Úvod
V zásadě se jedná o návrh využití sezónnosti - tedy určité periodicity (a tedy prediktability) v časové řadě ceny daného instrumentu (DAXu). V tomto případě je navrhováno, že existuje "... vztah mezi dnem v týdnu a typickým směrem DAX denního pohybu."
Popis strategie
Periodicita na DAX zmíněná výše by mohla například znamenat, že "každou středu DAX trh typicky roste" nebo něco podobného.
Strategie by pak mohla vypadat například takto (příklad pro "rostoucí středy"):
- Vstup na každém otevření středeční seance (tzn. na DAXu typicky kolem 8:00 CET).
- Výstup na konci středeční seance (tzn. před 22:00 CET).
- (pro zjednodušení nebudeme používat žádné StopLossy ani TakeProfity)
Analýza strategie
Podívejme se proto na průměrnou denní výchylku (Close dne minus Open dne) podle dne v týdnu od začátku dubna 2011 až do konce března 2017:
Dle tohoto grafu bychom tedy mohli usoudit, že:
- Úterky (tlustá červená čára) byly kromě roku 2015 vesměs rostoucí nebo kolem nuly.
- Středy (tlustá zelená čára) byly kromě roku 2008 věsměs rostoucí nebo kolem nuly.
Obzvláště středa vypadá celkem nadějně. Pro zjednodušení budeme proto uvažovat obchodování pouze pro tento den v týdnu.
Na obrázku 1 se jedná o průměry. Z hlediska reálného obchodování by nás měl zajímat také ''rozptyl'' těchto hodnot. Abychom byli s vývojem stavu našeho účtu spokojeni, potřebujeme, aby hodnota stavu našeho účtu příliš neoscilovala a aby se průběžně příliš nepropadala (a.k.a. drawdown). Rozptyl hodnot pro středu a pro jednotlivé roky je vidět na následujícím diagramu:
Drobné vysvětlení významu tohoto ''boxplot'' diagramu (viz i zde):
- Tělo boxíku odpovídá tzv. "interquantile range" (IQR) neboli 50% vzorků mezi 25%-ním a 75%-ním percentilem.
- Tlustá horizontální čára někde uprostřed těla boxíku odpovídá medianu (50% vzorků nad a 50% vzorků pod touto hodnotou).
- Krátké horizontální čárky odpovídají přibližně hranici 2%-ního resp. 98%-ního percentilu.
Zde je třeba zmínit, že počty vzorků, které připadají na jednotlivé roky (neboť se jedná jen o středy), jsou typicky kolem 52 - kromě 2006, kde je 36 vzorků, a kromě 2017, kde je pouze 13 vzorků.
Obrázek 2 výše tedy už zdaleka nevypadá tak příznivě, neboť je zřejmé, že naše průměry, které se typicky pohybovaly v intervalu [-30, 30] jsou v porovnání s těmito rozptyly velmi blízko nule.
Jediný rok, u kterého jsou hodnoty poměrně značně kladné, je 2017. Zde je třeba si ale uvědomit, že v roce 2017 máme pouze 13 vzorků (tedy 13 střed od začátku 2017 do konce března). To je velmi malý vzorek a jako takový má malou statistickou významnost.
Výsledky strategie z MetaTrader testeru
Pokud bychom výše zmíněnou metodou obchodovali od dubna 2014 do konce března 2017 (3 roky), vydělala by tato strategie při pozicích o velikosti 0,1 lotu necelých 33% za celé období (tzn. necelých 11% za rok):
Pokud bychom obchodovali strategii pouze od dubna 2016 (tedy přesně 1 rok) opět s velikostí pozice 0,1 lotu, pak bychom došli k pěknému zhodnocení necelých 38% při drawdownu necelých 8%:
Závěr
Podle mého názoru je sezónnost (stoupání trhu každou středu) na DAXu náhodná, byť se - alespoň pro rok - 2017 jedná o celkem nepravděpodobný jev (pravděpodobnost výskytu spočteného průměru výchylek cca 53 pips z oněch 13-ti střed v 2017 oproti očekávanému průměru 0 v rámci celé ''populace'' střed je někde kolem 2%).
Pojďme se podívat na několik středních hodnot pro různá období:
- Období začátek dubna 2006 až konec března 2016: průměrně 2,346 pipů.
- Období začátek dubna 2016 až konec března 2017: průměrně 33,61 pipů.
- Celý rok 2008: průměrně -44.42 pipů.
Obchodování strategie v případě 1 je tedy velmi jemně profitní (za předpokladu, že naše transakční poplatky za jeden obchod jsou menší než ekvivalent 2.345 pipů) s tím, že v roce 2008 bychom udělali obrovský propad (případ 3). A obchodování od dubna 2016 do konce března 2017 (případ 2) by tedy bylo výjimečně profitní, jak bylo zmíněno.
Jsem přesvědčen, že pro "stoupající středy" neexistuje žádný solidní fundamentální důvod (na rozdíl např. od typicky mírně "pomalejších pátků"). Je tedy rozumné usuzovat, že jev "stoupajících střed" (obzvláště v posledním roce) je jenom náhodný (byť nepravděpodobný), a není důvod si myslet, že se bude vyskytovat i v budoucnu.
Osobně tedy tuto ''strategii'' rozhodně nemohu doporučit.