Dění v USA z posledních týdnů připomíná spíše telenovelu, ve které není o dramatické situace rozhodně nouze. V minulém týdnu odstoupil z boje o prezidentské křeslo Joe Biden. Ten tak ihned podpořil svou současnou viceprezidentku Kamalu Harris. Ta se může ukázat jako tvrdší oříšek pro Donalda Trumpa. Bude nakonec litovat, že šel do debaty s Joe Bidenem již před létem? A jaké jsou šance obou kandidátů na zvolení prezidentem USA? Pravděpodobnost zvolení Kamaly Harris v posledních dnech strmě roste, je to však vůbec reálné? A kdo může být lepším kandidátem pro akciové trhy?
Ty však v posledních dnech výrazně trpí nehledě na prezidentské volby. O rotaci investorů z velkých technologických titulů ke small caps jsme hovořili minule. Ta stále pokračuje - v posledních 10 z 11 dnů byly právě small caps lepší než technologické akcie. Ty navíc zažily ve středu nejhorší den od října 2022. Z trhu tak odteklo kolem 1 bilionu dolarů za jediný den. Proč investoři houfně opouštějí technologické akcie? Jsou investice do AI utopenými náklady? A které dvě společnosti se na výprodejích podepsaly nejvíce? Podíváme se také na skandál kolem společnosti Crowdstrike, která stojí za největším IT výpadkem v historii. Kolik na ní vydělali short sellers?
Cena bitcoinu by velmi brzy mohla opět atakovat historické maximum. Překvapivou podporou je pro něj Donald Trump, který se stále více profiluje jako podporovatel kryptoměn a bitcoinu především. Doslova expolozi bitcoinového kurzu by pak mohlo způsobit případné oznámení, že má Donald Trump v úmyslu vytvořit rezervní fond USA zaměřený právě na bitcoin. Americká vláda má již nyní bitcoiny v objemu kolem 15 miliard dolarů, zlaté rezervy jsou však kolem 600 miliard dolarů. Nově spuštěny byly konečně ETF fondy na ethereum. Jak se zatím daří druhé největší kryptoměně? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!
Petr Lajsek
Tým Purple Trading