Vzhledem k obrovské síle londýnského City na poli finančních a poradenských služeb dosahuje Británie obrovského přebytku v obchodu se službami s ostatními zeměmi. Tyto „vývozy služeb“ součástí Trumpova ochranářského balíčku nejsou a obecně se na ně cla zavádí relativně těžko.
Dnešní trend zavádění obchodních bariér, který vyvolává odvetná opatření na stejném hřišti, se totiž věnuje pouze obchodu se zbožím. A exporty zboží do zbytku světa nejsou pro ostrovní ekonomiku příliš důležité – jakékoliv utahování světového obchodu tedy bude bolet Velkou Británii mnohem méně než třeba Německo nebo Čínu, což by se odrazilo také v hodnotě příslušných měn. Zkrátka importéři nyní drží v rukou trumfy.
Vývoj měnového páru EUR/GBP (týdenní graf – W1):
Tento trend včetně zjevného ochlazování světové ekonomiky by měl libře prospívat. Britská libra se navíc stále nachází na atraktivních úrovních vůči euru. Oslabení libry po hlasování po brexitu zatím nebylo téměř vůbec kompenzováno. Přitom z čísel je jasně vidět, že zahraniční bilance Británie se rychle vylepšuje a libra tedy už nemusí dále oslabovat.
Vývoj běžného účtu platební bilance ve Velké Británii:
Z historického pohledu se zdá být měnový pár EUR/GBP na 88 pencích za euro příliš vysoko a kladné úrokové sazby Bank of England (0,50 %) ve srovnání s Evropskou centrální bankou (-0,40 %) naznačují, že tento měnový pár má prostor pro pokles. Růst cen na ostrovech se pohybuje nad cílem a z Bank of England jsou slyšet jestřábí tóny, které by měly libře dále pomoci.
Vývoj meziroční jádrové inflace ve Velké Británii:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, MT4, Bloomberg