Nedávno jsem si na tyto úvahy vzpomněl a napadlo mě, že se podívám, jestli k tomu dokážu něco vyhledat. Informací jsem našel docela dost a tak tady udělám drobný výtah. Současně se pokusím připojit i svůj pohled na jednotlivé údaje.
V současné době je na světě cca 14 mil. on-line obchodníků. Je sice otázkou, do jaké míry v tom jsou započteny vícenásobné registrace u více brokerů jedním obchodníkem, ale i kdyby ten údaj byl tímto nějak ovlivněný, vždycky jsem si říkal, že takových 10 mil. by nás mohlo být.
Zajímavý údaj je, že nejvíce traderů je v Asii, která má zhruba jednou tak velký počet, než má Evropa nebo Severní Amerika (součet Evropy a Severní Ameriky se vyrovná Asii). Abych to seřadil, na prvním místě je Asie cca. 4,6 mil., na druhém Severní Amerika cca. 2,2 mil. a za ní v těsném závěsu je Evropa cca. 2,2 mil.. Součet výše uvedených regionů potom tvoří cca 66 % celkového počtu všech traderů. Zajímavé mi na tom přijde právě to, že Evropa a Amerika v součtu nepřekonává Asii.
Pokud jde o Evropu, tam je nejvíce obchodníků ve Velké Británii, dále je Německo a Itálie. Zde opět součet druhého a třetího dosahuje počtu prvního, tedy něco přes 400 tis. Česká republika je v tomto žebříčku na 17 místě, když jí statistika přisuzuje cca 32 tis. obchodníků. Podle tohoto údaje by se mohlo zdát, že ta čísla jsou v pořádku, protože před pár roky jsem trochu hlouběji pátral po počtech traderů v ČR a skutečně jsem dopátral něčeho mezi 25 tis. a 30 tis. Slovensko potom přidává dalších, cca 17 tis. obchodníků. Snažil jsem se v této statistice najít nějakou zajímavost, ale nic zvláštního jsem neobjevil.
Když se podívám na věkové skupiny, které obchodují, tak největší tvoří lidé mezi 25 a 34 roky. Těch je cca 45 % ze všech obchodníků. Druhá skupina je ve věku 35 až 44, přičemž zde je to cca 24 % obchodníků. Na bronzovou medaili potom dosahuje skupina ve věku 18 až 24 roků. Ta do trhu přináší cca 14 % obchodníků. Z toho lze myslím dovodit, že potýkání se s moderními technologiemi je jedním z limitujících faktorů pro nás, dříve narozené.
Podle zjištěných údajů je podíl žen v tradingu pouze cca 12 % z celkového počtu!
Velmi zajímavý údaj jsem našel k tomu, jak dlouho jsou obchodníci na trhu. Podle statistiky je 53 % z výše uvedených obchodníků na trhu méně, než jeden rok. 39 % potom méně, než tři roky. 7 % potom uvádí, že je v trhu 3 až 10 let a pouze 1 % překračuje tuto deseti letou hranici. O této statistice jsem uvažoval a nevím, jak hodně ji brát jako platnou, protože všichni víme, že údaje do ní mohou být hodně zkreslené. Já osobně jsem první obchody na FOREXu udělal v roce 2012. Obchodoval jsem zhruba měsíc, smazal jsem účet a odešel jsem. Potom jsem se vrátil v roce 2015 a začal jsem to dělat seriózně. Bylo by tedy otázkou, jakou dobu v trhu bych měl uvést. Nicméně co z těchto údajů dovodit lze je to, že se jedná o nový „průmysl“, který prochází velkým boomem.
Věřím, že toto jsou informace, které jsou docela zajímavé, a v příštím díle přidám třeba ještě zajímavější.
Michal Uma