A právě dražší dolar je jedním z faktorů, které při načasování ukončení intervencí bere v úvahu ČNB. Dolar za více než 26 korun jsme mimo krátkou loňskou epizodu v našich končinách neviděli od roku 2004 a dá se říci, že aktuální vývoj hraje ČNB do karet. Vyšší kurz USD/CZK může částečně kompenzovat případný propad EUR/CZK, až koruna po ukončení intervenčního režimu posílí.
Vývoj výnosu 10letých amerických vládních dluhopisů:
Konkrétně dražší dolarové dovozy a vyšší tržby vývozců v dolarech budou sloužit pro ekonomiku jako polštář proti příliš velkému posílení koruny. Negativní dopad na celkovou inflaci i vývoz tedy nebude tak velký.
Meziroční inflace v ČR v listopadu vzrostla na 1,5 % a to se v číslech ještě vůbec neprojevil efekt dražší ropy. Barel ropy vyjádřený v korunách se přitom zdvojnásobil z lednových 700 korun na nynějších 1400 korun. Dvě procenta proto budou s největší pravděpodobností překonány už v zimě a ČNB nebude muset na inflaci čekat. Devizové rezervy vyjádřené v korunách se navíc zhodnocují, takže pro zisk a bilanci ČNB jde také o příjemný vedlejší efekt.
Pro srovnání si připomeňme situaci před dvěma roky ve Švýcarsku. To se také rozhodlo k ukončení intervenčního režimu k euru právě po prudkém růstu měnového páru USD/CHF. Pravdou je, že tehdejší posílení dolaru bylo masivnější a Švýcarsko jako celosvětový vývozce realizuje větší podíl zahraničního obchodu v USD než Česká republika. I tak jde ale o další z dílů mozaiky, které zapadají do plánů ČNB ukončit intervence co nejdříve. Podle prohlášení Bankovní rady se tak nestane před 31. březnem. Poté už na základě dnešních dat ale nebude na co čekat.
Vývoj měnových párů USD/CHF a USD/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, Bloomberg