Růst ceny akcií není jediný způsob, jak můžete na cenných papírech vydělat. Zajímavým zdrojem zhodnocení investice jsou také dividendy.
Dividenda je pravidelná platba, kterou majitel akcie obdrží zpravidla jednou za rok, případně za čtvrtletí. Můžeme ji definovat jako podíl ze zisku, který firma vyplácí svým akcionářům. Akcii nemusíte kvůli dividendám prodávat, stačí ji vlastnit v době, kdy se dividenda vyplácí.
Kolik se dá vydělat na dividendách?
Výše dividendy obyčejně tvoří několik procent ceny jednotlivé akcie. Můžeme říct, že většina dividend dosahuje maximální výše 2-3 %. Začněte-li se o tuto tématiku více zajímat, tak zjistíte, že jsou k mání i akcie s až desetiprocentní výplatou, což je velmi lukrativní, ale také trochu riskantní, o čemž si také něco povíme. Každopádně můžeme dividendy směle považovat za svého druhu pasivní příjem, který by měl každý investor brát v potaz.
Jak výplata dividend funguje?
Představte si, že vlastníte akcie společnosti Coca-Cola, kde hodnota jedné akcie za poslední půlrok osciluje kolem 49 - 55 USD. Aktuální udávaná dividenda činí 1,68 USD na akcii za rok (vypláceno postupně každé čtvrtletí). Celková výše dividendy se tedy aktuálně pohybuje kolem 3% před zdaněním.
Zdroj: Admirals WebTrader, Týdenní graf akcií Coca Cola od 27. října 2013 do 3. května 2021. Poznámka: Vezměte prosím na vědomí, že zisk z předchozího období není spolehlivý indikátor budoucích zisků nebo pohybů ceny.
Pro obdržení dividendy ale musíte vlastnit akcii v rozhodný den (Ex-dividend date), který je vždy dopředu vyhlášen. Teoreticky stačí akcii koupit pár dní před tímto obdobím a dividenda je vaše. Naopak, pokud akcii koupíte a prodáte před tímto datem, nárok na dividendu nemáte. A to ani kdybyste ji vlastnili téměř celý předchozí rok.
Ne všechny akcie ovšem platí dividendu a rozhodně nepodléhejte dojmu, že každá dividendová akcie je dobrá investice. Jako vždy je potřeba uvážlivě vybírat.
Proč některé firmy dividendy neplatí?
Výplata dividend záleží čistě na rozhodnutí společnosti. Výše dividendy, datum výplaty a zda vůbec k výplatě je věc, kterou nemáte šanci nijak ovlivnit.
Většina oblíbených dividendových akcií nicméně patří firmám, které mají dobře komunikovanou dividendovou politiku a vyplácí dividendy stabilně po dlouhá léta. Přezdívá se jim dividendoví aristokraté či králové. Takové firmy platí stabilně rostoucí dividendy 25 - 50 let, což investorům dodává určitou míru jistoty v nejistém tržním prostředí.
Dividenda versus růst ceny
Dividendové akcie ale většinou nepatří k investicím, které vám výrazně vydělají svým růstem (existují samozřejmě mnohé výjimky, spoléhat na to však nelze).
Plátci dividend jsou nejčastěji velké zaběhlé a známé firmy. Mnohdy jde o světoznámé kolosy jako již zmíněná Coca Cola a další podobné společnosti.
Tyto giganty za dlouhé roky již natolik vyrostly, že nemají moc prostoru k dalšímu razantnímu růstu a vzestupu ceny akcie. Jsou spíše stabilnější a jejich cena roste menším tempem nebo prochází cykly vzestupu a poklesu.
Dividenda tak slouží hlavně jako motivace pro investory, kteří by jinak hledali lukrativnější příležitosti. Na dividendové akcie ale není vhodné pohlížet jako na druhořadé zboží, spíše naopak. Jde o důležitou součást každého investičního portfolia, která do něj přináší stabilitu a hlavně pravidelné příjmy.
Dividenda je malý zázrak a v podstatě naplňuje definici dnes tolik oblíbeného pasivního příjmu. Žádná jiná investice vám nevyplácí peníze, aniž byste ji museli minimálně spravovat. Zpětnou reinvesticí dividend zpátky do cenných papírů si v součtu za několik let můžete zvýšit výnos až o desítky procent. To je pravděpodobně největší výhoda jakou dividendy přináší. Dividendy s pravidelným dlouhodobým investováním dokáží opravdu divy.
Nevýhody dividendových akcií
Nevýhodou dividend je jejich nestálost. U dividendových aristokratů určitou garanci úspěšného pokračování výplat máte. Ani tento elitní klub ale není bez rizika a občas z něj některé tituly vypadnou. Nepotřebují k tomu ani žádnou krizi. Stačí, aby velká a známá firma rozjela nový ambiciózní projekt a restrukturalizaci. V takovém případě jako první většinou zaškrtí dividendy. Nestává se to ale zdaleka tak často jako u akcií s nápadně vysokými dividendami.
Častější změny výše dividendy pozorujeme právě u těch nejlákavějších titulů, které platí až podezřele moc. Reálně se vám tady může stát, že první rok dividendu obdržíte. Další roky ale výše dividendy klesne nebo se úplně zastaví. Investoři proto hodnotí nejen výši dividendy, ale berou ohled i na výsledky hospodaření, které mohou odhalit velkou zadluženost firmy či nevýhodný poměr vyplacených dividend k zisku, což jsou varovné signály, které by vás měly od investice do takové akcie odradit.
Tým Admirals