Zdravím všechny tradery,
tradingu se věnuji cca 4 roky, v současné době jako full-time trader a v rámci mé challenge na trhu Nasdaq100 (https://www.fxstreet.cz/mizushirazu-nasdaq-100-e-mini-challenge-duben-2017.html) jsem se setkal s dotazy na použití některých dle mého názoru základních ukazatelů pro Price Action a také jsem byl požádán o srovnání MetaTraderu a SierryChart jako takové.
Abych celý příspěvek zpřehlednil, začnu subjektivním srovnáním MT a SC a poté uvedu požadovaný návod na některé ukazatele. Je nutné toto srovnání brát jako subjektivní, protože potřeby a hodnocení se liší trader od tradera a nerad bych proto, aby můj příspěvek byl chápán jako nějaká recenze MT nebo SC. Protože jsem začínal na forexu, cca 1 rok jsem obchodoval v MT, poté přešel na SC, troufnu si tvrdit, že jsem poměrně kompetentní pro to, abych oba SW srovnal. Věřím, že spoustu věcí jsem například nenašel, nebo jsem hledal špatně, proto očekávám, že mě případní uživatelé MT opraví.
Musím upozornit také na to, že jsem vždy pracoval pouze s MetaTraderem ve verzi 4 nebo 5 a to v takové licenci, kterou mi broker zdarma zpřístupnil. Pokud existuje nějaká PRO verze nebo nadstavba k MT, tak tu jsem nikdy nezkoušel. Zároveň ale MT srovnávám se Sierrou, kterou mi také můj broker poskytuje zdarma, proto by to mělo být dostatečně relevantní pro srovnání.
Ze všeho nejdříve bych rád na rovinu řekl, že jsem velký fanda SierraChart a velký odpůrce MetaTraderu. Samotné srovnání mi přijde stejné, jako kdybych srovnával BMW M6 s Fordem Siestou. Z mého pohledu MetaTrader nabízí pouze základní funkce, ukazatele a nastavení. Přijde mi šílené už jenom to, že pokud chcete udělat horizontální linku ukončenou na obou stranách tam, kde potřebujete, musíte to řešit naprosto nepochopitelně složitě přes vertikální linku, které musíte ještě nastavit příslušné parametry, aby se sama ukončila. Jakákoliv další manipulace s linkami pro mě byla noční můra.
Grafická podoba obou programů mi přijde totožná, myslím to tak, že oba programy lze nastavit tak, aby vypadaly identicky (pozadí, barva svící, barva čar a podobně). Už na první pohled na mě ale Sierra působila jako něco profesionálního. Každý ukazatel lze naprosto individuálně nastavit, přímo v programu jich naleznete bezmála 400. V MetaTraderu jich podle mého názoru naleznete zhruba 50. Co mě ale překvapilo je to, že některé základní tam chybí. Například standardní ukazatel pro určování rezistencí VolumeByPrice tam prostě není. To samé platí pro Daily OHLC, pokud mám trávit čas efektivně, přece si nebudu zakreslovat OHLC, když to umí ukazatel automaticky? Zkoušel jsem stáhnout různé add-ony, které se dají do MT přidat, ale žádný z nich nebyl tak dobrý, abych ho mohl nahradit ručním vykreslováním.
Další věcí je pohyb v grafu. V Sierře se jednoduše pohybuji napříč grafem nahoru a dolu, klidně do nekonečna. V MT nadlidský úkol, musíte si nastavit rozmezí a i tak se vám poté graf "smrksne" znovu na stejný rozptyl a pokud se chcete podívat výrazně nahoru, tak se vám to často nepovede. Zúžení a roztáhnutí grafu funguje podobně, tady žádný problém není.
Často jsem se s kolegy tradery přel o to, zdali jde v Sieře obchodovat přímo z grafu, stejně jako to umožňuje MetaTrader - ano, jde to! Sierra jde jednoduše nastavit tak, aby se vám všechny vstupy/stop-lossy/profit-targety zobrazovaly přímo do grafu a také jde vstupovat a vystupovat z grafu, nemusíte tedy platformu tak, jako ji používám například já, aplikovat.
Co je výhodou MetaTraderu je podle mě lepší přehled o obchodech, a tím myslím jejich konkrétní hodnotu v korunách (což samozřejmě broker v Chicagu nenabídne), okamžitý přístup k deníku a tak dále. Toto musíte se Sierou řešit ve své vlastní platformě (DOMu), který vám poskytne broker. Samozřejmě tam vše je, přehledně jako v MT, jenom to není součástí Sierry. Ale pozor, pokud obchodujete z grafu, tak naleznete vše i v Sieře :-) Závěrečnou otázkou je výhoda obchodování přes mobil/tablet a podobně - nikdy jsem tuto výhodu nepochopil, respektive já osobně nejsem schopen tradovat tak, abych to mohl dělat z mobilu. Co dále jednoznačně mluví pro MetaTrader je čeština. Pokud někdo opravdu nerozumí základním slovíčkům v AJ jako jsou Settings, Study, Analysis, Chart a podobně, tak by mohl mít se Sierrou problém. Na druhou stranu - Sierru jednou nastavíte a bude vám fungovat na věky věků, proto by to nemusel být až takový problém.
Protože jsem chtěl, aby bylo srovnání stručné, nechci dále jednotlivé vlastnosti rozpytvávat. Za mě osobně je Sierra Chart vyspělejší, dokonalejší, profesionálnější mutací programu na zobrazování grafů, pokud ovšem někomu vyhovuje MetaTrader, je při svém tradingu ziskový a nic jiného nepotřebuje, tak proč to měnit?
Nyní tedy ke dvou ukazatelům, které bych rád uživatelům Sierry ukázal. Prvním z nich je Daily OHLC - program na zobrazování hodnot open, high, low a close předchozího dne. Sierra nabízí samostatný ukazatel (study), který čáry vykresluje za nás. Jednoduše jednou ukazatel nastavíte a už se nemusíte nikdy zabývat tím, jestli se vám OHLC zobrazí, protože zobrazí ;-)
Daily OHLC naleznete standardně mezi ostatními ukazateli pod nabídkami Analysis- Studies. Ve chvíli, kdy Daily OHLC přidáte (Add) na váš graf, můžete si ho individuálně nastavit:
Vždy doporučuji zakliknout Save these settings as the default, aby se vám nastavení uložilo pro všechny další přidání do dalších grafů a nemuseli jste to nastavovat stále dokola. Jakmile odkliknete Apply, začne se vám zobrazovat OHLC.
Druhým ukazatelem je VolumeByPrice, podle kterého lze stanovit rezistence na základě hodnot s nejvyšší "výměnou" prodávajících a kupujících. Program znovu přidáte do Sierry přes Analysis - Studies. Ukazatel znovu nabízí několik stovek možností pro nastavení, pokud ale budeme VbP používat pro stanovení rezistencí, není nutné cokoliv měnit a VbP prostě přidejte na graf. Vlevo se vám zobrazí VbP, ze kterého vyčtete rezistence dle jednoduchého postupu. Nejprve doporučuji graf roztáhnou tak, aby byly jednotlivé úrovně přehledně vidět. Já osobně VbP používám před každou session a zobrazuji ho za minulou obchodní session/den. Tzn., graf posunu na cca 11:00 a VbP zobrazím. Váš graf v tu chvíli bude vypadat zhruba takto:
Jsou to právě ty jednotlivé výběžky, které ukazují na velké volume na dané hodnotě. Pro zakreslení rezistencí vybírám výrazné výběžky a zároveň je vždy opticky porovnávám s high/swingů té minulé obchodní session. Často finální rezistenci o několik ticků posunu tak, aby mi více kopírovala high/low swingů, ale je to spíše o citu. Z výše uvedeného zobrazení VbP bychom tedy zakreslily tyto rezistence (v mém případě modrá barva):
Jakmile máme rezistence zakreslené, určitě budeme chtít, aby VbP "zmizelo". Nebo alespoň mě by neustálé zobrazení rušilo, VbP si sice několikrát během session zobrazuji, buď pro úpravu rezistencí nebo stanovení nových rezistencí mimo rozsah minulého dne, ale vždy ho zase skryji. Toto se provádí pravým klikem na název grafu v levém horním rohu a poté vybráním volby Hide a VbP, viz:
Omlouvám se za délku příspěvku, pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte mi je poslat/umístit pod některý z příspěvků.