Z čeho si libují kanadští spotřebitelé a turisté, to je noční můrou pro místní zpracovatelský průmysl. Ten celé desetiletí pouze přešlapuje na místě a jeho podíl na HDP Kanady se propadl ze 17 na 12,5 %. Ruku v ruce s tímto propadem jde stagnující vývoz a silně negativní obchodní bilance (viz graf). Země javorového listu se pro výrobní podniky stala zkrátka příliš drahá.
Obchodní bilance Kanady v mld. CAD (modře, osa vlevo) a podíl zpracovatelského průmyslu na kanadském HDP (červeně, osa vpravo):
Zdroj: Kanadský statistický úřad, vlastní výpočty
I přesto kanadská ekonomika slušně roste. Největší zásluhu na tom má realitní sektor spolu s boomem komodit. Vyhlídky na další expanzi těchto odvětví jsou ale bídné: Nemovitostní trh vykazuje jasné známky přehřátí - optimismus žene ceny příliš vysoko a staví se stejně domů jako před krizí. Očista a návrat na udržitelné úrovně, jako se stalo v USA, tedy teprve bude muset přijít. Rychle rostoucí realitní sektor je také jedním z mála důvodů, proč Bank of Canada drží sazby na 1%. Při obratu trendu čekejme jejich pokles, se kterým spadne i hodnota kanadského dolaru.
Ohledně energetických surovin má Kanada díky obrovským zásobám ropných písků i břidlicového plynu stále potenciál zvyšovat objem těžby. Konkurenční boom v USA ale nejspíše sníží ceny ropy (ceny plynu se již pohybují kolem desetiletého minima) a exportní inkaso za energie bude tedy v dobrém scénáři stagnovat, což bohužel nezabrání dalšímu prohloubení schodku obchodní bilance. Tyto skutečnosti budou dále tlačit na oslabení kanadské měny. Bez její depreciace se totiž nenakopne konkurenceschopnost kanadského průmyslu a vývozci se budou na světových trzích dál trápit. Pád výrobce mobilních telefonů Blackberry, Research in Motion, je jeden příklad za všechny.
V následujících měsících proto můžeme na páru USD/CAD čekat založení silného býčího trendu, který vytvoří zajímavé obchodní příležitosti.
Vývoj měnového páru USD/CAD (týdenní graf - WK):
Zdroj: MT4
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz