Navyšování obchodních pozic je velmi důležité téma pro všechny obchodníky. S rostoucím zůstatkem na obchodním účtu, případně s přísunem kapitálu od investorů, je potřeba vyřešit otázku jak velké obchodní pozice otevírat. Pouček, strategií a rad je na toto téma mnoho. Proto se v tomto článku zaměříme na psychologickou stránku věci a zkusíme si rozebrat konkrétní případ toho, jakým způsobem by měl navyšovat objem obchodů člověk, který je závislý na jednom zdroji příjmů.
Velikost obchodních pozic u zaměstnanců
I když bude následující povídání univerzální, na příkladu zaměstnance se bude tato myšlenka popisovat nejlépe. Psychologie navyšování obchodních pozic se totiž neřídí poučkami typu: "riskuj 2-5 % obchodního účtu", což platí v okamžiku, kdy účet roste, ale i když zůstatek na něm klesá. Aby člověk zvládl unést navyšování objemu obchodní pozice po psychické stránce, musí vycházet z velikosti svého stálého příjmu!
Univerzální poučky o procentuální velikosti obchodního příkazu mohou být fajn do té doby, než objem obchodní pozice přesáhne výši denního příjmu. Ukažme si příklad.
Příklad:
Trader disponuje velikostí obchodního účtu 100.000 Kč. Peníze dokázal našetřit během jednoho roku ve svém zaměstnání. Trader je konzervativní, obchoduje swingovou strategii, při které otevře celkem 10 obchodů za měsíc. Na každý jednotlivý obchod riskuje 1 % obchodního účtu, tedy 1.000 Kč. Jeho měsíční příjem je 25.000 Kč čistého. Myslíte si, že psychologie tohoto tradera dokáže unést případnou měsíční ztrátu 10.000 Kč, při jeho velikosti příjmu?
Velikost obchodní pozice podle výše denního příjmu
Případná ztráta 1/3 měsíčního příjmu může být pro mnoho obchodníků nejenže velmi psychicky náročná, ale také to může narušit životní pohodu. Lepším přístupem, je řízení velikosti obchodní pozice podle výše denního příjmu. Respektive podle 1/2 výše denního příjmu.
Příklad:
Náš obchodník disponuje měsíčním čistým příjmem 25.000 Kč. Tedy jeho denní příjem činní 1.250 Kč. (již nyní je jasné, že při kapitálu sto tisíc je nesmysl riskovat jedno procento na jeden obchod) Pokud trader uzpůsobí investovaný kapitál 1/2 svého denního příjmu, získá tím mnohem větší psychickou pohodu, protože bude vědět, že mu stačí pár hodin v práci a dokáže svou ztrátu pokrýt. Risk na jeden obchod by v našem příkladu byl 625 Kč.
Navyšování obchodní pozice je velmi citlivá záležitost, při které je velmi důležitá psychická pohoda a někdy je i potřeba navyšování objemu trénovat, než si psychika na větší risk zvykne. Při přehnaném navyšování velikosti obchodní pozice se někdy stávají takové nepříjemnosti, jako že si trader odmaže několika měsíční zisk během jednoho měsíce, protože se mu sešlo navýšení objemu a ztrátové období. Ale o tom zase někdy jindy.
Děkuji za přečtení.
Martin Klass