Začátkem týdne vystoupal americký dolar na sedmnáctiměsíční maxima a to v den, kdy byly v USA kvůli státnímu svátku zavřeny banky. Ve stejný den se opět dostaly pod prodejní tlak americké indexy, který zapříčinily především akcie společnosti Apple, které se zhoršil výhled růstu poptávky po iPhonech. Nedávný nárůst amerického dolaru byl způsoben především negativním sentimentem na euru a břitké libře, kterou drží pod tlakem nejistota kolem BrExitu a to i navzdory včerejšímu dosažení dohody mezi UE a Británií. Dolar podporovalo také v růstu napětí kolem obchodních válek, růst úrokových sazeb a výhled pro jejich postupný růst a pomalý růst sazeb mimo Spojené státy a rozšíření tzv. úrokového diferenciálu.
Silnější dolar neznamená ihned výprodej na akciových trzích, i když minulý rok svým oslabováním výrazně pomohl akciovým indexům navyšovat historická maxima. Nicméně se jedná o výzvu pro akciové trhy, protože přibližně 40% zisků z indexu S&P 500 je generováno v USA, tedy v amerických dolarech. Jak dolar posiluje, stává se rizikem pro korporátní zisky společností mimo USA. Další věcí je evidentní zpomalení globální ekonomiky během letošního roku a rostoucí dolar se tak stává čím dál větším problémem pro země, které neplatí dolarem a stojí za zpomalením. Výsledková sezona v USA je za námi a mnoho investorů se obává, že zisky dosáhly svého vrcholu a silnější dolar tyto obavy ještě více přiživuje. Otázkou zůstává, zda americká ekonomika dokáže odolat zpomalení globálního růstu.
Dolar byl bezesporu faktorem, který byl pro nadnárodní společnosti během výsledkové sezony za třetí kvartál zásadní. Většina společností si stěžovala na silnější dolar, který je přitom stále pod úrovněmi z roku 2016 a to navzdory mnohem rychlejšímu utahování měnové politiky. Americký prezident několikrát obvinil Čínu nebo EU z manipulace jejich měny a FED z potencionálního zpomalení ekonomiky a znevýhodnění amerických společností v zahraničí. Silnější dolar nejen že nutí americké společnosti realizující zisky mimo USA utahovat si opasky kvůli očekávání nižších zisků, ale s růstem amerického dolaru klesá konkurenceschopnost amerických společností, jelikož ceny jejich výrobků rostou.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA