Nejnovější čísla Eurostatu ukázala na další zrychlení jádrové složky inflace v eurozóně v únoru z 5,3 % na 5,6 %, i když se čekala stagnace. V USA již přitom jádrová inflace začala pomalu klesat. Evropskou centrální banku (ECB) tak čeká další zvyšování úrokových sazeb z nynějších 3,00 % a svým tempem utahování měnové politiky by měla předčít americký Fed, což bude tlačit měnový pár EUR/USD vzhůru.
Meziroční vývoj jádrové inflace v eurozóně (v %):
Dvouleté německé dluhopisy, které slouží jako proxy pro očekávání nastavení eurových sazeb, vynášejí jen lehce přes 3 % (viz graf). Pokud prezidentka ECB Lagardeová na příštím měnovém zasedání zahraje jestřábí kartu a kromě půlprocentního navýšení úroků na 3,50 % slíbí trhu další zvyšování, půjdou výše i německé výnosy. Ty na sebe případně přitáhnou část globálních „horkých peněz“, které budou nakupovat eura.
Vývoj výnosu 2letého německého vládního dluhopisu (v % p.a.):
Argumentů pro výrazně vyšší úrokové sazby v eurozóně přibývá. Kromě inflačních čísel byl v posledních týdnech zveřejněn i lednový růst mezd některými národními statistickými úřady, které dokážou sledovat kompenzaci zaměstnanců na měsíční bázi. Ukázalo se, že s příchodem nového roku firmy přidávaly výrazně více, aby kompenzovaly zdražování zaměstnancům. Meziroční růst mezd v Nizozemí (4,9 %) nebo v Rakousku (6,3 %) není slučitelný s dlouhodobým návratem k 2procentnímu inflačnímu cíli. Nezaměstnanost se přitom stále drží u historických maxim v rámci celé měnové unie.
Americký dolar zřejmě bude na EUR/USD tahat za kratší konec. Pokles cen energií, rychlejší růst úroků v eurozóně i snížení bezprostředního politického rizika v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu by mělo tlačit euro výše. Situace z fundamentálního pohledu (relativní nastavení měnové politiky na obou stranách Atlantiku, ceny energií) vypadá srovnatelně s létem roku 2021, kdy se euro prodávalo za více než 1,15 dolaru.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconmics.com, ECB