Nejdůležitějším světovým akciovým indexem je americký S& P500 index. Z tohoto důvodu si tuto, tzv. Big Picture analýzu, vždy provádím na tomto indexu.
Z historických údajů je známo, že akcie rostou v průměru cca 8 % ročně. Růst akciových trhů totiž zohledňuje růst HDP, inflaci a dividendy. V období nižšího globálního růstu či recesí a nízké inflace se samozřejmě dočasně dostáváme na daleko nižší či i zápornou výkonnost akciových indexů (období 2000-2003 či rok 2008). Období této špatné výkonnosti je ale VŽDY následováno obdobím vyšší než průměrné výkonnosti (2003-2008, 2009-2010).
Z grafu níže lze vysledovat, že období let 2000-2013 nepřineslo dlouhodobým investorům do akcií žádný zisk (s výjimkou případných inkasovaných dividend a případného dobře načasovaného nákupu u dolní hranice pásma). Očekávám tedy, že trhy budou i v dalších letech (cca 2-3) nadělovat vyšší než 10 % výnosy, aby se vykompenzovalo 13 leté období stagnace (Mean Reversion rule).
Samozřejmě lze předpokládat, že nepůjde o hladký jednoduchý postupný výrazný růst. Zcela jistě uvidíme i větší korekce, vyšší volatilitu, ovšem vždy s následným posunem na další nová maxima. Toto je aktuálně můj preferovaný scénář.
Jsem si vědom problémů se stavem globální ekonomiky, s extrémním zadlužením, s rostoucími geopolitickými riziky (Rusko x Ukrajina, ISIL, ropa, teror v Evropě,...). Hodně věcí, i technická analýza či fundamentální poměrové ukazatele ukazují na střednědobou nadhodnocenost a překoupenost hlavních akciových trhů (USA, Německo). Také většina investorů, traderů i analytiků očekává obrat na trzích a poklesy.
I proto trhy, které zásadně rády překvapují, pravděpodobně půjdou dále nahoru. I s pomocí extra nízkých úroků, další monetární stimulace centrálních bank i nízkým cenám ropy.