Nedávno jsem se díval na televizi a v ní na jakýsi pořad o historii lidstva, technice a tak podobně. Mám tyto pořady rád. Mám rád historii, techniku, a pokud se podaří obojí zkombinovat, tak jsem skoro nadšený. Člověk má díky tomu možnost zamyslet se nad tím, jak se z něčeho málo významného může stát po určitém vývoji věc, bez které si svět už dnes ani nedovedeme představit. Jen abych to přiblížil k tématu našeho obchodování. Určitě se mnoha z nás stalo, že jsme odložili obchodní nápad nebo myšlenku, abychom se k ní po čase vrátili a jejím pomalým a promyšleným rozvojem jsme ji přivedli do stádia, kdy nám už docela pěkně vydělává peníze. A ačkoliv jsme v počátku ani pořádně netušili, že právě TO bude ten náš osobní svatý grál, náš dobrý pocit, který jsme z oné myšlenky nebo nápadu měli, nás po kružnici vrátil - naštěstí - zpět.
O čem tedy vlastně byl ten dokument? Byl o pokroku. Byl o tom, že když člověk chodil pěšky, tak ušel každý den třeba jen 20 kilometrů. Když potom dokázal zkrotit koně a naučil se ho využívat, byl to najednou trojnásobek. Jenže potom přišel průmyslový věk – první lokomotiva a najednou to byl deseti násobek. Tak to bylo de facto v celé historii lidstva, až do průmyslové revoluce. V podstatě až do té doby vše, co bylo vytvořeno nebo vyrobeno bylo výsledkem práce lidských svalů, někdy podpořených silou ochočených zvířat. V podstatě cokoliv, co bylo vyrobeno, byl originál. A i když určitou věc člověk dělal opakovaně, jako třeba podkovy, tak jen velmi zřídka dokázal udělat dvě natolik stejné, že by se daly zaměnit.
Ptáte se, proč o tom píšu právě tady? No, protože i onen „ruční“ obchodník nedokáže udělat dva totožně přesné obchody. Občas stihne zadat příkaz o zlomek sekundy dříve, někdy o zlomek sekundy později, než by si vyžadovala jeho strategie. Někdy signál vyhodnotí způsobem, který by za týden nepoužil a hodnotil by situaci trochu jinak. Prostě je to jako s tou ruční prací. Někdy mohou vznikat třeba i hezká umělecká díla, ale každý kus je jiný originál. A teď o všem vypovídající příklad. Představte si, že si vezmete ruční pilu, kládu pěkného dřeva a půjdete z ní nařezat prkna. Když budete mít dost dovedností, tak se vám to jistě podaří. Ale má to dvě úskalí. Bude to trvat dlouho a opět bude každé prkno o trochu jiné. No a teď si představte, že tu kládu vezmete, dáte ji do průmyslové pily a za pár minut vám vypadnou pěkná prkýnka, jedno jako druhé. Jasně, jejich potenciální umělecká hodnota bude nulová, ale dostanete přesně to, co jste dostat chtěli.
Takže. Nástroje a síla vlastních svalů, to všechno je hezká věc, pokud někdo dělá něco s uměleckým záměrem nebo pro zábavu. Pro vydělávání peněz bych ale doporučil stroje – v našem případě AOS strategie. Vždyť i lidstvo téměř celou svoji historii používalo svoje svaly a nástroje. Zásadní změna ale nastala v okamžiku, kdy to vše nahradily motory a stroje.
Michal Uma