která postupně od východu paralyzovala jeden stát za druhým, vyvinula na cenu kryptoměny velký tlak. Stejně tomu bylo i u dalších rizikovějších aktiv.
Tentokrát totiž nešlo o žádné mocenské hrátky, na kterých se dalo spekulovat. První dny, kdy se z Itálie valily katastrofické scénáře, se zdálo, že nás čeká řetězová reakce srovnatelná s Černým pátkem.
V takové situaci chce obyčejný dělník, švadlena i vlk z Wall Street to jediné. Tedy mít na chleba (ačkoliv to pro každého znamená něco jiného). Útěk do dolaru byl tedy vzhledem k nekontrolovatelné situaci v Itálii, Španělsku i Francii pro investory a spekulanty tou nejlepší strategií.
Jak se později zjistilo, ani Státy se pandemii nevyhnuly a navzdory odvážným slovům prezidenta Trumpa musí občané dodržovat přísná opatření, která mohou mít dopad ještě v několika příštích kvartálech.
Co si z toho odnést?
Při analýze bitcoinu je důležité vždy mít na paměti, že jeho cenu řídí každým dnem a každou nocí spekulanti. S ohledem k riziku je politická krize globálního i lokálního charakteru zajímavým fundamentem, který bude v očích spekulantů hrát důležitou roli. Nicméně ve chvíli, kdy se má krize projevit i na tom, zda budou mít na chleba, se tak odvážně do pozic nehrnou a raději utíkají do teplého pohodlí amerického dolaru.
Jiří Makovský