Co mě zaujalo na této strategii?
Žádné zpožděně indikátory, jen cenový graf, výsoká pravděpodobnost cenového pohybu, přijatelný risk reward ratio (RRR). Nadále myšlenka, že se trhy hýbají na základě nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. K tomu nepotřebuji nic jíného, než vidět logické souvislosti a držet se pevně určených pravidel.
Strategie S/D je prakticky o identifikaci institucionálních zón, kde došlo k nerovnováze mezi nabídkou a poptávkou, čím větší nerovnováha, tím větší cenový pohyb. Protože trhy a jejich pohyb určují BIG BOYS - tvůrci trhu jako jsou banky, centrální banky, fondy, profesionální investoři je prakticky následovat jejich vstupy a nechat za sebe vydělávat smart money.
BUY LOW - SELL HIGH
Myšlenka nakupovat levně a prodávat draze je základem každého obchodu a vůbec vytváření určitého zisku. I v životě všude kolem nás funguje vše na bázi supply a demand. Jednoduše velkoobchodní cena najde větší počet kupců na jakoukoliv službu nebo produkt.
Finanční instituce fungují jako distributoři, nakupují za velkoobchodní ceny a prodávají se ziskem za "maloobchodní ceny" retailovým traderům v domnění, že trend bude pokračovat.
Supply a demand zóny
Určení zón má svá pravidla, patterny a souvislosti, které nám pomáhají identifikovat pravděpodobnost, zda-li zóna bude fungovat. Pro jejich identifikování používáme cenový graf a hledáme místo, kde vznikla nerovnováha, dále sledujeme kde se cena nachazí v jakém trendu, klasifikujeme dle pravidel jestli se nejde o populární bull/bear trap nebo-li past.
Obecně v zóně se udává vyplňování institucionálních objednávek - akumulace kapitálu. Banky nakupují od nováčků na poli tradingu, kteří spekulují, že cena půjde ve směru trendu. Čím méně času cena stráví v dané zóně - base, tím větší pravděpodobnost, že všechny objednávky nebyly doposud vyplněny. Když cena opět zavítá do zóny, dojde k vyplněný zbylých objednávek a cena opět poroste. Na tomto principu je strategie založena - vstoupit za co nejlepší cenu a v místě, kde jsou smart money.
Těžko vysvětlit - níže graf, kde jde vidět, jak cena putuje od jedné zóny ke druhé v průměru 500 pips na denním grafu.
Závěrem článku úvodu na téma supply demand strategie bych zmínil, že funguje na všech trzích a timeframech. Doufám, že mé postřehy byli aspoň užitečné pro vás tradery a budete mít na paměti, kde cena může reagovat.