Dolar postupně reagoval na několik pozitivních fundamentů, hovořících v jeho růst. Právě probíhající týden neočekáváme žádné fundamentální zprávy, které by měly ovlivnit výrazněji jeho vývoj. Příští týden jsou však již na programu výsledky inflace v USA. Právě inflace by mohla do budoucnosti ovlivnit růst amerického dolaru. Pokud bychom se dočkali postupného růstu inflace nad 2%, jednalo by se o fundamentální signál pro růst amerického dolaru. Dosavadní růst amerického dolaru přikládám jak pozitivním datům z trhu práce v USA z minulého týdne, tak dohodě amerického senátu na dvouletém rozpočtovém plánu. Výdaje rozpočtu se mají během následujících dvou let zvýšit o 300 miliard dolarů. Dohoda je výsledkem rozsáhlých jednání republikánů a demokratů. Návrh rozpočtového plánu ještě musí schválit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident.
Zda se však jedná o dostatečně silné fundamenty, není úplně jisté. Více může napovědět březnové jednání G-20. Vývoj amerického dolaru bude také záviset na vývoji čínského juanu a celkově na budoucím vývoji vztahů mezi USA a Čínou. Slabý dolar může pomoci udržet světovou ekonomiku silnou, což pomůže i Číně. Zároveň americké výnosy z dluhopisů dál rostou, na které tlačí očekávaní vyšší inflace, zatímco evropské dále klesají. Dolaru by neměla svědčit ani zvýšená averze k riziku, přesto dolar zatím lehce roste a důležitý bude jeho vývoj poté, co se uklidní situace na akciových trzích.
Americký dolar posiloval vůči koši předních měn a likvidoval své předchozí ztráty. Z technického hlediska se dolarový index FUSD pohybuje v klesajícím trendovém kanálu. K proražení horní trendové linie bude zapotřebí silnějšího pozitivního fundamentu pro dolar. Pokud by dolar měl posilovat, bude důležitá jeho reakce na úroveň 90.50, kde by mohlo případně dojít k pullbacku ceny a pokračování downtrendu.
Graf: denní vývoj ceny amerického dolarového indexu FUSD:
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA