Pokud chce trader obchodovat crossy, v rámci fundamentální analýzy je výhodné podívat se na oba měnové páry, ze kterých se cross skládá. Výhodou navíc je, že pokud mají oba tendenci vyvíjet se stejným směrem, efekt se poté zdvojnásobí.
Nejprve se podívejme na vývoj GBP/CAD za posledních 6 měsíců, kde můžeme vidět nepřetržitý takřka 15 % růst. Na první pohled by se zdálo, že se tento pár obchoduje v silně překoupeném teritoriu. To ale platí pouze střednědobě v horizontu týdnů.
Vývoj měnového páru GBP/CAD (4hodinový graf – H4):
Druhý (historický) graf nám totiž ukáže, že GBP/CAD ještě rozhodně prostor k růstu má a z velice nízkých pokrizových let se zatím teprve pozvolna vrací zpět na dřívější normální hodnoty. Pravdou je, že v Británii za posledních deset let byla vyšší inflace než v Kanadě (kumulovaný růst cen byl asi o 10 % rychlejší), proto tento měnový pár nemá potenciál vrátit se zpět až na oněch 2,50, kde se v roce 2004 obchodoval. Nynějších 1,80 ale žádným stropem být nemusí a v horizontu 1-1,5 roku můžeme vidět kurz tohoto měnového páru začínající dvojkou.
Vývoj měnového páru GBP/CAD (týdenní graf – W1):
V přímém porovnání vývoje ekonomik Británie a Kanady za poslední rok nelze najít příliš mnoho rozdílů – obě země se spoléhaly na růst spotřeby a podporou bylo také stavebnictví. Udržitelnost tohoto trendu je ale v Kanadě málo pravděpodobná. Nejenom, že zadlužení domácností je zde na rekordních hodnotách, ani stavebnictví už v Kanadě nebude, co bývalo, což rád ukazuji na svém oblíbeném grafu vývoje cen nemovitostí. Kanada si od bublinového období 2006-07 připsala dalších 40 % a přepálený kanadský realitní trh už nebude mít kam růst. Nesmíme zapomenout ani na klesající ceny komodit, které budou brzdou dalšímu rozmachu těžby.
Vývoj cen nemovitostí v Kanadě (šedá), Británii (světle modrá) a v USA (tmavě modrá):
Británie naopak roste zdravě a udržitelně napříč všemi sektory. Ceny nemovitostí se prozatím neutrhly do výšin a ostrovní ekonomika bude těžit z oživení v eurozóně růstem exportů. Výhoda kanadského dolaru oproti libře ve vyšších úrokových sazbách tak pomalu vezme za své s tím, jak Británie bude brzdit svůj ekonomický růst, zatímco Kanada jej bude muset podporovat.
Když se zaměříme na měnovou politiku globálně, tak bych výhled na letošní rok nazval normalizací. Po ukončení nestandardních opatření v rámci měnové politiky (např. QE) a postupném růstu úrokových sazeb v zemích jako je právě Británie nebo USA se budou vracet měnové kurzy ke svému dlouhodobému normálu. U GBP/CAD to znamená pokračující růst, i když v nejbližší době tento pár má prostor pro korekci. Záleží poté na investičním horizontu každého obchodníka, jakou si zvolí cestu.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, The Economist